Tensiuni între Horia Tomescu, viceprimarul USR PLUS din București, și Nicușor Dan

19 feb. 2021
34 Afișari
Tensiuni între Horia Tomescu, viceprimarul USR PLUS din București, și Nicușor Dan

Viceprimarul USR PLUS din București, Horia Tomescu, a cerut vineri dimineață colegilor de alianță convocarea Birourilor Municipale reunite ale USR PLUS din cauza neînțelegerilor cu primarul Nicușor Dan

Nicușor Dan este acuzat că nu vrea să îi delege viceprimarului Horia Tomescu atribuțiile stabilite prin protocolul electoral și că a numit liberali în funcții ca răsplată pentru Campania electorală.

Horia Tomescu susține într-un mesaj transmis colegilor că Nicușor Dan nu vrea să îi delege atribuțiile stabilite prin protocolul electoral semnat între PNL, USR PLUS și actualul primar. E vorba despre acordarea dreptului de semnătură și a calității de ordonator principal de credite pentru domeniile stabilite prin protocol: sănătate, educație și activitățile legate de calitatea vieții, conform g4media.ro.

Mai mult, conform sursei citate, Horia Tomescu le-a transmis colegilor că Nicușor Dan i-ar fi reproșat faptul că Alianța USR PLUS nu a contribuit cu fonduri la campania electorală pentru Primăria Generală.

Totuși, astăzi, primarul general Nicușor Dan a semnat un document prin care i se delegă lui Horia Tomescu ”coordonarea următoarelor direcții, administrații și activități”:

  1. a) Directia Patrimoniu, in ceea ce priveste gestionarea spatiilor cu activitate medicala
  2. b) Directia de Mediu
  3. c) Serviciul Invatamant Turism, in ceea ce priveste partea de invatamant
  4. d) Directia Spatiu Locativ si cu alta Destinatie
  5. e) Centrul de Proiecte Educationale si Sportive PROEDUS
  6. f) Clubul Sportiv Municipal Bucuresti
  7. g) Centrul pentru Tineret al Municipiului Bucuresti
  8. h) Centrul pentru Seniori al Municipiului Bucuresti
  9. i) Administratia Spitalelor si Serviciilor Medicale Bucuresti
  10. j) Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti
  11. k) Administratia Lacuri Parcuri si Agrement, in ceea ce priveste partea de ingrijire a vegetatiei
  12. l) Centrul de Protectia Plantelor Bucuresti.

Horia Tomescu, consilier general, a devenit viceprimar al Capitalei după ce Vlad Voiculescu, președintele PLUS București, a renunțat la funcție în favoarea postului de ministru al Sănătății.

Cookies