O bucureșteană a avut parte de o surpriză duminică, 17 aprilie 2025, când a ajuns la Piața Obor din Sectorul 2: parcarea din fața halei vechi a fost închis cu garduri de tablă, iar tarabele din zona respectivă au fost desființate.
În anul 2024, PS2 a anunțat că dorește ca zona Obor să intre într-un amplu proces de modernizare, demararea acestuia putând fi unul dintre motivele pentru care au fost făcute modificările de mai sus.
Respectiva persoană a postat un mesaj pe grupul de Facebook „Ești din Sectorul 2”, încercând să afle care este motivul pentru care au fost implementate aceste măsuri.
Conform informațiilor oferite de acesta, parcarea din fața halei vechi a fost îngrădită în proporție de 75%.
Femeia a întrebat mai multe persoane care făceau comerț în cadrul pieței, însă a decis să întrebe și internauții:
Bună ziua tuturor! Azi m-am dus la piața în Obor. SURPRIZĂ! Parcarea din fața halei vechi închisa cu garduri de tablă în proporție de 75%, tarabe desființate. Am întrebat diverse persoane care vindeau încă. Mi-au zis că se va construi o hală de pește… Dumneavoastră știți ceva de proiectul ăsta?
Bucureșteanca a postat și o fotografie:
În august 2024, Primăria Sectorului 2 anunța un amplu proiect de modernizare a zonei. Noul Obor va avea o arie de promenadă și restaurante. Pe lângă asta, în proiect este prevăzută și realizarea unei secțiuni dedicate peștelui, unde produsele proaspete vor putea fi gătite pe loc.
Oborul a fost mereu locul unde oamenii, indiferent de vârstă sau statut social, se întâlneau și își petreceau timpul împreună. Acum, în Noul Obor, devine un loc perfect de petrecere a timpului liber, de socializare și distracție, declara în 2024 primarul de la acel moment, Radu Mihaiu.
Cel mai probabil, modificările care au apărut în acest final de săptămână în zona pieței sunt în legătură cu acest proiect ambițios pentru care autorizația de construire a fost semnată încă din 9 august 2024.