VIDEO | Control ANPC la Dragonul Roșu, în frunte cu Piedone. S-au dat amenzi în valoare totală de 545.000 lei, lista problemelor descoperite

04 mart. 2025
12755 afișări
VIDEO | Control ANPC la Dragonul Roșu, în frunte cu Piedone. S-au dat amenzi în valoare totală de 545.000 lei, lista problemelor descoperite
VIDEO | Control ANPC la Dragonul Roșu, în frunte cu Piedone. S-au dat amenzi în valoare totală de 545.000 lei, lista problemelor descoperite. Sursa foto: captură video Cristian Popescu Piedone/Facebook

Cristian Popescu Piedone și comisari ai Autorității pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), în colaborare și polițiști din cadrul IPJ Ilfov, au verificat activitatea comercială, condițiile și serviciile prestate de operaorii economici din Dragonul Roșu.

Ce nereguli au găsit comisarii ANPC la Dragonul Roșu

48 de operatori economici care își desfășoară activitatea în zona destinată consumatorilor din Dragonul Roșu au fost verificați în cadrul acțiunii realizate de ANPC în cursul acestei zile.

Controalele au avut ca scop protejarea drepturilor consumatorilor și asigurarea respectării reglementărilor legale în vigoare, în special în ceea ce privește comercializarea de produse sigure, transmite șeful ANPC, Cristian Popescu Piedone, pe pagina de Facebook.

În urma controlului, au fost constatate mai multe abateri de la prevederile legale, iar măsurile luate au inclus:

  • Aplicarea a 72 de amenzi contravenționale, în valoare totală de 545.000 lei;
  • Oprirea definitivă de la comercializare a 5.814 jucării și 48,5 kg produse alimentare, în valoare totală de 59.245 lei;
  • Oprirea temporară de la comercializare a 2.864 de produse, în valoare totală de 55.985 lei;
  • Oprirea temporară a prestării de servicii pentru două puncte de lucru ale operatorilor economici verificați, până la remedierea deficiențelor constatate.

Printre principalele abateri de la prevederile legale se numără:

  • Comercializarea de jucării care imită mâncarea;
  • Comercializarea de jucării fără etichete care să conțină traducerea în limba română a instrucțiunilor de utilizare;
  • Comercializarea de produse periculoase (slime) fără a avea menționată compoziția chimică;
  • Jucării periculoase (păpuși Baby) care prezentau riscuri de desprindere a podoabei capilare;
  • Comercializarea de jucării fără traducerea în limba română a instrucțiunilor și avertismentelor;
  • Comercializarea de jucării ce pot imita mărci consacrate;
  • Lipsa documentelor legale, inclusiv declarațiile de conformitate CE și marcaje CE neconforme.

De asemenea, au fost identificate produse susceptibile de a fi contrafăcute. În cazul unor operatori economici, au fost constatate deficiențe legate de autorizațiile pentru punctele de lucru.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies