Primarul general, Ciprian Ciucu, s-a echipat cu vestă și casca pentru a merge pe șantierul de la Pasajul Basarab. Aici, au început lucrările de reabilitare.
Primarul general, Ciprian Ciucu, a mai făcut o vizită pe șantierul de la Pasajul Basarab. De data asta, el este echipat cum trebuie, cu vestă și căscuță.
Edilul Capitalei a publicat un videoclip pe pagina sa de Facebook pentru a ne prezenta zona de lucru de aici. Ciucu fusese ieri dimineață, dar nu avea echipamentul corespunzător pentru a sta pe șantier, apoi a revenit cu ce era nevoie și s-a plimbat pe acolo. Filmarea a fost încărcată pe internet în jurul orei 19:00.
Podul Basarab este recepționat după 15 ani de la deschiderea circulației. De atunci, structura s-a degradat și acum are nevoie de reparații mari.
Astăzi, am dat drumul la lucrările de la Podul Basarab. Știu, alte lucrări, dar este important să le facem. Știu că sunt multe șantiere, dar fără ele nu putem pune orașul la punct, a spus primarul general.
El a fost pe teren să vadă dacă firmele de construcții sunt mobilizate. Ciucu a spus că este important să fie finalizată partea de asfalt, până să înceapă din nou elevii școala.
Filmarea cu dl. Ciucu este mai jos:
| Sursa video: Ciprian Ciucu/Facebook
În urma deschiderii șantierului de aici, au fost dispuse următoarele schimbări în circulația STB:
PMB a anunțat că se fac lucrări în zona tramvaielor, între 20 29 iunie.
Ulterior, între 29 iunie – 31 iulie, mașinile vor circula pe o singură bretea, în ambele sensuri, dinspre Calea Grozăvești înspre Șos. Nicolae Titulescu și invers. PMB a precizat că toată luna august traficul auto se va muta pe cealaltă bretea.
Începând din septembrie, odată cu redeschiderea școlii și revenirea traficului, vor fi închideri punctuale pe carosabil. PMB a promis că totul va fi gata până la finalul anului.