STEAUA a învins DINAMO TBILISI cu 2-0, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor

30 iul. 2013

Golurile au fost marcat de Gabriel Iancu, în minutele 64 şi ’80, informează Mediafax.

În minutul 61, Ciprian Tătăruşanu a apărat o lovitu20ră de la 11 metri executată de Xisco.

Dinamo Tbilisi: Loria – Seturidze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Glisici – Merebashvili (Khocholava ’87), Grigalashvili, Khmaladze, Kvirkvelia – Xisco (Vouho ’61), Dvali (Goga ’79). Antrenor: Duşan Uhrin Jr.

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Pintilii (Gardoş ’84), Bourceanu – Ad. Popa, N. Stanciu (Iancu ’46), Tănase – Nikolici (Piovaccari ’57). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Grigashvili ’24, Khmaladze ’71 / Stancu ’42, Pintilii ’45, Latovlevici ’61, Szukala ’64, Gardoş ’86

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Austria, cu Robert Schörgenhofer (central), Roland Brandner, Matthias Winsauer (asistenţi) şi Christian Dintar (rezervă).

Returul se va disputa marţea viitoare, de la ora 20.45, la Bucureşti.

Desfăşurarea partidei:

Minutul 90+4: Arbitrul Robert Schorgenhofer fluieră finalul meciului. Steaua căştigă la Tbilisi cu 2-0.

Minutul 90+1: Contraatac al Stelei. Şutul lui Tănase din careu loveşte bara.

Minutul 87: Uhrin face ultima schimbare la Dinamo Tbilisi. Iese Khokolova, intră Merabashvili.

Minutul 86: Gardos este avertizat cu cartonaş galben.

Minutul 85: Două ocazii mari pentru Steaua într-un interval de un minut. Ratări ale lui Bourceanu şi Chiricheş.

Minutul 83: Ultima schimbare la Steaua. Iese Pintilii şi intră Gardos.

Minutul 80: Gol Steaua! Gabi Iancu reuşeşte dubla printr-un şut din careu după o acţiune pe partea dreaptă a lui Tănase.

Minutul 79: Schimbare la Dinamo Tbilisi: Intră romanul Dorin Goga în locul lui Dvali.

Minutul 73: Georgienii au mai mult posesia mingii şi încearcă să se apropie de poarta stelista, dar marile ocazii aparţin românilor. Pe rand, Tănase şi Latovlevici au fost aproape de a majora diferenţă pe tabelă.

Minutul 66: Schimbare la Dinamo. Iese Xisco, intră Vouho.

Minutul 64: Gol Steaua! Românii deschid scorul prin G. Iancu. Atacantul stelist a marcat cu un şut puternic de la aproximativ 20 de metri lateral dreapta.

Minutul 60: Apără Tătăruşanu. Portarul stelist a reuşit să reţină şutul spaniolului Xisco.

Minutul 59: Penalti pentru Dinamo Tbilisi, după un henţ al lui Iatovlevici.

Minutul 57: Schimbare la Steaua: Iese Nikolici, intră Piovaccari.

Minutul 46: A început repriza a doua. Reghecampf a făcut prima schimbare. Stanciu a fost înlocuit cu Gabi Iancu.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 30: Ocazie şi pentru Dinamo. La o centrare în careu, Khamaladze reia nestingherit, însă balonul se duce pe lângă poartă.

Minutul 25: Ocazie pentru Steaua. Contraatac al românilor, Stanciu trimite pe culoar pentru Nikolici, care intră în careu, dar trage în portar din 13 metri.

Minutul 18: Steaua beneficiază de o nouă lovitură liberă. Chiricheş a recentrat, Nikolic a deviat pe spate, însă mingea a ajuns în braţele lui Loria.

Minutul 15: Steliştii îşi crează ocazii, însă nu reuşesc să le fructifice. Echipa pregătită de Dusan Uhrin este bine organizată în apărare.

Minutul 1: A început prima repriză.

Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a declarat, luni, că o remiză în partida tur ar reprezenta un rezultat pozitiv pentru Steaua.

Campioana României, Steaua Bucureşti, s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce a trecut, cu scorul general de 5-1, de echipa macedoneană Vardar Skopje, în turul doi preliminar al competiţiei.