VIDEO | „Vedem tot și amendăm fulgerător”, avertizează polițiștii locali de la PMB. Momentul „vânării” unui bucureștean care lipea ilegal afișe în toiul nopții

25 feb. 2026
375 afișări
VIDEO |
VIDEO | "Vedem tot și amendăm rapid!", avertizează polițiștii locali de la PMB. Momentul "vânătorii" unui bucureștean care lipea ilegal afișe în toiul nopții | Sursă foto: Capturi de ecran/Poliția Locală a Municipiului București/Facebook

Poliția Locală a Municipiului București a avertizat că vede tot prin oraș și amendează când locurile din oraș sunt vandalizate. Agenții de poliție aplică sancțiuni și pentru cei care lipesc afișe.

Zonele sunt permanent monitorizate

Poliția Locală a Municipiului București a anunțat locuitorii că vede tot prin Capitală, prin camerele de supraveghere instalate. În caz de observă acte de vandalizare, agenții de poliție se deplasează la locație și amendează făptașii.

Orice act este surprins de camerele video și sancționat de autorități. Poliția Locală București a precizat că se trimit rapid echipaje de la Intervenție pentru a aplica sancțiuni pentru lipirea de afișe care „urâțesc zona centrală”.

Un caz a fost dat model pentru ceilalți

Pentru a demosntra că chiar acționează în astfel de cazuri, agenții de poliție au publicat pe pagina de Facebook cum au prins un bărbat cu afișe ilegale. Ei l-au văzut pe acesta pe camerele de supraveghere.

Individul avea un cărucior plin cu mai multe afișe. Polițiștii au precizat că el a lipit câteva pe cutia de comandă a semaforului, care se afla pe Bd. Regina Elisabeta la interesecția cu strada Academiei.

Bărbatul nu a ajuns prea departe de această locație. La scurt timp, polițiștii locali de la Serviciul Intervenții s-au deplasat până la locația unde se afla.

În acest caz, individul a fost condus la sediul poliției. Ulterior, agenții de poliție i-au dat o amendă de 3.000 de lei și i-au confiscat 259 de afișe. În plus, aceștia i-au spus că trebuie să le dea jos pe toate pe care le lipise înainte în mod ilegal.

Iar speța a fost transmisă deja colegilor de la Direcția Control, care vor prelua cazul mai departe pentru a-i trage la răspundere pe cei care au generat această stare.

Mesajul este foarte clar, nu tolerăm vandalizarea domeniului public, a transmis Poliția Locală București.

Agenții de poliție au tarnsmis că, de la începutul anului 2026, sancțiunile aplicate pentru astfel de fapte au atins valoarea de peste 30.000 de lei.

Mai jos este și videoclipul publicat de Poliția Locală a Municipului București:

| Sursă video: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies