VIDEO | Revoltă printre bucureșteni, după amenda de 3.000 de lei dată azi-noapte de jandarmi, la comemorarea victimelor Colectiv

31 oct. 2025
1609 afișări
VIDEO | Revoltă printre bucureșteni, după amenda de 3.000 de lei dată azi-noapte de jandarmi, la comemorarea victimelor Colectiv
VIDEO | Revoltă printre bucureșteni, după o amendă de 3.000 de lei, dată azi-noapte de jandarmi, la comemorarea victimelor Colectiv | Sursa foto: Marian Răcună/Facebook

Comemorarea victimelor din Clubul Colectiv, tragedia de acum 10 din în care au murit 65 de tineri, s-a încheiat cu o amendă de 3.000 de lei dată de jandarmi unuia dintre organizatori, pe motiv că n-a trimis acasă oamenii care încă mai aprindeau lumânări la locul unuia dintre cele mai mari dezastre pe timp de pace din București.

Amenda de 3.000 de lei, dată după miezul nopții, la comemorarea Colectiv

Ieri, când s-au împlinit 10 ani de la tragedia din Clubul Colectiv, mai multe organizații civice au organizat un marș în București, pentru a marca împlinirea a 10 ani de la tragedia Colectiv – teribilul incendiu produs în clubul din fosta fabrică Pionierul, în urma căruia au murit 65 de tineri.

Câteva sute de oameni, s-au strâns, în jurul orei 18:00, la Statui, în zona pietonală din Piața Universității, la statui, de unde au pornit apoi în marș, pe Bulevardul I.C. Brătianu spre Piața Unirii.  

În jurul orei 20:00, au ajuns la locul tragediei, unde au ținut un moment de reculegere, au depus și aprins candele și au turat motoarele motocicletelor în amintirea victimelor.

Treptat, au ănceput să plece spre case, iar undeva pe la miezul nopții mai erau încă aproximativ 20 de persoane la ceea ce devine, periodic, Altarul Colectiv.

Atunci au apărut jandarmii, care l-au amendat pe unul dintre oraganizatori, activistul Marian Rădună.

VIDEO | Revoltă printre bucureșteni, după o amendă de 3.000 de lei, dată azi-noapte de jandarmi, la comemorarea victimelor Colectiv
Foto: Marian Rădună/Facebook
VIDEO | Revoltă printre bucureșteni, după o amendă de 3.000 de lei, dată azi-noapte de jandarmi, la comemorarea victimelor Colectiv
Foto: Marian Rădună/Facebook

Cum explică jandarmii amendata de 3.000 de lei dată la comemorarea victimelor de la Colectiv

Jandarmii i-au reproșat, practic, lui Marian Rădună că, după ora 23:00 (când se încheia marșul în hărtiile oficiale)  n-a gonit  acasă oamenii care încă mai aprindeau lumânări.

Degeaba a încercat Marian Rădună să le explice că marșul și comemorarea (cu aprins candele, lacrimi și rugăciuni)  sunt sunt lucruri diferite, jandarmii luaseră decizia și insistau cu procesul verbal.

Unul dintre cei prezenți descrie situația:

„Colectiv 10 ani” s-a încheiat cu amendă de 3000 de lei pentru depășirea orei de COMEMORARE! Jandarmeria Română a considerat că marșul care a fost NOTIFICAT este totuna cu activitatea de COMEMORARE la care oamenii continuă să vină, să aducă flori, lacrimi și omagiu celor decedați din crasa prostie și nepăsare a statului român. Deci, ca să concluzionez, este încă lume care vine să aducă flori și lumânări, iar Jandarmeria consideră că responsabil este Marian, care a NOTIFICAT marșul! Și noi vrem să dăm înainte… iar Jandarmeria vrea respect! Așa a înțeles IAR organul statului să respecte cetățenii!

Pe la miezul nopții, mai erau acolo rude și prieteni ai victimelor Colectiv:

Am plâns peste program și au dat amenda. Jandarmeria a considerat ca s-a depasit programul in care aveam voie sa plângem morții de la #Colectiv și să aprindem lumânări. Cât cinism, câtă nerușinare, câtă durere. Asta-i tara…

Dialogul dintre jandarmul cu procesul verbal și Marian Răduna este  aproape neverosimil, a fost înregistrat și este cel de mai jos.

30 octombrie 2025 – „Corupția încă ucide”  | 10 ani de la tragedia Colectiv

Organizatorii marșului de ieri din București reclamă că, în cei 10 ani care au trecut de la incendiul Colectiv, nimeni nu a plătit pentru tragedie și nimic nu s-a schimbat în acest deceniu. Spun că, după 10 ani, corupția încă ucide în România. 

Infecţiile nosocomiale încă fac victime – mor bebeluşi în spitale. Nu există încă o şansă reală de tratament şi recuperare pentru marii arşi. La 10 ani după tragedia de la Colectiv, pentru românii nespeciali pare că nu s-a schimbat nimic.

După ce jandarmii au amendat organizatorii marșului de comemorare a victimelor Colectiv, un val de revoltă s-a stârnit printre bucureșteni.

Jurnalista Oana Despa scrie, la rândul ei:

In-cre-di-bil! La zece ani de la Colectiv, nea Jandarmeria l-a amendat pe Marian Rădună ca a depasit termenul de comemorare. Tara asta nu mai ar nicio sansa si nici nu merita nimic. E o adunatură de capete de creta in pozitii înalte.
Cookies