Tot mai mulți bucureșteni lasă mașinile acasă și merg cu STB-ul prin București, spune viceprimarul Bujduveanu. Aproape două milioane de abonamente, mai puțini călători fără bilet

04 dec. 2023
832 afișări
Tot mai mulți bucureșteni lasă mașinile acasă și merg cu STB-ul prin București, spune viceprimarul Bujduveanu. Aproape două milioane de abonamente, mai puțini călători fără bilet
Tot mai mulți bucureșteni lasă mașinile acasă și merg cu STB-ul prin București, spune viceprimarul Bujduveanu. Aproape două milioane de abonamente, mai puțini călători fără bilet. Imagine simbol: Inquam Photos/ Octav Ganea

Viceprimarul General al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a transmis câteva statistici legate de transportul public. Bujduveanu a spus câte abonamente au fost vândute anul acesta și, pe lângă asta, le-a dat și o veste bună bucureștenilor.

Câte abonamente au fost vândute în primele 9 luni din 2023

Viceprimarul General al Capitalei a vorbit despre cum a fost transportul public anul acesta în București, incluzând numărul abonamentelor vândute, cifre legate de amenzile date călătorilor și rezultate ale aplicațiilor mobile.

În primele nouă luni ale acestui an au fost vândute 1.767.369 abonamente, cu 251.688 mai mulți abonați față de aceeași perioadă a anului trecut. Viceprimarul spune că numărul abonaților a crescut cu 16,61%.

Vestea bună pe care Stelian Bujduveanu le-a dat-o bucureștenilor este că numărul amenzilor date pentru neplata călătoriei a scăzut în primele nouă luni ale anului 2023.

În acest sens, veniturile din activitățile de control au scăzut cu 26,40%, fiind aplicate mai puține amenzi călătorilor.

Totodată, digitalizarea plăților și noile funcționalități din aplicațiile STB (InfoTB și YouthTB) au dat rezultate și gradul de conformare a crescut.

Tot mai mulți bucureșteni aleg transportul public!”, transmite Bujduveanu.

Șoferii STB au învățat să acorde primul ajutor

Luna trecută, șoferii Societății de Transport București (STB) au învățat să acorde primul ajutor, fiind instruiți de personal din cadrul Serviciului de Ambulanță București-Ilfov.

Primii șoferi care au fost instruiți au fost cei de la Autobaza Titan, apoi au urmat colegii de la Autobaza Floreasca.

Șoferii din cadrul Societății de Transport București au învățat următoarele lecții importante, astfel încât să poată interveni pentru a salva vieți:

  • dezobstrucția căilor respiratorii,
  • poziția laterală de siguranță,
  • resuscitarea și utilizarea unui defibrilator automat.

STB a spus că lucrează, zi de zi, pentru a crește calitatea serviciului public de transport în comun.

Te-ar putea interesa și:

Cookies