Veste bună pentru fanii fotbalului. Rapid București a promovat matematic în Liga 1

22 mai 2016
0 afișări

Vlăduț Morar a deschis scorul pentru giuleșteni, în finalul primei reprize, cu un șut din interiorul careului (min.44). Academica a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Liviu Ganea, în minutul 72, însă, bucuria oaspeților a durat mai puțin de un minut, același Vlăduț Morar reușind dubla pentru echipa pregătită de Dan Alexa, scrie Agerpres.

Scorul final al întâlnirii a fost stabilit de cehul Ondrej Kusnir, care a marcat cel de-al treilea gol al giuleștenilor, în minutul 84. În urma acestui succes, Rapid s-a distanțat la cinci puncte de ocupanta locului secund în clasament, Dunărea Călărași, învinsă sâmbătă pe teren propriu de Farul Constanța (2-3). Deși pe plan sportiv are promovarea asigurată, echipa bucureșteană are în continuare emoții în legătură cu revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc din cauza faptului că FIFA a cerut depunctarea rapidiștilor, ca urmare a unei datorii către jucătorul Rhema Obed.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate duminică în Liga a 2-a:
Seria 1
Play-off — etapa a 9-a:
Rapid București — Academica Clinceni 3-1

Clasament: 1.Rapid — 43 pct, 2.Dunărea Călărași — 38 pct, 3.Dacia Unirea Brăila — 34 pct etc.

Seria a II-a:
ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad — CS Mioveni 1-0
Gaz Metan Mediaș — ACS FC Municipal Baia Mare 1-0
FC Chindia Târgoviște — FC Brașov 1-0

Clasament: 1.Gaz Metan Mediaș — 40 pct, 2.UTA Bătrâna Doamnă — 38 pct, 3.Chindia Târgoviște — 37 pct etc.