ARHIVA B365

WIMBLEDON 2015: Tecău şi Rojer, în semifinalele probei de dublu.Bilanţ formidabil pentru Horia Tecău

WIMBLEDON 2015: Horia Tecău a ajuns, marţi, în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce el şi partenerul său de dublu, olandezul Jean-Julien Rojer, au trecut de perechea formată din Marcin Matkowski – Nenad Zimonjici (Polonia – Serbia).

Cei doi au reuşit să înregistreze o nouă victorie pe iarba londoneză şi să se califice în semifinale, după o oră şi 55 de minute de joc.

WIMBLEDON 2015: Cuplul româno-olandez s-a impus în sferturi în doar trei seturi, cu scorul de 6-4, 6-3, 7-6.

În al treilea set, Tecău a fost de neoprit, având o serie de lovituri câştigătoare formidabile, potrivit adevarul.ro.

Calificarea în semifinale va aduce cuplului Tecău – Rojer 720 de puncte ATP în clasamentul de dublu şi 85.000 de lire sterline.

În semifinale, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea care se va impune în meciul Florin Mergea / Rohan Bopanna – Mike Bryan / Bob Bryan.

WIMBLEDON 2015: Anterior, Horia Tecău a mai acces până în finala turneului de dublu de la Wimbledon, în 2010, 2011 şi 2012. Toate finalele au fost însă pierdute de jucătorul român.