Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la Roland Garros. Ea o va întâlni pe Teliana Pereira

27 mai 2014
1 Afișari

Cîrstea a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-7 (3/7), 7-5, 6-2, după două ore şi 12 minute, pe Aleksandra Wozniak (Canada), jucătoare venită din calificări şi poziţia 149 în clasamentul mondial, după ce a salvat o minge de meci în setul doi.

În turul secund, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Teliana Pereira (Brazilia), locul 94 WTA, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-1, 6-1, de Luksika Kumkhum (Thailanda), poziţia 114 în clasamentul mondial, informează Mediafax.

Sorana Cîrstea şi Teliana Pereira s-au întâlnit o singură dată până acum, brazilianca impunându-se în acest an, în turul doi de la Charleston, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (7/0).

Pentru calificarea în turul secund la Roland Garros, Cîrstea va primi 42.000 de euro.

Cea mai bună performanţă a Soranei Cîrstea la Roland Garros este un sfert de finală în 2009, când a fost învinsă de asutralianca Samantha Stosur.