VIDEO | Strada din București care n-a cunoscut niciodată asfaltul e „la corporatiști”, în zona Dimitrie Pompeiu. Oamenii, disperați, strâng semnături să se ducă la primărie

23 ian. 2026
2153 afișări
VIDEO | Strada din București care n-a cunoscut niciodată asfaltul e
VIDEO | Strada din București care n-a cunoscut niciodată asfaltul e "la corporatiști", în zona Dimitrie Pompeiu. Oamenii, disperați, strâng semnături să se ducă la primărie | Sursa foto: Ești din Sectorul 2/Gabriela G. - Facebook

În București mai există străzi care nu au cunoscut niciodată asfaltul, artere care nu se află neapărat la periferia orașului, ci printre clădiri de birouri. Este și cazul unei străzi din zona Bulevardului Dimitrie Pompeiu. Locuitorii sunt disperați, întrucât atunci când plouă abundent, drumul se inundă, când apa dispare, apar noi și noi gropi.

Strada din București care n-a cunoscut niciodată asfaltul e în zona Dimitrie Pompeiu

O locuitoare a acestei străzi pune în atenția autorităților și instituțiilor competente situația de aici, care persistă de 30 de ani. Ea spune, printr-o scrisoare publică, că artera este extrem de degradată, iar toate sesizările bucureștenilor din acea zonă au fost ignorate.

​Revin cu o nouă sesizare, de o gravitate sporită, privind starea drumului și a trotuarelor pe care suntem obligați să le folosim zilnic.

​Doresc să subliniez că această situație persistă de mai bine de 30 ani, timp în care toate sesizările noastre anterioare au fost ignorate, în ciuda degradării continue care a transformat strada într-o zonă de risc pentru cetățeni, spune bucureșteanca pe grupul de Facebook „Ești din Sectorul 2”.

Bucureșteanca spune că situația este agravată de mașinile companiilor din vecinătate care tranzitează zona și sunt parcate abuziv pe carosabil sau pe resturile de trotuar, blocând complet trecerea.

Pe timpul iernii, din cauza denivelărilor și a lipsei asfaltului, se formează straturi groase de gheață și acumulări de apă înghețată în gropi. Oamenii în vârstă care locuiesc pe strada noastră sunt efectiv prizonieri în propriile case. Din cauza stării drumului (noroi, gheață, gropi adânci) și a mașinilor parcate peste tot, aceștia nu se pot deplasa sub nicio formă în siguranță, a mai spus bucureșteanca.

Iar imaginile vorbesc de la sine.

Sursa video: Ești din Sectorul 2/Gabriela G. – Facebook

Sursa foto: Ești din Sectorul 2/Gabriela G. – Facebook
Sursa foto: Ești din Sectorul 2/Gabriela G. – Facebook
Sursa foto: Ești din Sectorul 2/Gabriela G. – Facebook

Locuitorii din zonă strâng semnături pentru a înainta plângerea către instituțiile competente.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies