Vreme sucită în weekend, în București. Sâmbătă se răcește, ba chiar se anunță și ploi, dar duminică se întremează. Prognoza ANM

11 oct. 2024
9248 afișări
Vreme sucită în weekend, în București. Sâmbătă se răcește, ba chiar se anunță și ploi, dar duminică se întremează. Prognoza ANM
Vreme sucită în weekend, în București. Sâmbătă se răcește, ba chiar se anunță și ploi, dar duminică se întremează. Prognoza ANM | Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Vremea se anunță a fi ceva mai rece în weekend, zilele următoare venind o scădere bruscă de temperatură și aducând ploi în București, după cum anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Cetățenii sunt anunțați că trebuie să se îmbrace bine și să nu uite umbrelele acasă când plecă la drum.

Prognoza meteo pentru ziua de vineri

După câteva zile cu temperaturi ridicate și cu vreme ce seamănă mai mult cu cea de vară decât cu cea de toamnă, bucureștenii vor avea parte de un weekend ceva mai rece. De asemenea, ANM anunță că vom avea parte și de ceva ploi în prima zi din acest final de săptămână.

Cu toate că sâmbătă și duminică va fi puțin mai rece, ziua de vineri aduce vreme caldă și soare, după cum anunță meteorologii.

Maxima termică înregistrată astăzi este de 29 de grade Celsius, iar cerul va fi variabil. Vântul bate slab, viteza medie a rafalelor fiind de 7 km/oră.

Pe timp de noapte, temperatura scade însă va fi în continuare destul de ridicată pentru această perioadă din an. Minima termică ajunge la 14 grade Celsius. Cu toate astea, este posibil să avem parte de averse în București. Vântul bate slab, având o viteză medie de 9 km/oră.

ANM anunță cum e vremea în București, în weekend

De mâine locuitorii Capitalei sunt sfătuiți să se îmbrace ceva mai gros când ies din care, deoarece temperatura scade destul de mult.

Sâmbătă

Maxima termică înregistrată în oraș va fi de 19 grade Celsius, cu 10 grade mai puțin ca în ziua precedente. Cerul va fi noros și vor avea parte de ploaie slabă în Capitală. Vântul bate slab, viteza medie fiind de 9 km/oră.

Pe timp de noapte, minima va fi de 14 grade Celsius. Cerul se menține înnorat și vom avea parte de averse. Vântul bate slab, viteza rafalelor fiind de 7 km/oră.

Duminică

Ziua de duminică aduce temperaturi ceva mai ridicat, însă doar cu câteva grade. Maxima termică va fi de 21 de grade Celsius, iar cerul va fi parțial însorit. vântul vate slab în continuare, viteza medie a rafalelor având o viteză de circa 7 km/oră.

Noaptea, minima termică scade considerabil, ajungând la 10 grade Celsius. Cerul va fi senin, iar vântul bate slab, cu o viteză medie de 7 km/oră.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies