VIDEO | Se extind liniile STB, să ajungă și locuitorii din zona Metro Berceni mai repede „la București”. Domnul Băluță anunță că va face trotuarul cu domnul Grigore de la primărie

29 mai 2026
6233 afișări
VIDEO | Se extind liniile STB, să ajungă și locuitorii din zona Metro Berceni mai repede „la București
VIDEO | Se extind liniile STB, să ajungă și locuitorii din zona Metro Berceni mai repede „la București". Domnul Băluță anunță că va face trotuarul cu domnul Grigore de la primărie | Sursa colaj foto: Daniel Băluță/Facebook - Daniel Băluță, emisiunea „Furnicuțele"

Primarul Sectorului 4 a făcut o baie de mulțime prin cartierul de lângă Metro Berceni. A discutat cu cetățenii despre problemele de infrastructură, cum s-ar zice oficial. Practic și tehnic și realist, au vorbit despre faptul că oamenii de acolo trebuie să ajungă la muncă și nu prea au cu ce. Nu prea au variante de a lua autobuzul, căci nu sunt linii care să-i preia. Iar cei care ar merge pe jos (căci știm că se face piciorul frumos) nu au pe unde s-o ia, pentru că… nu sînt trotuare.

Primarul Băluță a plecat urechea la necazurile oamenilor și a găsit o soluție. Va negocia (cu domnul Ciucu, ar trebui; căci sunt buni prieteni în ceea ce privește politica și administrația) ca liniile STB să fie extinse, astfel încât cartierul să fie conectat cu restul orașului. Și le-a spus oamenilor că asta s-ar putea rezolva într-un interval de aproximativ o lună, o lună și jumătate.

Știam că oamenii își doresc foarte mult acest lucru și, în tot acest timp, am căutat modalități de rezolvare, astfel că ieri nu ne-am întâlnit doar pentru a constata o problemă, ci pentru a ne consulta și pentru a îmbunătăți, dacă este cazul, soluția identificată de noi., a scris Daniel Băluță într-o postare pe Facebook.

Sursa video: Daniel Băluță/Facebook

Trotuare chiar din iulie-august

Lucrările pentru iluminatul public vor începe chiar de săptămâna care vine. Tot atunci ar urma să demareze și amenajarea trotuarelor din zonă. Sau, cum ar spune primarul în videoclipul publicat pe pagina dumnealui de Facebook, „într-o formulă cu domnul Grigore, 100% o să facem și trotuarul, tot de săptămâna viitoare”.

„Nu ne-am întâlnit doar pentru a constata o problemă. Ci pentru a ne consulta și pentru a îmbunătăți, dacă este cazul, soluția identificată de noi”, zice Băluță. Deci nu s-a deplasat degeaba până acolo, ci va face mai multe și pentru acest bazin electoral. Spune că s-au consemnat și alte probleme semnalate de cetățeni și urmează să se revină cu soluții concrete pentru întreaga zonă rezidențială de lângă Metro Berceni.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies