„Străzi deschise” în București, ultimul astfel de weekend pietonal de anul acesta. Ediția finală din 2022 are loc pe Calea Victoriei și în cartierul Rahova

14 oct. 2022
552 Afișari
„Străzi deschise” în București, ultimul astfel de weekend pietonal de anul acesta. Ediția finală din 2022 are loc pe Calea Victoriei și în cartierul Rahova
„Străzi deschise” în București, ultimul astfel de weekend pietonal de anul acesta. Ediția finală din 2022 are loc pe Calea Victoriei și în cartierul Rahova / Sursă foto: facebook-Străzi deschise - București

Proiectul „Străzi deschise București” a ajuns la final, iar programul festiv al evenimentului va avea loc pe Calea Victoriei și în Cartierul Rahova. Weekendul 15-16 octombrie este ultimul în care străzile din Capitală devin pietonale, cel puțin anul acesta.

Ultimul weekend pietonal din cadrul proiectului „Străzi deschise” va avea loc pe Calea Victoriei și în Cartierul Rahova

Proiectul „Străzi deschise – București, promenadă urbană” a fost inspirat din alte inițiative similare din marile capitalei europene. Acesta își propune să reconecteze locuitorii orașului prin intermediul traseelor pietonale ce sunt instaurate temporar pe străzile Capitalei.

Astfel că, în perioada aprilie-octombrie 2022, „Străzi deschise” a transformat anumite bulevarde importante din oraș în zone unde mașinile au avut interzis, iar bucureștenii s-au putut plimba în voie.

Proiectul este organizat de Primăria Capitalei prin Direcția Cultură, Învățământ, Turism alături de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București și PROEDUS – Centrul  de Proiecte Educaționale și Sportive al Municipiului București – în calitate de operatori zonali.

În weekendul 15-16 octombrie zonele pietonale vor fi:

  • Calea Victoriei între Piața Victoriei și Splaiul Independenței, între orele 11:00 și 23:00;
  • Strada Bârcă, între Calea Rahovei și strada Dumbrava Nouă, între orele 11:00 – 20:00.
Ediția finală din 2022 are loc pe Calea Victoriei și în cartierul Rahova
Ediția finală din 2022 are loc pe Calea Victoriei și în cartierul Rahova / Sursă foto: Facebook-Străzi deschise – București

Care este programul artistic al evenimentului

Primăria Capitalei a anunțat care va fi programul artistic pregătit pentru weekendul 15-16 octombrie 2022. Astfel că, străzile Bucureștiului vor fi animate de spectacole de circ și teatru, dans contemporan, demonstrații de desen, instalații participative, mobilier stradal, concerte de jazz și muzică orientală.

Iată care este programul complet al evenimentului:

Sâmbătă, 15 octombrie 2022

Zona centrală:

  • Magazinul Muzica // Proiecte participative
    • 17:00 – 19:00: De ce iubeşti Bucureşti? – Instalaţie participativă (ARCUB)
  • Biserica Kretzulescu // Muzică, dans, arte vizuale
    • 17:00 – 17:30: CORPZero – dans contemporan (Asociaţia Delazero & ARCUB) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
    • 17:00 – 21:00: Desen – portrete – caricaturi – demonstraţie live de desen artistic (Cristea Mircea & ARCUB) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”,
  • Piaţa Revoluţiei // Circ
    • 18:00 – 18:30: Spectacole de circ – numere de jonglerie, echilibristică, acrobaţii la sol, piramidă umană (Circul Metropolitan Bucureşti)
  • Calea Victoriei – vizavi de Muzeul Național de Artă al României, în jurul statuii lui Carol I din Piața Revoluției, // Arte vizuale
    • 18:00 – 20:00 Podul Mogoșoaiei 2.0 / Un traseu cultural pe Calea Victoriei – Lansare Podul Artei (Mugur Grosu & ARCUB) – proiect finanțat de Primăria Capitalei prin ARCUB în cadrul programului „București RE:imaginat” – Burse de idei pentru proiecte culturale
  • Muzeul Național de Artă al României // Teatru – 17:00 – 19:00 Spectacole de teatru (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)
    • 17:00 – 17:04 George Simian –„ Pictorul”
    • 17:04 – 17:08 Cristina Tane – „Woodo”
    • 17:08 – 17:12 Monalisa Toncu – „Dirijorul”
    • 17:12 – 17:16 Florin Mititelu – „Dans la radio”
    • 17:16 – 17:20 Daniela Ruxandra Mihai – „Balerina Nina”
    • 17:20 – 17:35 PAUZĂ
    • 17:35 – 17:39 Liliana Gavrilescu – „Rosina”
    • 17:39 – 17:43 Ioan Brancu – „Lebăda roşie”
    • 17:43 – 17:47 George Simian – „Michael Jackson”
    • 17:47 – 17:51 Cristina Tane – „Perna”
    • 17:51 – 17:55 Monalisa Toncu – „Pointy”
    • 17:55 – 18:05 PAUZĂ
    • 18:05 – 18:09 Florin Mititelu Florin – „Contele şi musca”
    • 18:09 – 18:13 Daniela Ruxandra Mihai – „Marea”
    • 18:13 – 18:27 Liliana Gavrilescu – „Baba Veta”
    • 18:17 – 18:25 Ioan Brancu – „Câinele albastru”
    • 18:21 – 18:25 George Simian – „Bob Marley”
    • 18:25 – 18:40 PAUZĂ
    • 18:40 – 18:44 Cristina Tane – „Pisicatrenul”
    • 18:44 – 18:48 Monalisa Toncu – „Figaro”
    • 18:48 – 18:52 Florin Mititelu – „Hip-Hop”
    • 18:52 – 18:56 Daniela Ruxandra Mihai – „Puck”
    • 18:56 – 19:00 Ioan Brancu – „Iepurele singuratic„
  • Hotel Radisson // Proiecte participative
    • 17:00 – 21:00: În echilibru/(Un)balanced – mobilier stradal (ARCUB & Daniela Pălimariu) – proiect finanțat de Primăria Capitalei prin ARCUB în cadrul programului „București RE:imaginat” – Burse de idei pentru proiecte culturale
  • Casa Filipescu Cesianu // Arte vizuale
    • 10:00 – 17:30: „În apropierea sfinţilor. Frescele Mănăstirii Văcăreşti după 40 de ani” – expoziție (Muzeul Municipiului Bucureşti)
    • 10:00 – 17:30: „Piatra în epoca omului” – expoziţie (Muzeul Municipiului Bucureşti)
Spectacol de marionete Calea Victoriei
Spectacol de marionete Calea Victoriei / Sursă foto: Facebook-Străzi Deschise

Zona Cartierului Rahova:

  • Zona Strada Bârcă – între Calea Rahovei și Strada Dumbrava Nouă
    • 11:00 – 20:00 Activități sportive, zone de joacă și mișcare (PROEDUS)
    • 11:00 – 12:00 Atelier de joacă (Teatrul Ion Creangă)
    • 12:00 – 12:30 Momente artistice (Circul Metropolitan București)
    • 12:00 – 13:00 Atelier interactiv (Teatrul Ion Creangă)
    • 15:30 – 16:30 Spectacole de muzică şi dans pentru copii (Andantino)
    • 16:00 – 16:40 The Best of Living Statues (Teatrul Masca)
    • 16:30 – 17:30 Spectacol de percuţie şi ritm (Şcoala de Artă Bucureşti)
    • 17:00 – 19:00 Momente de teatru (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)
  • Ştefan Craiu – „Nostalgia”, „Gunoierul”, „Figaro”, „The Sad Clown Rejected”
  •  Simina Constantin – „Mimarionet”, „Raţa dansatoare”, „Neanderthal Day”, „Bunica”
  • Alina Petrescu – „Gore ştie tot”, „Alice din Ţara Minunilor”, „Aria calomniei”
  • Eugenia Barbu – „Zauberflote”, „În pod”, „Boonik”, „The Wild Boy”
  •  Ioan Păduraru – „Maimu Elvis”, „Badea Gheorghe”, „Tenor-Contratenor”
    • 17:30 – 18:00 Trupa de dans (Școala de Artă București)
    • 18:00 – 19:00 Recital de muzică pop Viviene Clement (Școala de Artă București)
Străzi deschise Cartierul Rahova
Străzi deschise Cartierul Rahova / Sursă foto: Facebook Străzi deschise – București

Duminică, 16 octombrie 2022

Zona centrală:

  • Magazinul Muzica // Proiecte participative
    • 17:00 – 19:00: De ce iubeşti Bucureşti? – Instalaţie participativă (ARCUB)
  • Biserica Kretzulescu // Muzică, dans, arte vizuale
    • 17:00 – 18:00: Three Fo(u)r Two – concert jazz (Răzvan Florescu & ARCUB) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
    • 17:00 – 21:00: Desen – portrete – caricaturi – demonstraţie live de desen artistic (Cristea Mircea & ARCUB) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
    • 18:30 – 19:30: Concert Antonio Varga şi Cosmin Mirea (Antonio Varga, Cosmin Mirea & ARCUB) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
  • Muzeul Național de Artă al României // Teatru
    • 17:00 – 18:48 Spectacole de teatru (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)
    • 17:00 – 17:04 Ana Maria Bălescu – „Besame mucho con dolores”
    • 17:04 – 17:08 Dora Dumitrescu – „Fetiţa”
    • 17:08 – 17:12 Mihai Dumitrescu – „Balerina”
    • 17:12 – 17:16 Alina Teianu – „Fluierul vesel”
    • 17:16 – 17:20 Daniel Stanciu – „Vasilache – Artist din Lume”
    • 17:20 – 17:35 PAUZĂ
    • 17:35 – 17:39 Ana Maria Bălescu – „Radio Gaga”
    • 17:39 – 17:43 Dora Dumitrescu – „Verzuliul spune…”
    • 17:43 – 17:47 Mihai Dumitrescu – „Maimuţa credincioasă”
    • 17:47 – 17:51 Alina Teianu – „Îndrăgostitul”
    • 17:51 – 17:55 Daniel Stanciu – „Vasilache şi Mărioara – Dansatori de bâlci”
    • 17:55 – 18:05 PAUZĂ
    • 18:05 – 18:09 Ana Maria Bălescu – „Nasul roşu”
    • 18:09 – 18:13 Dora Dumitrescu – „Sirtaki”
    • 18:13 – 18:17 Mihai Dumitrescu – „Blugi sportivi”
    • 18:17 – 18:21 Alina Teianu – „Cu Ţăndărică la pas”
    • 18:21 – 18:25 Daniel Stanciu – „Mărioara – Talente culinare”
    • 18:25 – 18:40 PAUZĂ
    • 18:40 – 18:44 Ana Maria Bălescu – „The Flower”
    • 18:44 – 18:48 Dora Dumitrescu – „Scufiţa”
    • 18:48 – 18:52 Mihai Dumitrescu – „Jumătatea cântăcioasă”
    • 18:52 – 18:56 Alina Teianu – „Pănuşa”
    • 18:56 – 19:00 Daniel Stanciu – „Vasilache şi musafirii nepoftiţi”
  • Hotel Radisson // Proiecte participative
    • 17:00 – 21:00: În echilibru/(Un)balanced – mobilier stradal (ARCUB & Daniela Pălimariu) – proiect finanțat de Primăria Capitalei prin ARCUB în cadrul programului „București RE:imaginat” – Burse de idei pentru proiecte culturale
  • Casa Filipescu Cesianu // Arte vizuale
    • 10:00 – 17:30: „În apropierea sfinţilor. Frescele Mănăstirii Văcăreşti după 40 de ani” – expoziție (Muzeul Municipiului Bucureşti)
    • 10:00 – 17:30: „Piatra în epoca omului” – expoziţie (Muzeul Municipiului Bucureşti)
Străzi deschis-Cartierul Rahova
Străzi deschis-Cartierul Rahova / Sursă foto: Facebook-Străzi Deschise-București

Zona Cartierului Rahova:

  • Zona Strada Bârcă – între Calea Rahovei și Strada Dumbrava Nouă
    • 11:00 – 20:00 Activități sportive, zone de joacă și mișcare (PROEDUS)
    • 12:00 – 12:30 Momente artistice (Circul Metropolitan București)
    • 16:00 – 16:40 The Best of Living Statues (Teatrul Masca)
    • 16:00 – 17:00 Fata babei şi fata moşului – spectacol de teatru pentru copii (Teatrul Ion Creangă)
    • 16:30 – 17:30 Spectacol de percuţie şi ritm (Şcoala de Artă Bucureşti)
    • 17:00 – 18:00 Atelier de joacă (Teatrul Ion Creangă)
    • 17:00 – 19:00 Momente de teatru (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)
  • Ioan Păduraru – „Maimu Elvis”, „Badea Gheorghe”, „Tenor-Contratenor”, „Street Singer”
  • Adrian Lefter – „Piratul Hopkins”, „Spiriduşul la volan”, „Master Winnie”, ‚Ilie din Norvegia”
  • Roxana Vişan – „On Ice”, „Când iubesc”, „ Marilyn Monroe”, „Belly Dance”
  • Ioana Chelaru – „Viva Mexico”, „Paloma”, „N&G”, „Cele două cuvinte”
  • Graţiela Ştefan – „Pescarul amator”, „Bubble Monkey”, „Carmen”, „Chanel”
    • 17:30 – 18:00 Trupa de dans (Școala de Artă București)
    • 18:00 – 19:00 Recital de muzică pop Viviene Clement (Școala de Artă București)19:00 – 20:00 Recital de muzică populară (Şcoala de Artă Bucureşti)
Cookies