Pe strada Săcășel din Sectorul lui Daniel Băluță, mormane de gunoi – saci negri, crengi tăiate și resturi alimentare stau abandonate pe trotuar.
Imaginile au fost postate de o bucureșteancă din zonă pe grupul de Facebook – Ești din sectorul 4. ”Peste tot în sector este mizerie”, comentează doamna Elena sub video. „Asta nu este nimic”, adaugă Oana, sugerând că situația de pe Săcășel este, de fapt, regula, nu excepția.
Sursa video: Ești din Sectorul 4 / Facebook
Comentariile la postare ilustrează tensiunea pe care primăria condusă de Daniel Băluță pare că o ignoră în comunicarea oficială: bucureștenii din zonele periferice ale Sectorului 4 reclamă că, dincolo de bulevardele recent reasfaltate și de parcurile reamenajate, există străzi în care serviciul de salubritate funcționează în reprize. Există însă și o a doua linie de comentarii, care arată cealaltă față a problemei.
”Acolo sunt mulți nesimțiți care aruncă gunoiul”, scrie domnul Valentin.
Iar domnul Marius întărește: ”Atâta poate nesimțitul de român.” Adrian propune o soluție concretă: ”Să le dea amenzi celor care fac grămezile de gunoi.”
Această împărțire a problemei – între cetățeni care depozitează deșeuri unde nu trebuie și autorități care nu ridică la timp – pare a fi caracteristică modului în care problema salubrității se manifestă în București: niciuna dintre părți nu-și asumă integral responsabilitatea, iar mormanul rămâne pe trotuar.
Strada Săcășel se află în apropierea Șoselei Olteniței, într-o arie rezidențială mixtă, cu blocuri și case. Nu este chiar o periferie geografică, ci una administrativă – genul de stradă în care lipsa unei singure ridicări programate transformă, în cel mult 48 de ore, trotuarul se transformă în pubelă.
Salubrizarea în Sectorul 4 este asigurată de asocierea Blue Planet Services SA și Bin Go Solutions SRL (fosta Rosal Grup), printr-un contract de 5 ani semnat în noiembrie 2024, în valoare de aproximativ 1,9 miliarde de lei. Locuitorii plătesc lunar 25,54 lei de persoană pentru gestionarea deșeurilor menajere, din care 11,34 lei reprezintă strict colectarea și transportul. Deșeurile voluminoase se ridică gratuit, pe baza unei solicitări telefonice făcute cu cel puțin 48 de ore înainte. În principiu. În practică, mormanul de pe Săcășel conține atât saci menajeri, cât și crengi – ceea ce înseamnă fie că ridicarea programată nu s-a făcut, fie că cetățenii au scos deșeurile fără să respecte calendarul.
Răspunderea este, însă, împărțită: cetățeanul care depozitează deșeuri în afara intervalului anunțat poate fi sancționat conform OUG 92/2021 privind regimul deșeurilor, dar autoritatea locală are obligația legală de a asigura curățenia spațiului public, indiferent de comportamentul individual. Cu alte cuvinte, faptul că ”atâta poate nesimțitul de român” – cum spune Marius – nu este o scuză valabilă pentru ca un morman de gunoi să rămână zile-n șir pe un trotuar.
Postarea cetățenilor pe grupul sectorului nu pică foarte bine pentru PR-ul Primăriei 4. Prețul mediu cerut pentru un apartament vechi cu trei camere în București a ajuns, în aprilie 2026, la 138.692 de euro – cu 14,5% mai mult decât anul trecut, arată un raport publicat de Ziarul Financiar. În Berceni, prețurile au sărit cu 6.000 de euro într-o singură lună. Iar Sectorul 4 a devenit una dintre cele mai căutate zone pentru cei care vor să cumpere un apartament vechi în Capitală – cifre pe care Daniel Băluță le-a împins pe Facebook drept dovada ”modernizării” lui. Doar că modernizarea ar trebui să se vadă și pe Săcășel.
Problema gestionării deșeurilor nu este o specificitate a Sectorului 4. Astăzi, Primăria Sectorului 3 a primit o amendă în valoare de 100.000 de lei de la Garda de Mediu, în urma unor controale. În același timp, Sectorul 1 negociază înlocuirea companiei Romprest, iar colectarea gunoiului de la cetățenii și firmele din Sectorul 1 este estimată să coste 1 miliard de lei în următorii 10 ani. Bucureștiul, ca oraș, trece printr-o reașezare a serviciilor de salubritate sub presiunea fondurilor europene care impun colectare selectivă și operatori privați. Pe hârtie. Pe Secășel, miroase a altceva.