Sorana Cîrstea, a treia româncă în sferturi la Madrid, după Simona Halep şi Irina Begu

de:
04 mai 2016
0 Afișari

În optimile turneului de la Madrid, Simona Halep a învins-ode asemenea pe Timea Bacsinszky, din Elveţia, cu 6-2, 6-3. În sferturile de finală, Simona Halep va juca împotriva Irinei Begu.

Jucătoarea de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturi la turneul de la Madrid, după ce a învins-o, miercuri, în trei seturi, pe Christina Mchale din SUA.

Primul set a fost câștigat de sportiva americană cu 7-6, după care Irina Begu și-a adjudecat următoarele două seturi la același scor: 6-4, 6-4.

Astfel, în întâlnirile directe dintre cele două jucătoare, scorul este egal 1-1. Sportiva din SUA s-a impus cu 6-2, 6-3 la San Diego, pe hard, în 2008.

Irina Begu s-a impus în două ore şi 37 de minute şi şi-a egalat performanţa de anul trecut, când a ajuns tot în sferturi la Madrid Open. Acesta a fost al optulea meci consecutiv de trei seturi câştigat de Irina Begu.

În faza următoare, Irina Begu va juca împotriva Simonei Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6.

Califcarea în sferturile de finală la turneul Premier Mandatory de la Madrid este recompensată cu 114.560 de euro şi cu 215 puncte WTA.