Soarta Parcului Postăvarul – Codrii Neamțului se decide miercuri, când e iar pe ordinea de zi a ședinței CL Sector 3. Mare miză e construirea unui supermarket

25 mai 2026
1594 afișări
Soarta Parcului Postăvarul – Codrii Neamțului se decide miercuri, când e iar pe ordinea de zi a ședinței CL Sector 3. Mare miză e construirea unui supermarket
Soarta Parcului Postăvarul – Codrii Neamțului se decide miercuri, când e iar pe ordinea de zi a ședinței CL Sector 3. Mare miză e construirea unui supermarket | Sursa foto: Captură ecran/ Google Maps

Miercuri, 27 mai, se va decide soarta Parcului Postăvarul – Codrii Neamțului. Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Sector 3 se află din nou proiectul de aprobare a unui PUD pentru construirea unui supermarket pe terenul din Str. Postăvarul nr. 13, locul care era cândva verde și frumos, fostul Parc Postăvarul / Codrii Neamțului.

Miercuri se va decide soarta Parcului Postăvarul – Codrii Neamțului

Grupul de Inițiativă Civică IOR – Titan a amintit bucureștenilor că pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Sector 3 din 27.05.2026 se află din nou proiectul de aprobare a unui PUD pentru construirea unui supermarket pe terenul din Str. Postăvarul nr. 13, fostul Parc Postăvarul / Codrii Neamțului.
Grupul civic a transmis că acest spațiu a fost ani la rând un loc verde al cartierului. A fost un parc folosit de copiii Școlii nr. 200, de familiile din zonă și de întreaga comunitate. Un loc cu arbori maturi, umbră și aer respirabil într-un cartier deja sufocat de trafic și beton.
De asemenea, reprezentanții au transmis că zeci de arbori au fost tăiați, spațiul a fost lăsat deliberat în degradare, proiectul de construire a unui supermarket a fost respins de 3 ori de consilierii locali iar acum revine pe ordinea de zi, aproape neschimbat.
Anunțul a fost făcut pe pagina de Facebook.
Legea este foarte clară: schimbarea destinației spațiilor verzi este interzisă, indiferent de forma de proprietate. Bucureștiul nu mai poate pierde încă un petic de natură pentru încă un supermarket. Zona are deja magazine comerciale la câteva minute distanță, a transmis grupul civic.

De ce nu dispune zona

Grupul de Inițiativă Civică IOR – Titan a transmis că zona nu dispune de:
  •  suficienți copaci,
  • aer curat,
  • spații verzi reale pentru copii și comunitate.
Vecinii care doresc să ia cuvântul în ședința Consiliului Local Sector 3 trebuie să trimită cerere de înscriere la: consiliu@primarie3.ro. Menționați că solicitați intervenție pentru punctul 26 de pe ordinea de zi a ședinței din 27.05.2026 și includeți pe scurt poziția voastră.
Prezența publică contează. Vocile comunității contează. Consilierii trebuie să știe că oamenii nu acceptă dispariția fiecărui spațiu verde dintre blocuri. Parcul IOR a fost pierdut pe jumătate pentru că reacția a venit prea târziu. Parcul Postăvarul încă poate fi apărat, au mai transmis reprezentanții.
Sursa foto: Grupul de Inițiativă Civică IOR – Titan/Facebook

Documentul poate fi consultat AICI.

De asemenea, problema a fost semnalat și de un alt bucureștean pe grupul de Facebook „Prietenii parcului IOR.

Terenul din Str. Postăvarul nr. 13 a fost cândva Parcul Postăvarul/Codrii Neamțului — un spațiu verde amenajat cu bani publici, unde și-au petrecut recreațiile generații de elevi ai Școlii nr. 200, unde o comunitate de peste 500 de familii și-a crescut copiii la umbra a zeci de arbori maturi.
A fost retrocedat. Autoritățile nu au contestat retrocedarea în instanță pentru că Proprietarii sunt în afaceri cu Primăria Sectorului 3. Cum a fost retrocedat? La fel ca și Parcul IOR.
Diferența? Parcul IOR e cunoscut. Parcul nostru nu.
Și tocmai de aceea, ce s-a întâmplat în continuare nu a stârnit valul de indignare pe care l-ar fi meritat. Parcul a fost abandonat deliberat — Primăria Sectorului 3 a încetat orice investiție în întreținerea lui, lăsând copacii să îmbătrânească fără îngrijire. În martie 2022, 32 de arbori maturi — tei, nuci, molid, prun, corcoduș, cu trunchi de 20-50 cm grosime — au fost tăiați ilegal, fără niciun aviz, în mijlocul zilei. Sesizările făcute la Poliția Locală și la Primărie au produs efecte minime. De trei ori — iulie 2021, martie 2022 și noiembrie 2022 proprietarii terenului au încercat să obțină aprobarea unui Plan Urbanistic de Detaliu (PUD) pentru a construi un imobil comercial (supermarket) pe fostul parc.
De trei ori, consilierii locali au respins proiectul. Acum revine, cu o modificare de fațadă — regimul de înălțime schimbat din D+P+1E în S+P+1E+Eth. Nimic esențial nu s-a schimbat. Dar proiectul e din nou pe ordinea de zi. Si acum, în mai 2026 vor o nouă încercare de aprobare! Oare s-a schimbat ceva printre deciziile Consilierilor locali? Oare vor aproba a 4 -a oara? Să sperăm că nu, a scris bucureșteanul.

Te-ar mai putea interesa și:

 

Cookies