VIDEO | Dl. Negoiță, arbitrul eleganței stradale, anunță demolări în serie de chioșcuri de ziare. „După ce că fac biznisuri pe domeniul public, mai arată și grrroaznic”

23 iul. 2025
4574 afișări
VIDEO | Dl. Negoiță, arbitrul eleganței stradale, anunță demolări în serie de chioșcuri de ziare.
VIDEO | Dl. Negoiță, arbitrul eleganței stradale, anunță demolări în serie de chioșcuri de ziare. "După ce că fac biznisuri pe domeniul public, mai arată și grrroaznic" | Sursa foto: Capturi ecran/Robert Negoiță/Facebook

Robert Negoiță anunță că vor fi scoase de pe domeniul public fostele chioșcuri și maghernițe de ziare din Sectorul 3. Acestea sunt pe raza întregului sector, iar edilul estimează că până la finalul săptămânii vor mai fi luate de pe străzi alte 50 de astfel de construcții.

Se scot fostele chioșcuri de ziare de pe străzile Sectorului 3

Majoritatea fostelor chioșcuri de ziare sau alte produse de la colțurile străzilor sunt înhise, iar de foarte mulți ani nu mai funcționează. Totuși, punctele acestora au rămas în aceleași locuri și ocupă spațiul public fără vreun folos.

Astfel, Robert Negoiță, anunță că aceste chioșcuri vor fi scoase definitiv de pe străzile din Sectorul 3. Acesta spune că astfel de afaceri nu plăteau taxe și nici nu achită vreo taxă pentru funcționare. Această decizie a fost în urma unei hotărâri pentru faptul că în acele puncte se vindeau ziare, dar acum acestea nu mai apar pe piață.

O altă problemă a edilului cu astfel de chioșcuri este felul în care arată acestea pe străzile sectorului lui. Seara trecută, primarul de sector a publicat un video, pe pagina sa de Facebook, în care arată cum echipele competente preiau aceste foste chioșcuri din spațiul public. Potrivit lui Negoiță, aseară au fost luate zece astfel de maghernițe, iar numărul acestora va crește până la 60 până la finalul acestei săptămâni.

Am scos o grămadă și vom mai scoate. În seara asta, avem 10 bucăți pe care le scoatem și până la finalul săptămânii sper să mai scoatem vreo 50 de astfel de chioșcuri, maghernițe care arată groaznic.

Încercăm să eliberăm domeniul public și să eliminăm cât mai multe astfel de buticuri sau chioșcuri, cum li se mai zice, care nu au nicio noimă.

Te-ar mai putea interesa:

VIDEO | Dl. Negoiță, de acum Necruțătoru’. Îi ceartă pe bucureștenii care nu aruncă gunoiul pe categorii. ”S-au dat aproximativ 5.000 de amenzi doar în ultimele două luni”

FOTO | PS4 ar urma să plătească 300.000 de euro pentru vopsirea gardului de la Parcul Delta Văcărești. USR S4 acuză risipă și cere redirecționarea sumei către proiecte utile

Cookies