Domnul Băluță ne-a făcut astăzi un tur ghidat pe Facebook în labirintul de la Eroii Revoluției care se numește, în mod oficial, „nod intermodal de transport”. Neoficial, acest pasaj începe să fie cunoscut ca „escape room-ul de la Eroii Revoluției”. Dar, oricât de întortocheate ar părea, ni s-a explicat că nodurile intermodale nu sunt un moft, ci o soluție modernă și eficientă de infrastructură. Cum altfel, decât testată în marile orașe ale lumii, căci domnul Băluță este cunoscut pentru admirația pe care o poartă administrațiilor marilor capitale, mai ales atunci când vine vorba despre cât de frumos s-au împodobit șantierele și cât de bine sunt protejate.
Rezultatele unei astfel de investiții se văd și la noi, în Sectorul 4, la Eroii Revoluției, acolo unde am reușit să conectăm transportul public de suprafață și cel subteran printr-un tunel care separă fluxurile de trafic rutier și pietonal, iar astfel suntem cu toții feriți de pericol, a scris primarul Băluță pe Facebook.
Un bucureștean îl contrazice vehement.
Dacă în locul uscătorului de rufe de la Eroii Revoluției avem un pasaj poate Olteniței nu era blocată în fiecare zi, spune acesta.
Oricum, efectele excepționale ale acestor labirinturi se vedeau deja încă de la Piața Sudului. O bucureșteancă ne-a povestit că atunci când ajunge acolo și trebuie să schimbe metroul cu autobuzul își pornește la căști melodia de la Delia – Vreau să plâng.
Când ajung la Piața Sudului, simt că intru într-o gaură neagră. Nu știu pe unde ies și, dacă ies, nu mai știu pe unde traversez, ne-a mărturisit.
Există, desigur, și facilități pentru persoanele cu dizabilități, gândite astfel încât accesul către tramvai și metrou să fie „cât mai facil cu putință”. Doar că în practică pare mai degrabă un concept abstract, spun unii bucureșteni, iar realitatea e ușor diferită față de cum se arată pe Facebook-ul primarului.
Toate persoanele cu dizabilități locomotorii vă „pomenesc” de „bine” pentru aceste scări… Halal gândire la proiectarea acestei ieșiri.
Toate persoanele cu dizabilități locomotorii îi urează de „sănătate” pentru toate scările făcute abrupte și aiurea… De când a unit ieșirea de metrou cu stațiile de tramvai, nimeni cu deficiențe locomotorii nu a mai traversat să meargă la piața Progresul sau să ia tramvaiul. Preferă să ocolească toată intersecția și să ia autobuzul, spune cineva.
Pasajele arată bine, doar că bucureștenilor nu li s-a dat și GPS ca să se descurce să iasă pe unde trebuie. Sau măcar niște indicatoare rutiere, ceva. Sau poate niște linii trasate pe jos, ca la Unitatea de Primiri Urgențe. Pentru urgențe minore, urmați linia verde. Ca să ajungeți la radiografie, urmăriți linia galbenă până în capăt și a doua ușă pe stânga…
Puțin mai devreme de a ne arăta atât de utilele noduri, dl Băluță ne-a prezentat și partea mai „instagramabilă” a sudului, plin cu maci. Mai exact, „aprox” 30 de maci de la stația Tudor Arghezi, ca dovadă că infrastructura și natura pot coexista armonios, mai ales când traficul e puțin mai departe. Edilul spune că noua stație de metrou și park&ride-urile din zonă au adus un aer mai curat, pentru că aproape 1.000 de mașini rămân zilnic parcate acolo, iar oamenii își continuă drumul cu metroul spre centru.
Sursa video: Daniel Băluță/Facebook
În timp ce unii îl felicită pe domnul Băluță de zor în comentarii, alții se plâng că parcarea este prea mică și că ar fi fost o idee bună să fie preluat proiectul parcării de la Străulești.
Te-ar mai putea interesa și: