„Străzi Deschise-București”, în weekend, în cartierul Aviației și pe Calea Victoriei. Două zile cu spectacole de teatru și ateliere pentru copii, spectacole de magie și circ

08 sept. 2023
1695 afișări
„Străzi Deschise-București”, în weekend, în cartierul Aviației și pe Calea Victoriei. Două zile cu spectacole de teatru și ateliere pentru copii, spectacole de magie și circ
„Străzi Deschise-București”, în weekend, în cartierul Aviației și pe Calea Victoriei. Două zile cu spectacole de teatru și ateliere pentru copii, spectacole de magie și circ. Sursa foto: ARCUB

Avem „Străzi Deschise-București”, în acest weekend, 9-10 septembrie, în cartierul Aviației, dar și pe Calea Victoriei. Bucureștenii sunt invitați la spectacole de teatru și ateliere pentru copii, dar și la concerte de jazz, spectacole de magie și circ.

Șoferii trebuie să știe că, pentru o bună desfășurare a evenimentului, vor exista restricții de circulație.

Weekend cu „Străzi Deschise-București” în cartierul Aviației și pe Calea Victoriei

În acest weekend, 9-10 septembrie, programul „Străzi deschise – București, Promenadă urbană” propune bucureștenilor și turiștilor spectacole-lectură, teatru de păpuși și ateliere pentru copii, momente inedite de meditație și relaxare, numere de acrobație și expoziții pe Calea Victoriei. De asemenea, redevine pietonală strada General Ștefan Burileanu din cartierul Aviației, unde vor fi activități artistice și recreative.

Zonele pietonale din acest sfârșit de săptămână:

  • Calea Victoriei, între Piața Victoriei și Splaiul Independenței, în intervalul orar 10:00 și 22:00;
  • Strada General Ștefan Burileanu, între strada Nicolae Caramfil și strada Av. Alexandru Șerbănescu (Sector 1), în intervalul orar 10:00 și 21:00.

Programul artistic, sâmbătă, 9 septembrie

  • Calea Victoriei – Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu-Cesianu
    • 10:00 – 17:30 „Muzeul Vârstelor – de la copilărie la senectute” // „În apropierea sfinților. Frescele Mănăstirii Văcărești după 40 de ani” // „Povestea unei biserici de mahala. Sf. Nicolae-Udricani” – expoziții (Muzeul Municipiului București)
  • Calea Victoriei – zona Statuie Iuliu Maniu
    • 11:00 – 12:00 „Turtița fermecată” – atelier de teatru pentru copii care are la bază bine-cunoscuta poveste din folclor „Turtița năzdrăvană” (Teatrul „Ion Creangă”)
  • Calea Victoriei – zona Muzeul Național de Artă al României – Biserica Kretzulescu
    • 17:00 – 18:00 Workshop / concert de muzică meditativă Kirtan – practici de meditație (Asociația Centrul de Studii Vedice ISKCON București) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
  • Calea Victoriei – trotuarul din fața Parcului „Nicolae Iorga”
    • 18:00 – 20:00 „D᾿ale carnavalului” – spectacol-lectură interactiv cu actorii Mihaela Mihăescu (Mița Baston), Gabriela Porumbacu (Didina Mazu), Cristi Toma (Iordache), Mihai Răzuș (Iancu Pampon), Mihai Baranga (Nae Girimea), Dragoș Mușat (Catindatul), Ionel Nițulescu (Ipistatul) (în cadrul proiectului artistic „Ochii minții”)
  • Calea Victoriei – zona Muzeul Național de Artă al României
    • 18:00 – 19:30 Spectacole de teatru (Teatrul de Animație Țăndărică)
    • 18:00 – 18:05 George Simian – „Michael Jackson”
    • 18:05 – 18:10 Liliana Gavrilescu – „Lady C”
    • 18:10 – 18:15 Ioan Brancu – „Mambo nr. 5”
    • 18:15 – 18:20 Ioana Popovici Chelaru – „Lie, ie, veselie”
    • 18:20 – 18:25 George Simian – „Balonul”
    • 18:25 – 18:30 Liliana Gavrilescu – „Baba Veta”
    • 18:30 – 18:35 Ioan Brancu – „Lebăda roșie”
    • 18:35 – 18:40 Ioana Popovici Chelaru – „Viva Mexico”
    • 18:40 – 18:45 George Simian – „Pictorul”
    • 18:45 – 18:50 Liliana Gavrilescu – „Rosina”
    • 18:50 – 18:55 Ioan Brancu – „Miorița”
    • 18:55 – 19:00 Ioana Popovici Chelaru – „N&G”
    • 19:00 – 19:05 George Simian – „Pe sârmă”
    • 19:05 – 19:10 Liliana Gavrilescu – „Clovnul”
    • 19:10 – 19:15 Ioan Brancu – „Câinele albastru”
    • 19:15 – 19:20 Ioana Popovici Chelaru – „Două cuvinte”
  • Calea Victoriei – zona Monumentul Revoluției
    • 19:30 – 20:10 Parada personajelor – spectacole de acrobații (Circul Metropolitan București)

Sectorul 1 – Str. General Ștefan Burileanu (zona cuprinsă între strada Nicolae Caramfil și strada Av. Alexandru Șerbănescu)

  • 10:00 – 21:00 Activități sportive, zone de joacă și mișcare (PROEDUS)
  • 10:00 – 13:00 „București – orașul nostru!” – Atelier de creație (DGASMB)
  • 10:00 – 13:00 „Brățările prieteniei” – Atelier de confecționat (DGASMB)
  • 10:10 – 11:00 „Stela în vacanță!” – Atelier de joacă (Teatrul „Stela Popescu”)
  • 11:00 – 11:45 Spectacol de dans (Școala de Balet Arabesque)
  • 12:00 – 20:00 Zonă de activități interactive – concursuri (CTMB)
  • 14:00 – 16:00 „Floarea soarelui” – atelier de creaţie / „Albinuța” – atelier de pictură pe lemn (DGASMB)
  • 16:00 – 16:45 Magitot (Teatrul Dramaturgilor Români)
  • 17:00 – 17:45 Spectacol de dans contemporan (Școala de Artă București)
  • 17:00 – 19:00 „Ghicește obiectul!”, „Sărituri cu coarda”, „Cu ce gândim?” – Jocuri interactive (DGASMB)
  • 18:00 – 18:45 Concert de muzică de promenadă (Școala de Artă București)
  • 18:50 – 19:40 Spectacol interactiv de magie (CTMB)
  • 19:00 – 19:45 Concert de muzică populară (Școala de Artă București)

Sectorul 4 – Strada Cuza Vodă nr. 100

  • 10:30 – 21:30 Colaj de imagini – expoziție de colaje – experți Cristina Dragomir, Iulian Lucan, secția Pictură adulți (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Mixajul artelor – expoziție de artă decorativă – experți Maria Constantinescu, Elena Borundel (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Atelier pe simeze – expoziție de pictură – experți Ioana Ionescu, Elisabeta Făcăianu, Cristina Dragomir, secția Pictură copii (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Expoziție de grafică – cursanți – experți Antonia Corgoja, Diana Alexe, secția Grafică (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Art Nouveaux – de la decorativ la funcțional – expoziție de design vestimentar – expert Maria Constantinescu, secția Design vestimentar (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Art Nouveaux – de la decorativ la funcțional – expoziție de decorațiuni interioare – expert Elena Borundel, secția Decorațiuni interioare (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Expoziție de iconografie – cursanți – expert Cristina Istrate, secția Iconografie (Școala de Artă București)

Programul artistic, duminică, 10 septembrie

  • Calea Victoriei – Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu-Cesianu
    • 10:00 – 17:30 „Muzeul Vârstelor – de la copilărie la senectute” // „În apropierea sfinților. Frescele Mănăstirii Văcărești după 40 de ani” // „Povestea unei biserici de mahala. Sf. Nicolae-Udricani” – expoziții (Muzeul Municipiului București)
  • Calea Victoriei – zona Muzeul Național de Istorie a României
    • 11:00 – 12:00 „Bădăranii”, Carlo Goldoni – spectacol jucat de trupa de teatru „Jucăușii” // Spectacole de muzică și dans folcloric – Grupul vocal „Arta Jucăușă” (Clubul de artă pentru copii „Arta Jucăușă”) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
  • Calea Victoriei – zona Statuie Iuliu Maniu
    • 11:00 – 12:00 „Fuga prin povești” – atelier de teatru pentru copii (Teatrul „Ion Creangă”)
      Calea Victoriei – trotuarul din fața Parcului „Nicolae Iorga”
    • 18:00 – 20:00: „O noapte furtunoasă” – spectacol-lectură interactiv cu actorii Ioana Flora (Veta), Mihaela Mihăescu (Zița), Cristi Toma (Chiriac), Mihai Baranga (Jupân Dumitrache), Mihai Răzuș (Ipingescu), Dragoș Mușat (Spiridon), Richard Bovnoczki (Rică Venturiano), Ionel Nițulescu (Mitocanul-Pastramagiul) (în cadrul proiectului artistic „Ochii minții”)
      Calea Victoriei – zona Muzeul Național de Artă al României
    • 18:00 – 19:00 „Aport!” – spectacol de animație pentru copii – demonstrație de dresaj canin (Alina Neagoe) – proiect câștigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”

Sectorul 1 – Str. General Ștefan Burileanu (zona cuprinsă între strada Nicolae Caramfil și strada Av. Alexandru Șerbănescu)

  • 10:00 – 21:00 Activități sportive, zone de joacă și mișcare (PROEDUS)
  • 10:00 – 13:00 Atelier de creație – desen/pictură (DGASMB)
  • 10:10 – 11:00 „Stela în vacanță” – Atelier de joacă (Teatrul „Stela Popescu”)
  • 10:00 – 13:00 „Plasă de vise” – Atelier de confecționare (DGASMB)
  • 11:00 – 11:30 Spectacol de circ (Circul Metropolitan București)
  • 12:00 – 12:40 Spectacol interactiv de muzică, pantomimă și improvizație (Teatrul de Comedie)
  • 12:00 – 20:00 Zonă de activități interactive – concursuri (CTMB)
  • 14:00 – 14:40 Spectacol interactiv de muzică, pantomimă și improvizație (Teatrul de Comedie)
  • 14:00 – 16:00 „Balena sclipitoare” – Atelier de colaje mărgele (DGSMB)
  • 15:00 – 16:00 Concert JAZZ (Funky Misfits: Andrada Cretu – clape, Sergiu Popa – bas, Gabriel Draghici – chitară, Florina Fritz Popescu – tobe) – proiect câştigător al Apelului deschis pentru completarea programului artistic „Străzi deschise”
  • 16:00 – 16:40 Spectacol interactiv de muzică, pantomimă și improvizație (Teatrul de Comedie)
  • 16:00 – 18:00 Modelaj cu lut și confecționare tablou cu scoici (DGASMB)
  • 17:00 – 17:45 Spectacol de dans contemporan (Școala de Artă București)
  • 18:00 – 18:45 Concert de muzică de promenadă (Școala de Artă București)
  • 18:50 – 19:40 Spectacol interactiv de magie (CTMB)
  • 19:00 – 19:45 Concert de muzică populară (Școala de Artă București)
  • 20:00 – 20:45 Concert de muzică pop (Școala de Artă București)

Sectorul 4 – Strada Cuza Vodă nr. 100

  • 10:30 – 21:30 Colaj de imagini – expoziție de colaje – experți Cristina Dragomir, Iulian Lucan, secția Pictură adulți (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Mixajul artelor – expoziție de artă decorativă – experți Maria Constantinescu, Elena Borundel (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Atelier pe simeze – expoziție de pictură – experți Ioana Ionescu, Elisabeta Făcăianu, Cristina Dragomir, secția Pictură copii (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Expoziție de grafică – cursanți – experți Antonia Corgoja, Diana Alexe, secția Grafică (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Art Nouveaux – de la decorativ la funcțional – expoziție de design vestimentar – expert Maria Constantinescu, secția Design vestimentar (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Art Nouveaux – de la decorativ la funcțional – expoziție de decorațiuni interioare – expert Elena Borundel, secția Decorațiuni interioare (Școala de Artă București)
  • 10:30 – 21:30 Expoziție de iconografie – cursanți – expert Cristina Istrate, secția Iconografie (Școala de Artă București)

Restricții de circulație

În weekendul 9-10 septembrie 2023, pe durata restricțiilor instituite, șoferii vor putea traversa Calea Victoriei pe strada Sevastopol, strada Gheorghe Manu, Bulevardul Dacia, strada Ion Câmpineanu, bulevardul Regina Elisabeta, strada Știrbei Vodă între Calea Victoriei și Dem. I. Dobrescu. Traficul mijloacelor de transport STB va fi deviat, fără să-i afecteze pe călători.

Se va permite accesul riveranilor către domiciliu, precum și către unitățile economice din zonă conform indicatoarelor montate temporar pe durata restricțiilor pe următoarele străzi: strada Frumoasă între strada Sevastopol și Calea Victoriei, strada Gina Patrichi între bulevardul Lascăr Catargiu și Calea Victoriei, Calea Griviței între strada Constantin Budișteanu și Calea Victoriei, cu mențiunea că accesul auto al riveranilor va fi redirecționat către aleea din fața Palatului Știrbei, apoi către strada Banului.

În weekendurile în care se desfășoară evenimentul „Străzi deschise”, traficul rutier pe Calea Victoriei se reia pe timpul nopții până dimineața (în ziua de sâmbătă spre duminică), începând de la ora 22:00 până la ora 09:00. Pentru siguranța participanților la eveniment, pe arterele pe care nu mai circulă mașini se închid și pistele de biciclete, transmite ARCUB.

Începând de vineri, 8 septembrie, ora 22:00, șoferii trebuie să știe că traficul rutier pe strada General Ștefan Burileanu va fi restricționat între strada Nicolae Caramfil și strada Av. Alexandru Șerbănescu și va fi reluat luni, 11 septembrie, la ora 6:00 dimineața.

Cookies