Sute de angajați STB ar urma să fie dați afară, urmând să primească salarii compensatorii. Proiectul va fi dezbătut în ședința CGMB

08 mai 2026
2797 afișări
Sute de angajați STB ar urma să fie dați afară, urmând să primească salarii compensatorii. Proiectul va fi dezbătut în ședința CGMB
Sute de angajați STB ar urma să fie dați afară, urmând să primească salarii compensatorii. Proiectul va fi dezbătut în ședința CGMB | Sursa foto: Agerpres

Un proiect de hotărâre ce va fi dezbătut în ședința de miercuri a Consiliului General prevede ca 700-800 de angajați STB să fie dați afară. Proiectul prevede includerea în bugetul STB a cel mult 12 salarii compensatorii în cazul concedierilor colective sau al disponibilizărilor de salariați.

Sute de angajați STB ar urma să fie dați afară

Potrivit proiectului, suma totală alocată plăților compensatorii, inclusiv contribuția asiguratorie pentru muncă, nu poate depăși plafonul maxim de 32,2 milioane lei, scrie Agerpres.

Cuantumul individual al plăților compensatorii, numărul de salariați beneficiari și modalitatea de eșalonare a plăților se vor stabili prin hotărâre a Adunării Generale a Acționarilor STB.

Reprezentanții CGMB în AGA STB urmează să fie mandatați să aprobe, pe durata elaborării și implementării programului de reorganizare, achiziționarea serviciilor juridice de consultanță pentru asigurarea conformității procedurilor de concediere colectivă, pentru negocierea cu organizațiile sindicale, redactarea actelor adiționale la contractul colectiv de muncă și pentru reprezentarea societății în litigii.

Aceste măsuri vin ca urmare a unui plan de eficientizare și de întârire a disciplinei financiare propus de directorul general al STB, în contextul situației economice „dificile” a societății.

Se propune inițierea unui program de plecări voluntare/de concediere colectivă pentru aproximativ 700 – 800 de angajați, după consultarea Sindicatului, prin încetarea amiabilă a raporturilor de muncă/încetarea raporturilor de muncă în condițiile legii, cu primirea de salarii compensatorii plătite, eșalonat, lunar, se explică în document.

Concedierea colectivă de la STB ar aduce economii de 7-8 milioane de lei pe lună

Programul de plecări voluntare și de concediere colectivă se estimează că va aduce economii de 7 – 8 milioane de lei/lună, după plata salariilor compensatorii.

Planul de eficientizare mai prevede reducerea funcțiilor de conducere cu minim 30% și a directorilor cu 50%. Măsura ar urma să aibă un impact financiar de 400.000 lei/lună.

O altă măsură propusă este reducerea temporară a activității pentru 4.540 salariați la 4 zile de lucru/săptămână. Sunt exceptați conducătorii de vehicule, personalul de întreținere, maiștrii, fochiștii sau electricienii. Impactul financiar estimat este de 7,3 milioane lei/lună. Măsura se va aplica în lunile aprilie – iulie.

Reducerea valorii tichetelor de masă aplicată în același interval ar urma să aibă un impact de 1,2 milioane lei.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies