SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE YANINA WICKMAYER. SIMONA HALEP ÎN SFERTURI DE FINALA LA AUSTRALIAN OPEN

23 ian. 2015
0 afișări

Declarații SIMONA HALEP, după calificarea în sferturi de finală la AUSTRALIAN OPEN: Sunt mulțumită de nivelul de joc. Am jucat de câteva ori cu ea și m-a învins de fiecare dată. Sunt fericită că am ajuns în sferturi, vreau să mă bucur de fiecare meci. Cred că mi-am îmbunătățit mult jocul în ultimii doi ani, n-am mai jucat cu ea în ultimii doi ani. Am servit mai bine, m-am descurcat bine din toate punctele de vedere și mă bucur că am câștigat în două seturi, pentru că e o jucătoare foarte bună. Să știți că nu rămân calmă de/a lungul meciului, dar încerc să rămân concentrată.

10:07 SIMONA HALEP ȘI YANINA WICKMAYER SE INCALZESC PE TEREN

Ora 10:00 SIMONA HALEP și YANINA WICKMAYER au intrat pe teren, la AUSTRALIAN OPEN

Cine transmite meciul SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER: Eurosport va transmite LIVE la TV meciul SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, IAR B365.RO VA TRANSMITE LIVE TEXT MECIUL SIMONEI HALEP DE LA AUSTRALIAN OPEN. Când are loc meciul SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, la ce ora: Meciul SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER are loc duminică, 25 ianuarie 2015, de la ora 10:00 dimineața.

Update: EKATERINA MAKAROVA, din Rusia, va fi adversara SIMONEI HALEP in sferturile de finala de la AUSTRALIAN OPEN, daca aceasta o va invinge pe YANINA WICKMAYER.

Update: IRINA BEGU a fost eliminata de la Australian Open de Eugenie Bouchard, duminica dimineata, cu scorul de 6-1; 5-7; 6-2, astfel incat SIMONA HALEP ramane singura romanca din turneul de mare slem. Meciul IRINA BEGU VS. EUGENIE BOUCHARD a durat doua ore si sase minute. EUGENIE BOUCHARD o va intalni in sferturi de finala pe MARIA SHARAPOVA, meciul urmand sa dea posibila adversara a SIMONEI HALEP din semifinala Australian Open.

Begu a pierdut primul set după 29 de minute, în al doilea s-a impus după 61 de minute, iar pe al treilea l-a pierdut după 36 de minute.

Prezenţa în optimi la Australian Open a reprezentat cea mai bună performanţă din cariera româncei.

Sportiva română de 24 de ani va primi 240 de puncte puncte WTA şi un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru prezenţa în optimi.

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, locul 2 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, după ce a trecut de sportiva chineză Shuai Peng, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 21, scor 6-3, 6-0.

Spaniolul Rafael Nadal, cap de serie număul 3, şi cehul Tomas Berdych, al şaptelea favorit, s-au calificat în sferturile de finală la Australian Open şi se vor întâlni în această fază a competiţiei la primul Grand Slam al anului.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, MECI LIVE IN OPTIMI DE FINALĂ AUSTRALIAN OPEN, DUMINICĂ, 25 IANUARIE 2015, LA ORA 10:00:

Simona Halep se aşteaptă ca meciul cu Yanina Wickmayer să fie unul foarte dificil. Yanina Wickmayer a învins-o de trei ori până acum.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, LIVE, DUMINICĂ, 25 IANUARIE, ora 10:00. Halep se asteapta la un meci foarte dificil cu Yanina Wickmayer, care a invins-o de trei ori pana acum: „M-a batut de fiecare data cand am jucat, dar va fi o noua zi. Am sansa mea sa castig, dar ma astept la un meci foarte dificil. E foarte inalta si foarte puternica, asadar trebuie sa ma pregatesc bine pentru acest meci”.

„In trecut a fost in top 20, o cunosc, loveste mingea foarte puternic. Acum este insa alta situatie, deoarece jocul meu a crescut mult. Voi fi foarte concentrata la fiecare punct si voi lupta in acest meci. Va trebui sa fiu foarte rapida, sa imi fac jocul meu, sa fiu mai agresiva”, a mai spus Halep.

Wickmayer s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, în finala turneului de la Torhout din 2010, o competiţie ITF, cu scorul de 6-0, 6-2, în sferturile de finală ale turnului de la Auckland din 2011 şi cu scorul de 6-4, 6-0, tot în sferturi, la Hobart, în 2012.

Yanina Wickmayer, 25 de ani, şi-a egalat în acest an cea mai bună performanţă la Australian Open, după ce şi în 2010 a ajuns în turul al patrulea. În 2009, belgianca a jucat în semifinale la US Open. Wickmayer a ocupat locul 12 WTA în aprilie 2010, aceasta fiind cea mai bună clasare din cariera ei.

La ediţia actuală a turneului găzduit de Melbourne Park, Wickmayer a jucat numai meciuri de trei seturi, ea mai eliminându-le pe spaniola Lara Arruabarrena, locul 91 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, pe rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 23, scor 4-6, 6-3, 6-3, şi pe italianca Sara Errani, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep – Yanina Wickmayer LIVE, în OPTIMI la Australian Open. La rândul ei, Simona Halep le-a învins, în ordine, pe italianca Karin Knapp, locul 50 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, şi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5, ultima victorie fiind obţinută vineri.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, OPTIMI DE FINALĂ AUSTRALIAN OPEN, DUMINICĂ, 25 IANUARIE 2015

Simona Halep a marturisit ca nu face diferenta cand joaca impotriva unei adversare de top sau a uneia aflate pe locurile 20-30. „Cred ca e greu sa joci cu orice jucatoare, din cauza nivelului ridicat al tenisului. Trebuie sa fiu foarte atenta si sa iau fiecare meci in parte, sa fiu concentrata si serioasa in timpul jocului, deoarece trebuie sa lupti pentru fiecare punct. Deci, ma astept la un meci dur, dar sunt pregatita”, a explicat jucatoarea constanteana.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, LIVE, DUMINICĂ, 25 IANUARIE, ora 10:00. Halep a precizat ca racheta pe care o foloseste acum ii ofera mai mult control fata de cea utilizata anul trecut. „Imi da mai multa forta, imi place foarte mult. Daca te simti bine si isi place, vrei sa joci cu ea. Cred ca este cea mai buna racheta pentru mine in acest moment”, a subliniat Simona.

SIMONA HALEP o intalneste azi pentru a patra oara pe YANINA WICKMAYERjucatoarea care a invins-o pana acum pe romanca noastra in fiecare confruntare. Meciurile in care s-au intalnit cele doua au avut loc insa demult, asa incat AZI, IN OPTIMI DE FINALA LA AUSTRALIAN OPEN, SIMONA HALEP, cotata drept cap de serie numarul trei la turneul de Mare Slem de la Australian Open, are prima sansa. MECIUL SIMONA HALEP VS. YANINA WICKMAYER  va putea fi urmarit LIVE TEXT pe B365.ro.

Yanina Wickmayer a invins-o pana acum pe SIMONA HALEP de fiecare data: s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, în finala turneului de la Torhout din 2010, o competiţie ITF, cu scorul de 6-0, 6-2, în sferturile de finală ale turnului de la Auckland din 2011 şi cu scorul de 6-4, 6-0, tot în sferturi, la Hobart, în 2012.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, calificându-se în optimile de finală ale Australian Open, fază în care România mai este reprezentată de Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA.

Presa australiană a notat, vineri, după ce Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului Australian Open, că românca a avut dificultăţi în faţa americancei Bethanie Mattek-Sands, dar până la urmă s-a impus datorită forţei şi consistenţei sale.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, LIVE, DUMINICĂ, 25 IANUARIE, ora 10:00. „Halep a fost prea bună pentru Mattek-Sands”, a notat site-ul sportal.com.au, citat de Mediafax.ro, care menţionează că românca a avut dificultăţi spre finalul meciului cu Bethanie Mattek-Sands. „Forţa şi consistenţa lui Halep au fost decisive – în ciuda faptului că românca a avut probleme în a decide meciul în setul 2, în care a condus cu 5-2”, adaugă sursa citată.

„Halep a avut dificultăţi în a se impune în meciul cu Mattek-Sands”, a scris şi AFP. „Românca a condus cu 5-1 în setul secund înainte de a se cufunda într-o gaură neagră, în care adversara ei a depus eforturi pentru a reveni la 5-5. În cele din urmă Halep şi-a reluat bunele momente pentru a închide partida”, a adăugat sursa citată.

„Halep a rezistat la un val târziu din partea unei inspirate pentru a rămâne perfectă anul acesta şi pentru a avansa în siguranţă în a doua săptămână a Australian Open”, a scris site-ul oficial al WTA.

SIMONA HALEP vs. YANINA WICKMAYER, LIVE, DUMINICĂ, 25 IANUARIE, ora 10:00. „Mattek-Sands a ţinut-o aproape pe Halep în primul set şi, după ce a fost condusă cu 5-1 în al doilea, a câştigat patru ghemuri la rând pentru a egala la 5. Dar ocupanta locului 3 mondial s-a regrupat la timp, a făcut un nou break pentru 6-5 apoi a servit cu calm pentru meci, trimiţând o ultimă lovitură de dreapta în diagonală pentru 6-4, 7-5”, a mai notat wtatennis.com.

Jucătoarea de tenis Simona Halep evoluează din acest an cu un nou model de rachetă Wilson, despre care spune că îi oferă mai mult control al loviturilor şi mai multă putere în execuţii, informează site-ul oficial al Australian Open.

„Am mai mult control şi mai multă putere. Dacă o simţi bine şi îţi place o rachetă, vrei să joci cu ea. Mi-a plăcut imediat, doar am luat-o şi mi-a plăcut. Cred că cum este cea mai bună rachetă pentru mine”, a declarat Halep, după victoria repurtată vineri la Melborune Park, în meciul cu Bethanie Mattek-Sands.

Japonezul Kei Nishikori, locul 5 ATP, şi Simona Halep, locul 3 WTA, sunt primii jucători profesionişti din Top 10 care folosesc rachete din noua gamă Burn lansată de curând de Wilson. Până în acest an, Halep a jucat cu un model Wilson Steam 99.

Simona Halep este neînvinsă în 2015 după ce a disputat opt partide în acest an, cinci la Shenzen, unde a câştigat trofeul, şi trei la Australian Open, întâlniri în care a cedat numai un set (în turul I, la turneul din China). Ea s-a calificat, vineri, în optimile de finală ale Australian Open, după ce învins-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5.