BAZAR

Trei premiere de teatru in aceasta saptamana. Ce spectacole se joaca in perioada 11-17 februarie

Teatrul Metropolis anunta premiera spectacolului „Tom si Jerry” de Rick Cleveland in regia lui Florin Piersic Jr. vineri, sambata si duminica de la ora 19:00. In piesa joaca Florin Piersic Jr., Paul Ipate si Laurentiu Banescu.
La Teatrul Masca are loc premiera spectacolului „Militarul fanfaron”, adaptare dupa Platon in regia lui Mihai Malaimare, sambata de la ora 19:00.
La Teatrul Luni de la Green Hours se joaca „Shot”,5 piese scurte in premiera, marti de la ora 20:30.

Teatrul National Bucuresti

Marti, 12 februarie, ora 20:00 – – „Fata din curcubeu”, text scris si pus in scena de Lia Bugnar (Sala Mica); ora 19:30 – „Sambata, duminica, luni”, de Eduardo de Filippo, regia Dinu Cernescu (Sala Media)

Miercuri, 13februarie, ora 19:30 – „Sinucigasul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa (Sala Mare); ora 20:00 – „Inca-I bine”, de Rodia Popescu Bitanescu , regia Rodia Popescu Bitanescu (Sala Mica)

Joi, 14 februarie, ora 20:00 – „Dineu cu prosti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru (Sala Mare); ora 20:00 – „Cinci femei de tranzitie”, de Rodia Popescu Bitanescu , regia Rodia Popescu Bitanescu (Sala Mica); ora 19:30 – „Sambata, duminica, luni”, de Eduardo de Filippo, regia Dinu Cernescu (Sala Media)

Vineri, 15 februarie, ora 19:30 – „Egoistul”, de Jean Anouih, regia Radu Beligan (Sala Mare); ora 20:00 – „Doua loturi”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija (Sala Mica)

Sambata, 16 februarie, ora 20:00 – „Sanziana si Pepelea”, dupa Vasile Alecsandri, regia Dan Tudor (Sala Mare); ora 20:00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru (Sala Mica)

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „Toti fii mei”, de Arthur Miller, regia Ion Caramitru (Sala Mare); ora 19:30 – ” Doi x Doi”, regia Vlad Stanescu (Sala Mica)

 

Teatrul Odeon

Miercuri, 13 februarie, ora 19:00 – „joi.megaJoy”, de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim (Sala Majestic); ora 19:30 – „Pentru ca pot”, de Arthur Kopit, regia Alexandra Mazgareanu (Sala Studio)

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „joi.megaJoy”, de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim (Sala Majestic); ora 19:30 – „Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail (Sala Studio)

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Gaitele”, de Alexandru Kiritescu, regia A;exandru Dabija (Sala Majestic); ora 19:30 – „Micul print”, dupa Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu (Sala Studio)

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Iadul este amintirea fara puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc (Sala Majestic); ora 19:30 – „Liniste! Sarut. Actiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek

Duminica, 17 februarie, ora 11:00 – Clasic e fantastic – copilaria lui Mozart”, Proiect de educație prin și pentru muzică în parteneriat cu Asociația Clasic e fantastic, adresat copiilor între 4 și 10 ani; ora 19:00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprita”, de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu (Sala Majestic); ora 19:30 – „Liniste! Sarut. Actiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek (Sala Studio)


Teatrul Bulandra

Marti, 12 februarie, ora 19:00 – „Oscar si Tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion (Sala Toma Caragiu)

Miercuri, 13 februarie, ora 19:00 – „Lear (A)”, de W.Shakespeare, regia Andrei Serban (Sala Toma Caragiu, Space Studio)

Joi, 14 februarie, ora 20:00 – „Sarpele in iarba”, de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină (Sala Liviu Ciulei, Laborator)

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Mascariciul”, dupa A.P.Cehov, regia Horatiu Malaele (Sala Toma Caragiu)

Sambata, 16 februarie, ora 18:30 – „Ingropati-ma pe dupa plinta”, de Pavel Sanaev, regia Yuri Kordonskiy (Sala Liviu Ciulei); ora 19:00 – „Mascariciul”, dupa A.P.Cehov, regia Horatiu Malaele (Sala Toma Caragiu)

Duminica, 17 februarie, ora 20:00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru (Sala Liviu Ciulei, Laborator); ora 19:00 – „Mascariciul”, dupa A.P.Cehov, regia Horatiu Malaele (Sala Toma Caragiu)


Teatrul Act
Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Iluzii”, de Ivan Varapaev, regia Cristi Juncu

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Iluzii”, de Ivan Varapaev, regia Cristi Juncu

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Fidelitate”, de Chazz Palminteri, regia Dragos Campan

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu

 

Teatrul de Comedie

Miercuri, 13 februarie, ora 19:00 – „…escu”, de Tudor Musatescu, regia Alexandru Dabija (Sala Radu Beligan)

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Zapezile de altadata”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornisteanu (Sala Radu Beligan)

Vineri, 15 februarie, ora 18:00 – „Casa Zoikai”, de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu (Sala Radu Beligan)

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – – „O scrisoare pierduta”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Fata de matase artificiala”, de Irmgard Keun , regia Vlad Massaci (Sala Studio)

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „Doamne…ce macel!”, de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Crize”, de Mihai Ignat, regia Vlad Cristache (Sala Studio)

Teatrul Nottara

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Mult zgomot pentru nimic”, de W.Shakespeare, regia Diana Lupescu

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – ” Nu vorbiti cu actorii”, de Tom Dudzick, regia Diana Lupescu


Teatrul Mic

Miercuri, 13 februarie, ora 19:00 – „Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Pensiune completa”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „ Visul unei nopti de vara”, dupa W.Shakespeare, regia Gelu Colceag

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Spionul balcanic”, de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu


Teatrul Foarte Mic

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Ma tot duc”, dupa W.Shakespeare, cu Oana Pellea si Mihai Gruia Sandu

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Locuri calde”, de Alex Vlad, Raluca Ghervan, Razvan Marinescu, regia Razvan Marinescu

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Crazy stories in the city”, un spectacol de Arcadie Rusu

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „Somnoroasa aventura”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stanescu


Teatrul Metropolis

Luni, 11 februarie, ora 18:30 – „Opposites attract”, de Bruce Kane, un spectacol de Dorina Chiriac si Florin Piersic Jr.

Marti, 12 februarie, ora 19:00 – „Fantoma, dragostea mea!”, de Noel Coward, regia Serban Puiu

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Tom si Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – PREMIERA — „Tom si Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – PREMIERA — „Tom si Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.

 

Teatrul Evreiesc de Stat

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Miss Daisy si soferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga

Vineri, 15 februarie, ora 20:00 – „Hotii de frumusete”, de Pascal Bruckner, regia Chris Simion (productie Fundatia Compania de Teatru D’AYA & Asociatia Inspira)

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Stele ratacitoare”, dramatizare de Andrei Munteanu dupa Salom Alehem, regia Andrei Munteanu

Duminica, 17 februarie, ora 11:00 – „Mic si al dracu”, de Ion Pribeagu; ora 19:00 – „Carre de asi…cu valet!”, de I.Valjan, regia Harry Eliad

 

Teatrul Masca

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Sluga la doi stapani”, de Carlo Goldoni, regia Mihai Malaimare

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – AVANPREMIERA – „Militarul fanfaron”, adaptare dupa Plaut, regia Mihai Malaimare

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Militarul fanfaron”, adaptare dupa Plaut, regia Mihai Malaimare

Duminica, 17 februarie, ora 11:00 – „O locomotiva si o gara”, adaptare dupa „Cartea cu jucarii” de Tudor Arghezi, regia Mihai Malaimare; ora 19:00 – „Tara unde ingerii vin degeaba”, regia Mihai Malaimare

 

Teatrul de pe Lipscani (Sala Rapsodia)

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – „Toti cinci”

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „Romania. Inchis pentru inventar”, regia Dragos Huluba

 

Teatrul Luni de la Green Hours

Luni, 11 februarie, ora 21:30 – „O piesa desantata”, de Lia Bugnar (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Marti, 12 februarie, ora 20:30 – PREMIERA – „Shot”, 5 piese scurte (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Miercuri, 13 februarie, ora 20:30 – „Declar pe propia raspundere”, one-woman-show cu Alina Serban (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Vineri, 15 februarie, ora 20:30 – „Breaking up”, o piesa de Michael Cristofer (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

 

Teatrul Arca (La Scena)

Marti, 12 februarie, ora 20:00 – „Big Baby”, de Frank Moher, regia Andrei Serban

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Hai sa facem sex!”, de Valentin Krasnogorov, regia Felix Crainicu

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Daca te nasti intr-o luni, probabil vei muri intr-o vineri”, de George Stefan, regia Theo Herghelegiu

 

Teatrul Apropo

Vineri, 15 februarie, ora 20:00 – „In mintea mentalistului”, un show de Mihai George

 

Godot Café-Teatru

Luni, 11 februarie, ora 20:00 – „Te iubesc! Te iubesc?”,dupa Dumitru Solomon, regia Chris Simion

Marti, 12 februarie, ora 21:00 – „Ce ne spunem cand nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion

Miercuri, 13 februarie, ora 20:00 – „”Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, un spectacol de Doina Antohi

Joi, 14 februarie, ora 19:00 – „Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; ora 21:30 – Seara de improvizatie” cu Improvizati.ro

Vineri, 15 februarie, ora 19:00 – „Sot de vanzare”, de Mihail Zadornov, regia Marius Galea; ora 19:00 – „Acasa”, de Stefan Caraman, regia Razvan Ropotan (SubScena)

Sambata, 16 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Vizita”, de Victor Haim, regia Valeria Sitaru; ora 19:00 – „Big Baby”, de Frank Moher, regia Andrei Serban (SubScena); ora 21:30 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.

Duminica, 17 februarie, ora 19:00 – „Cui i-e frica de Virginia Woolf?”, de Edward Albee, regia Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc; ora 19:00 – „Ce-ar fi daca ar fi”, one-man-show cu Stefan Rusanda (SubScena)

 


Recomandarile noastre


Parteneri

Știri – Gândul

Știri – CanCan.ro

Back to top button