SIMONA HALEP A ÎNVINS-O pe YANINA WICKMAYER. HALEP INTRĂ ÎN SFERTURI DE FINALA, AUSTRALIAN OPEN 2015

25 ian. 2015

SIMONA HALEP vs. EKATERINA MAKAROVA, MECI ÎN SFERTURI DE FINALĂ, AUSTRALIAN OPEN 2015. Simona Halep, favorita numarul 3, a invins-o in optimile de finala de la Australian Open pe belgianca Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, scor 6-4 6-2, si s-a calificat astfel in „sferturi”, unde o va intalni pe Ekaterina Makarova, favorita numarul 10.

SIMONA HALEP vs. EKATERINA MAKAROVA, MECI ÎN SFERTURI DE FINALĂ, AUSTRALIAN OPEN 2015. Simona a avut nevoie de aproximativ o ora si 20 de minute pentru a o invinge pe Wickmeyer. In ciuda tabelei de scor, Halep a avut parte de un meci dificil, in special in primul set. A reusit insa sa isi ridice jocul atunci cand a avut nevoie si sa joace bine si defensiv.

Simona si-a egalat astfel cea mai buna performanta de pana acum la Australian Open. Anul trecut, ea a fost invinsa in sferturi de Dominika Cibulkova.

11:01 SERVESTE SIMONA HALEP 15-0

MECIUL SIMONA HALEP VS. YANINA WICKMAYER IN OPTIMI DE FINALA LA AUSTRALIAN OPEN POATE URMARIT LIVE TEXT, AICI

10:07 SIMONA HALEP ȘI YANINA WICKMAYER SE INCALZESC PE TEREN

Ora 10:00 SIMONA HALEP și YANINA WICKMAYER au intrat pe teren, la AUSTRALIAN OPEN

Update: EKATERINA MAKAROVA, din Rusia, va fi adversara SIMONEI HALEP in sferturile de finala de la AUSTRALIAN OPEN, daca aceasta o va invinge pe YANINA WICKMAYER.

SIMONA HALEP o intalneste azi pentru a patra oara pe YANINA WICKMAYERjucatoarea care a invins-o pana acum pe romanca noastra in fiecare confruntare. Meciurile in care s-au intalnit cele doua au avut loc insa demult, asa incat AZI, IN OPTIMI DE FINALA LA AUSTRALIAN OPEN, SIMONA HALEP, cotata drept cap de serie numarul trei la turneul de Mare Slem de la Australian Open, are prima sansa. MECIUL SIMONA HALEP VS. YANINA WICKMAYER  va putea fi urmarit LIVE TEXT pe B365.ro.

Yanina Wickmayer a invins-o pana acum pe SIMONA HALEP de fiecare data: s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, în finala turneului de la Torhout din 2010, o competiţie ITF, cu scorul de 6-0, 6-2, în sferturile de finală ale turnului de la Auckland din 2011 şi cu scorul de 6-4, 6-0, tot în sferturi, la Hobart, în 2012.

Yanina Wickmayer, 25 de ani, şi-a egalat în acest an cea mai bună performanţă la Australian Open, după ce şi în 2010 a ajuns în turul al patrulea. În 2009, belgianca a jucat în semifinale la US Open. Wickmayer a ocupat locul 12 WTA în aprilie 2010, aceasta fiind cea mai bună clasare din cariera ei.

La ediţia actuală a turneului găzduit de Melbourne Park, Wickmayer a jucat numai meciuri de trei seturi, ea mai eliminându-le pe spaniola Lara Arruabarrena, locul 91 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, pe rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 23, scor 4-6, 6-3, 6-3, şi pe italianca Sara Errani, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep – Yanina Wickmayer LIVE, în OPTIMI la Australian Open. La rândul ei, Simona Halep le-a învins, în ordine, pe italianca Karin Knapp, locul 50 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, şi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5, ultima victorie fiind obţinută vineri.

Reamintim faptul ca SIMONA HALEP a ramas singura jucatoare romanca din AUSTRALIAN OPEN, dupa ce IRINA BEGU a fost eliminata in optimi de finala de catre canadiana EUGENIE BOUCHARD. BOUCHARD o va intalni in sferturi de finala pe MARIA SHARAPOVA, castigatoarea acestui meci urmand sa fie probabil adversara SIMONEI HALEP in SEMIFINALA la AUSTRALIAN OPEN.

Simona Halep se aşteaptă ca meciul cu Yanina Wickmayer să fie unul foarte dificil. Yanina Wickmayer a învins-o de trei ori până acum.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, LIVE, DUMINICĂ, 25 IANUARIE, ora 10:00. Halep se asteapta la un meci foarte dificil cu Yanina Wickmayer, care a invins-o de trei ori pana acum: „M-a batut de fiecare data cand am jucat, dar va fi o noua zi. Am sansa mea sa castig, dar ma astept la un meci foarte dificil. E foarte inalta si foarte puternica, asadar trebuie sa ma pregatesc bine pentru acest meci”.

„In trecut a fost in top 20, o cunosc, loveste mingea foarte puternic. Acum este insa alta situatie, deoarece jocul meu a crescut mult. Voi fi foarte concentrata la fiecare punct si voi lupta in acest meci. Va trebui sa fiu foarte rapida, sa imi fac jocul meu, sa fiu mai agresiva”, a mai spus Halep.

SIMONA HALEP VS. YANINA WICKMAYER LIVE MECI IN OPTIMI DE FINALA LA AUSTRALIAN OPEN LIVE TEXT AZI