VIDEO | Mister dezlegat: de ce eliberează corpul lui Negoiță dopamină la vederea pavelelor. Un bucureștean are dovada: pavelele din Sectorul 3 sunt și aspersoare

26 iun. 2026
208 afișări
VIDEO | Mister dezlegat: de ce eliberează corpul lui Negoiță dopamină la vederea pavelelor. Un bucureștean are dovada: pavelele din Sectorul 3 sunt și aspersoare
VIDEO | Mister dezlegat: de ce eliberează corpul lui Negoiță dopamină la vederea pavelelor. Un bucureștean are dovada: pavelele din Sectorul 3 sunt și aspersoare / Sursa foto: Prietenii Parcului IOR / Facebook

De ce se aprinde un om la vederea unei alei pavate așa cum alții se aprind la ciocolată sau la iubire? De unde atâta bucurie la cărămiziu cu gri? Săptămâna trecută, domnul Negoiță privea pavelele din Sectorul 3 cu o încântare pe care rar o vezi pe chipul unui om care privește niște pavele. Era ceva ce nu prea putea fi explicat. Ne lipsea o piesă. Un bucureștean a găsit-o. Și a filmat-o.

Sursa video: Prietenii Parcului IOR / Facebook

Descoperitorul este domnul Gruia

Domnul Gruia a publicat clipul pe grupul de Facebook „Prietenii Parcului IOR”. Titlul lui spune tot: „În Sectorul 3 pavelele sunt multifuncționale și rezolvă orice problemă. Sectorul pavelă. Iar în clip se vede de ce.

Pavela care face și altceva

În imagini, o alee pavată din Sectorul 3. Frumoasă. Cărămiziu cu gri. Exact genul care produce, fiziologic, fericire primarului Negoiță. Dar pavela asta nu stă degeaba, ca toate pavelele banale. Pe lângă ea, din spațiul verde, țâșnește apa. Ca din aspersoare. Care nu udă chiar iarba. Udă, mai degrabă, trotuarul. Și borduri. Și pavele. Care acum stau într-o baltă liniștită, ca un lac de munte în miniatură.

Pavela: trotura, drenaj și piscină

Așa că da. Pavela chiar e multifuncțională. E trotuar. E sistem de drenaj. Și acum, surpriză, e și piscină.  Iată, în sfârșit, explicația semi-științifică pe care o așteptam. La oamenii obișnuiți, dopamina apare la lucruri previzibile. La domnul Negoiță, am stabilit deja, apare la pavele.

Deci asta era

Iar acum înțelegem și de ce. Pavela din Sectorul 3 nu e o simplă paveluță. E un produs cu valoare adăugată

Drenează, reflectă, colectează apă, găzduiește frunze și, la momentul potrivit, oferă cetățeanului un mic spectacol acvatic gratuit. Practic, fiecare aspersor pornit e o doză de recompensă. Creierul primarului, văzând aleea udată de propriul sistem, primește confirmarea supremă: funcționează. „Multifuncționează”. Dopamină pură.

Sectorul comentează, ca de obicei

Sub clip, cetățenii nu s-au lăsat așteptați. Alina merge direct la sursa udatului: aspersoarele, spune ea, sunt gestionate de aceeași firmă care, în opinia ei, „distruge tot în IOR”. Un domn completează cu fatalismul clasic al cartierului: „Aoleo, de abia au terminat cu mentenanța anuală firma de casă!”

Cookies