Violenţe între suporteri şi firma de pază la meciul România – Belgia. Scorul meciului, 2-1

15 nov. 2012
Violenţe între suporteri şi firma de pază la meciul România - Belgia. Scorul meciului, 2-1

În minutul 18, fanii din spatele porţii apărate de Tătăruşanu în prima repriză au desfăşurat un banner pe care scria „Pe toţi naşii i-aţi legat, doar pe unul l-aţi uitat”, au început să scandeze „DNA, DNA” şi au aprins o torţă. Stewarzii din zonă au încercat să-i disperseze pe fani, reuşind să facă acest lucru în huiduielile spectatorilor prezenţi în arenă, relatează. Mediafax.

Stewarzii au eliberat sectorul, după care l-au împrejmuit. Când spectatorii au început să arunce în ei cu beţele de la steaguri, stewarzii au reţinut cel puţin trei suporteri, pe unul dintre aceştia lovindu-l de mai multe ori cu picioarele în zona superioară a corpului.

De asemenea, cei aproximativ 7.000 de spectatori care asistă la meci l-au înjurat pe preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, şi au scandat „Mitică la puşcărie”.

Meciul s-a terminat cu scorul de 2-1, golurile fiind marcate de Torje(66′ – pen), Maxim ’32, respectiv Benteke ’23.