VIDEO | Negoiță TV prezintă azi miracolele digitalizării la Primăria S3: totul gratuit, totul dintr-un click. O bunicuță intervine: Vă contrazic, am făcut patru drumuri

19 mai 2026
1054 afișări
VIDEO | Negoiță TV prezintă azi miracolele digitalizării la Primăria S3: totul gratuit, totul dintr-un click. O bunicuță intervine: Vă contrazic, am făcut patru drumuri
VIDEO | Negoiță TV prezintă azi miracolele digitalizării la Primăria S3: totul gratuit, totul dintr-un click. O bunicuță intervine: Vă contrazic, am făcut patru drumuri | Sursa foto: Robert Negoiță/Facebook

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a postat, azi, un nou episod video din seria sa de comunicare directă cu cetățenii. De data asta, subiectul e portalul online al Direcției de Impozite și Taxe Locale S3, Un serviciu, ne asigură primarul, plin de entuziasm scăpat de sub control, care ”ne scapă de drumuri, de cozi, de ghișee și de nervi”. În comentarii, cetățenii Sectorului 3 au altă variantă a poveștii.

sursa video: Robert Negoiță / Facebook

Scăpăm de drumuri, de cozi și de nervi

Filmat în prim-plan, cu lumină caldă și vestă smart-casual, din gamă premium, asortată la floricelele de pe cămasă, Robert Negoiță explică pe îndelete cum funcționează portalul DITL S3. Mesajul e simplu: ne facem cont, ne înrolăm, ne logăm, iar Primăria ne oferă gratuit semnătura electronică ori de câte ori avem nevoie. „Practic, scăpăm de drumuri, de cozi, de ghișee și nervi”, spune primarul, cu satisfacția unui om care tocmai a rezolvat birocrația românească.

Sub postare, realitatea se prezintă singură.

Va contrazic cu tărie. Am 70 de ani. Pentru un certificat fiscal vânzare auto am făcut patru drumuri la Câmpia Libertății. Am apelat la cunoștințe pentru generare cont. Până la urmă o doamnă de la taxe a fost drăguță și mu-a arătat pașii de urmat. Mai se puteau păstra încă 3-4 birouri pentru neștiutori, că încă mai suntem prin sector, spune doamna Maria.
Domnul Toma e și mai direct:
Păi și eu de prost a trebuit să plătesc semnătură electronică fără de care nu puteam scoate fiscalul când am vândut mașina? La fel și ceilalți pe care îi cunosc cu situații similare? întreabă domnul Toma.

Domnul Vali închide brusc subiectul cu un verdict clar:

Cea mai proastă actualizare la sectorul 3. Mai sunt persoane în vârstă care nu știu cu digitalizarea. De ce alte sectoare nu au??? Te întreb domnul Negoiță, spune domnul Vali.

Digitalizarea Sectorului 3, între tutorial video și realitatea de la ghișeu

Trei comentarii, trei generații, același mesaj. O bunicuță de 70 de ani care a făcut patru drumuri pentru un certificat fiscal, pentru că ”mai suntem prin sector” oameni care au nevoie de un birou și de un om. Un șofer care a plătit o semnătură electronică despre care primarul spune, azi, că e gratuită. Un cetățean care întreabă, fără ocolișuri, de ce alte sectoare nu și-au impus aceeași digitalizare – pentru că, în varianta lui, e ”cea mai proastă actualizare” tocmai prin ce lasă pe dinafară: persoanele în vârstă.

Portalul DITL S3 există. Tutorialele sunt acolo. Semnăturile electronice sunt, se pare, gratuite – acum. Întrebarea pe care comentariile o pun, fără să o formuleze direct, e alta: dacă totul e atât de simplu, de ce trebuie primarul să ne explice pas cu pas, în vestă, ca un influencer de carieră, cu dinții proaspăt albiți, cum se face un cont online? Probabil pentru că, pentru mulți cetățeni ai Sectorului 3, nu e încă atât de simplu.

Cookies