Administrația locală a dat programul de la Străzi Deschise, weekendul acesta. Bucureștenii și nu numai vor putea participa la diferite activități pe Calea Victoriei care este din nou pietonală între 16 – 17 mai.
Primăria Generală a transmis care este programul de la Străzi Deschise, weekendul acesta. Aici, s-au anunțat mai multe activități, în intervale orare diferite, pe Calea Victoriei. Această stradă din București va fi din nou, timp de două zile, pietonală.
Programul din 16 și 17 mai a fost realizat împreună cu Asociația Străzi pentru Oameni. S-au anunțat dezbateri despre viitorul Bucureștiului, activități sportive și artistice, ateliere pentru copii, demonstrații de skateboarding, pictură în aer liber și tururi ghidate prin istoria orașului.
În postarea de pe Facebook, se precizează că momentul central al acestei ediții de Străzi Deschise va fi mâine, între orele 17:00 – 18:00, în Piața Revoluției. Aici, se va desfășura o conversația „Pentru București, pentru toți? Spațiu public, apartenență și viață civică într-un oraș european”. Organizatorii au spus că va fi un dialog despre cum poate deveni Bucureștiul un oraș mai deschis, mai accesibil și mai apropiat de oameni.
Iar duminică, 17 mai, Calea Victoriei devine complet pietonală — un prilej bun să redescoperim orașul într-un ritm mai blând, se mai arată în mesajul organizatorilor de pe pagina de Facebook a evenimentului.