Secretarul de stat al Tranporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, a făcut o nouă vizită pe Lotul 1 Al Autostrăzii Bucureștiului A0 Nord. El spune că un segment de drum va fi gata în septembrie.
Peste câteva luni, va fi deschisă circulație pe Lotul 1 Al Autostrăzii Bucureștiului A0 Nord. Irinel Ionel Scrioșteanu, secretar de stat Transporturilor, a prezentat în detaliu stadiul lucrărilor.
El a făcut o nouă vizită pe șantier și a încărcat un videoclip de acolo pe pagina sa de Facebook. Tronsonul are o lungime de 17,5 kilometri.
Demnitarul a precizat că a fost pe segmentul de 8 kilometri care va fi gata septembrie anul acesta, începând de la DN1 (joncțiunea cu Lotul 2) până la DN1A.
Acest lot poate fi dat integral în trafic până la sfârșitul anului, dar există și posibilitatea de a avea două etape, după cum urmează: tronsonul cuprins între DN1 – DN1A ar putea fi dat în trafic la sfârșitul lunii septembrie cu descărcare provizorie pentru trafic ușor, doar dacă lucrările aferente nodului rutier definitiv (parte din contractul VO Buftea) nu vor putea fi finalizate până în luna decembrie a acestui an și dacă eventuala descărcare provizorie nu va încurca foarte mult aceste lucrări, urmând ca până la sfârșitul anului să se dea în trafic între DN1A -DN7 – A1, a explicat Scrioșteanu.
Acest tronson este între A1 (Dragomirești Vale) și DN1 (Corbeanca) și are o lungime de 17,5 km. Lucrările se derulează pe teritoriul județului Ilfov , pe raza unităților administrativ teritoriale Dragomirești-Vale, Buftea, Mogoșoaia, Corbeanca și pe teritoriul județului Giurgiu, pe raza localităților Joița și Săbăreni.
În același mesaj, Scrioșteanu a prezentat stadiul lucrărilor pe Lotul 1 al A0 Nord:
Actualizări în cazul structurilor (poduri și pasaje) sunt următoarele:
Mobilizarea antreprenorului este una bună, fiind prezenți pe șantier 772 muncitori și 335 utilaje, a adăugat secretarul de stat.