La Cozofino, cafeneaua de pe Calea Floreasca 111-113, decorul de Halloween completează atmosfera cozy din interior și devine cadrul perfect pentru savurat cafele cu arome de toamnă.
Teoria mea legată de sărbători, oricare ar fi ele, împrumutate sau nu din locul misterios denumit generic „străinătate”, este că ne fac bine. Absolut orice festivitate, orice motiv în plus de a sărbători ceva, e un prilej de bucurie. De aceea, îmi e greu să empatizez cu oamenii care sabotează Halloween-ul (sau orice alt moment festiv care presupune decoruri cu tematică) doar pentru că nu e „al nostru”. Nici boschetul de cacao nu crește la noi, dar ați văzut ce bună e ciocolata?!
Revenind.

Avântul cu care multe cafenele din București și-au decorat spațiile anul acesta de Halloween este, în sine, un lucru magic. Un motiv e că, că spre deosebire de Crăciun, unde cea mai mare parte dintre noi își aranjează casa cu decorațiuni tematice, de Halloween prea puțină lume are timp/nervi/bani să se dedice acestui demers. Dar vrem, cu toate astea, să simțim atmosfera de sărbătoare prin oraș, așa că mersul la cafenele dichisite cu dovleci, fantome și corbi devine o soluție bună.

Una dintre cafenelele care și-a păstrat frumosul decor de Halloween chiar și după ce a trecut evenimentul este Cozofino de la parterul complexului Agora Floreasca, deschisă în primăvara acestui an. Este o cafenea cu meniu de bistro, continuarea brandului Cozofino al Lenei Enache, fost fotomodel – brand care a început cu dragostea ei pentru cozonaci, inițial preparați doar pentru comenzi speciale.
Acum, cafeneaua a devenit un loc de întâlnire pentru iubitorii dulciurilor și un reper printre localurile din zona Piața Floreasca.

Decorul de Halloween arată spectaculos în razele soarelui de după amiază – asta dacă hotărăști să îți savurezi cafeaua în interior.

Ca alternativă, cât mai e vremea frumoasă, poți opta pentru mica terasă, cochetă și intimă. Locul perfect pentru savurat un Gingerbread Latte foarte bun și un Hazelnut Latte asemenea, aromele perfecte pentru prelungit zilele de toamnă.

Aici, la cafenea, găsești în vitrină și o variantă inedită de salam de biscuiți, dens, ciocolătos, dulce și aromat, care vine în diferite variante de arome – o creație specială a fondatoarei Cozofino, perfectă alături de o cafea cu arome complementare.

Fiindcă nu mă puteam hotărî doar la unul, s-a ales cel cu fistic (pentru că orice există cu fistic în orașul ăsta trebuie testat!), dar și new-entry-ul din meniu cu aromă de Kit Kat.


Nu știu cât vor mai ține decorul de Halloween la Cozofino (sper că până în decembrie!), dar merită să le faceți o vizită dacă aveți nevoie de puțină liniște și o pauză în mijlocul zilei de muncă.