Un șofer a fost la un pas de a provoca un accident într-o intersecție din București. Bărbatul respectiv nu a respectat regulile de circulație și a ajuns vedetă pe rețelele de socializare.
Un accident era cât pe ce să se petreacă într-o intersecție din Capitală. Un șofer a ignorat complet semnul de circulație „Cedează trecerea” și, fără a se asigura, a mers înainte și a fost la un pas de a lovi alt șofer.
Norocul a fost că al doilea șofer, cel care a și filmat incidentul, s-a asigurat și a oprit la timp. Altfel, cei doi s-ar fi lovit destul de rău și ar fi provocat daune ambelor mașini.
Filmulețul cu momentul incidentului a fost publicat de către șoferul care a evitat accidentul, pe pagina de Facebook „Info Trafic București și Ilfov”. Bărbatul a povestit și ceea ce s-a întâmplat exact, anume:
Atenție foarte mare în trafic! Personajul din imagine a ignorat total semnul de CEDEAZĂ TRECEREA și a intrat în intersecție într-un mod criminal fiind la un pas să provoace un incident grav.” – L. V.
Postarea a fost văzută de mai mulți internauți, care au fost deranjați de gestul șoferului fără prioritate și au spus că văd adesea astfel de comportamente în traficul din București.
Câteva dintre comentarii
Cu toți știm că Bucureștiul este un oraș destul de aglomerat, în special din cauza numărului mare de mașini. Tocmai de aceea, este destul de dificil să conduci aici. Zilnic au loc accidente rutiere, unele grave, altele mai puțin grave.
Statistici privind numărul de accidente rutiere petrecute în București săptămâna trecută
Potrivit imo.maglina.ro, în săptămâna 10 – 16 iulie 2023, au avut loc 87 de accidente rutiere, dintre care 58 au fost minore și 29 majore.
Te-ar putea interesa și: