Primăria Sectorului 1 a transmis bucureștenilor că va amenaja Aleea Privighetorilor. Administrația locală a precizat că în plin șantier, lucrările de aici depășesc de câteva zile etapa de pregătire a terenului.
A explicat că zeci de oameni lucrează simultan la amenajarea acestei suprafețe de aproximativ 17.000 de metri pătrați, care este una dintre cele mai ample intervenții de acest tip din Sectorul 1.
Primăria Sectorului 1 a informat bucureștenii că se modernizează Aleea Privighetorilor. A precizat că proiectul de amenajare peisagistică derulat de echipele Direcției de Utilități Publice, Salubrizare și Protecția Mediului prevede plantarea a mii de arbori și arbuști ornamentali și amenajarea zonei cu miniroze, trandafiri și lavandă.
PS1 a transmis că speciile au fost alese astfel încât să înflorească în perioade diferite și să ofere culoare zonei pentru cât mai mult timp.
Anunțul a fost făcut pe pagina de Facebook.
17.000 de metri pătrați de pe Aleea Privighetorilor, amenajați peisagistic.
În plin șantier, lucrările de aici depășesc de câteva zile etapa de pregătire a terenului. Zeci de oameni lucrează simultan pentru amenajarea acestei suprafețe de aproximativ 17.000 de metri pătrați, una dintre cele mai ample intervenții de acest tip din Sectorul 1.
Proiectul de amenajare peisagistică derulat de echipele Direcției de Utilități Publice, Salubrizare și Protecția Mediului prevede plantarea a mii de arbori și arbuști ornamentali și amenajarea zonei cu miniroze, trandafiri și lavandă. Speciile au fost alese astfel încât să înflorească în perioade diferite și să ofere culoare zonei pentru cât mai mult timp, a transmis Primăria Sectorului 1.
PS1 a mai precizat că este refăcută instalația sistemului de aspersie, pentru ca întreaga suprafață să fie udată uniform, iar plantele să beneficieze de condiții bune de dezvoltare.
În paralel, este refăcută instalația sistemului de aspersie, pentru ca întreaga suprafață să fie udată uniform, iar plantele să beneficieze de condiții bune de dezvoltare. La final, Aleea Privighetorilor va avea un aspect complet schimbat. Cei 17.000 de metri pătrați vor deveni o zonă verde bogată, cu arbori, flori, gazon nou și vegetație care va înflori pe rând, din primăvară până în toamnă, a transmis Primăria Sectorului 1.