Un bloc de patru etaje, fără lift, a fost dotat cu o rampă de acces. Persoanele cu dizabilități scutesc câteva trepte, după care trebuie să urce pe scări, până în apartament 

30 mai 2026
33395 afișări
Un bloc de patru etaje, fără lift, a fost dotat cu o rampă de acces. Persoanele cu dizabilități scutesc câteva trepte, după care trebuie să urce pe scări, până în apartament 
Un bloc de patru etaje, fără lift, a fost dotat cu o rampă de acces. Persoanele cu dizabilități scutesc câteva trepte, după care trebuie să urce pe scări, până în apartament | Sursa foto: Ioan Blosuc/Grupul Pensionarilor/Facebook

O rampă de acces pentru persoanele cu dizabilități a stârnit râsul unor bucureșteni din Sectorul 3. N-ar fi avut de ce, căci aceste facilități pentru oamenii care nu se descurcă să urce scările sunt aur curat. Atâta că blocul la care a fost construită rampa nu are lift. Așa că un bucureștean nu a putut să nu se întrebe cui îi folosește această rampă care te scapă de urcatul a două trepte, când trebuie să urci oricum în casă, pe scări, etaje bune.

Sectorul 3, primar Robert Negoiță. Bloc 4 etaje, fără lift, 2 trepte la intrare. Cui/cât/când folosește această rampă masivă și trepte de acces din beton prefabricat, cu balustrade din metal solid? Cetățenilor de la etaje sigur nu. Poate celor de la parter sau unui tractor, dar cu siguranță stației de prefabricate deținută de primăria sect.3, pentru justificarea existenței fabricii și a angajaților, a scris un bucureștean în grupul de Facebook „Cetățenii Sectorului 3 împotriva primarului abuzator Robert Negoiță”.

Rampa de acces a devenit motiv de harță

Criticii spun că investiția e ridicolă și sunt sceptici în privința eficienței cu care se cheltuiesc banii publici. Ei spun că dacă oricum blocul nu are lift, accesibilitatea rămâne doar parțial rezolvată. Pe scurt, o persoană aflată în scaun rulant oricum nu poate ajunge singură în apartament. Așa că rampa elimină o barieră nesemnificativă, cea a scărilor de la intrarea în bloc.

Dincolo de cârcotașii care au sugerat că ar fi risipă de bani publici, astfel de lucrări de accesibilizare a clădirilor sunt o obligație pe care țările europene și-au asumat-o. Chiar și într-un bloc fără lift, rampa poate fi utilă pentru locatarii de la parter. De asemenea, pentru persoane în scaun cu rotile care fac o vizită cuiva (tot de la parter). La fel, pentru cei care folosesc cadre de mers, cârje sau cărucioare pentru copii și pentru livrări ori transportul unor obiecte voluminoase. Doar că după ce treci de rampă dai de scări. Așa că, de fapt, miza discuției nu e dacă rampa e bună sau rea în sine, ci dacă accesibilizarea e reală sau dacă astfel de investiții au sens doar atunci când chiar îi ajută pe oameni.

La scurt timp după ce fotografia a iscat o dezbatere aprinsă, postarea a fost ștearsă. Însă bucureșteanul nedumerit nu s-a lăsat cu una, cu două, așa că a publicat fotografia în „Grupul Pensionarilor„. Aici lumea e mai liniștită, măcar.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies