Un copac a căzut pe Șoseaua Sălaj și a blocat traficul. Codul galben de vânt anunțat de ANM este încă în vigoare

25 dec. 2024
259 afișări
Un copac a căzut pe Șoseaua Sălaj și a blocat traficul. Codul galben de vânt anunțat de ANM este încă în vigoare
Un copac a căzut pe Șoseaua Sălaj și a blocat traficul. Codul galben de vânt anunțat de ANM este încă în vigoare. Sursa foto: Facebook/ Info Trafic București și Ilfov - Mihaela Ș.

Un copac a căzut în această dimineață pe Șoseaua Sălaj și a blocat traficul rutier. Codul galben de intensificări ale vântului este încă valabil.

Un copac a fost smuls de vânt și a căzut pe Șos. Sălaj

Mai mulți copaci s-au prăbușit în ultimele 24 de ore în București, din cauza vântului puternic. Un arbore a căzut în această dimineață pe Șoseaua Sălaj din Sectorul 5 al Capitalei și a blocat traficul, motiv pentru care mai mulți șoferi au stat în coloană și au așteptat ca pomul să fie luat de pe drum.

Mai multe echipe de curățenie au intervenit și au luat arborele de pe șosea, astfel că traficul a putut fi reluat.

Iată imaginile de la fața locului, publicate de către o membră a grupului de Facebook „Info Trafic București și Ilfov”:

Copac căzut pe Șoseaua Sălaj
Copac căzut pe Șoseaua Sălaj. Sursa foto: Facebook/ Info Trafic București și Ilfov- Mihaela Ș.
Trafic blocat pe Șoseaua Sălaj
Trafic blocat pe Șoseaua Sălaj. Sursa foto: Facebook/ Info Trafic București și Ilfov – Mihaela Ș.

În acest moment, copacul a fost înlăturat iar traficul a fost reluat.

Mai multe linii STB au fost blocate în cursul zilei de ieri din cauza arborilor căzuți fie pe rețelele de contact, fie pe stradă, fie pe pantograf.

ANM a emis cod galben de vânt și ploi

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două coduri galbene valabile în București și Ilfov. Primul anunță intensificări puternice ale vântului, în intervalul 24 decembrie, ora 10:00 – 25 decembrie, ora 10:00:

Vântul va avea intensificări în Muntenia, Dobrogea, sudul Moldovei și estul și sudul Transilvaniei. Vor fi rafale de 50…70 km/h, iar în noaptea de marți spre miercuri (24 / 25 decembrie) izolat de peste 80 km/h în estul Munteniei.

Cel de-al doilea cod galben anunță ploi puternice și este valabil în același interval:

În Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei vor fi precipitații predominant sub formă de ploaie. Cantitățile de apă acumulate vor fi de 25…50 l/mp și izolat vor depăși 60 l/mp.

Te-ar putea interesa și:

Cookies