SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE TSVETANA PIRONKOVA, LA TURNEUL WTA DUBAI. SCOR FINAL: 6 – 4; 6 – 3

18 feb. 2015
1 afișări
SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE TSVETANA PIRONKOVA, LA TURNEUL WTA DUBAI. SCOR FINAL: 6 - 4; 6 - 3

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA, LA TURNEUL WTA DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPS. SCOR LIVE: 6 – 4; 6 – 3

În cazul în care Simona Halep va câștiga turneul de la Dubai, ea va reveni de luni pe locul 3 în clasamentul mondial, de loc ocupat acum de Petra Kvitova. Cehoaica a pierdut în cursul zilei de miercuri, împotriva Carlei Suarez Navarro, și poate ceda locul de pe podium.

În urma victoriei cu Pironkova, Halep va primi 52.430 de dolari și 190 puncte în clasamentul WTA.

18.31 – 6 – 3 – GAME, SET ȘI MECI PENTRU SIMONA HALEP! Principala favorita de la WTA Dubai s-a impus cu 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 minute, iar în sferturile de finală va juca împotriva Ekaterinei Makarova, care a eliminat-o la Australian Open.

18.30 – 30 – 30

18.29 – 30 – 15

18.29 – 15 – 15

18.28 – 0 – 15

18.27 – 5 – 3 – GAME PIRONKOVA. SIMONA HALEP SERVEŞTE PENTRU CÂŞTIGAREA MECIULUI

18.26 – 30 – 30

18.25 – 15 – 15

18.24 – SERVEŞTE PIRONKOVA

18.24 – 5 – 2 – Game Halep! După ce a fondusă cu 0-30, Simona s-a apropiat la un singur joc de calificarea în sferturile de finală.

18.23 – 30 – 40

18.23 – 30 – 30

18.23 – 15 – 30

18.22 – 0 – 30

18.21 – 0 – 15

18.21 – Serveşte SIMONA HALEP.

18.20 – 4-2 BREAK HALEP! Sportiva noastră reuşeşte să se detaşeze păcălind-o pe Pironkova la avantaj, cu o lovitură inspirată.

18.18 – 40 – 40

18.17 – 15 – 30

18.16 – 15 – 15

18.16 – Serveşte PIRONKOVA

18.15 – 3 – 2 – GAME ALB SIMONA HALEP! Favorita numărul 1 revine rapid la conducere, CÂŞTIGÂND LA 0.

18.14 – 30 – 0

18.13 – 15 – 0

18.13 – Serveşte HALEP

18.12 – 2 – 2 Game Pironkova! Bulgăroaica a servit mai bine și a atacat decisiv, cedând un singur punct în acest joc.

18.11 – 0 – 30

18.10 – 0 – 15

18.09 – SERVEŞTE PIRONKOVA

18.08 – 2 – 1 – GAME HALEP! – SIMONA REUŞEŞTE SĂ REVINĂ RAPID LA CONDUCEREA JOCULUI. Simona a salvat două mingi de break, după puncte senzaționale, iar apoi și-a adjudecat game-ul.

18.08 – AVANTAJ HALEP!

18.08 – 40 – 40

18.07 – 30 – 40

18.06 – 0 – 15

18.05 – SERVEŞTE SIMONA HALEP

18.04 – 1 – 1 – BREAK HALEP! Constănţeanca nu o lasă pe adversara să se distanțeze ca în primul set și câștigă imediat pe serviciul Pironkovei. Bulgăroaica a încheiat și ea game-ul cu o dublă greșeală.

18.01 – 15 – 0

18.00 – Serveşte Pironkova

17.59 – 0 – 1 – Break Pironkova. Setul al doilea începe cu un nou game pierdut de Simona Halep pe propriul serviciu, la fel ca și în primul act.

17.57 – SERVEŞTE SIMONA HALEP

17.56 – 6 – 4 – GAME ŞI SET pentru HALEP! După un început mai dificil, SIMONA HALEP reuşeşte să se impună şi să câştige primul set în faţa bulgăroaicei TSVETANA PIRONKOVA.

17.53 – 15 – 30

17.52 –  0 – 15 – Serveşte Pironkova, care reuşeşte să câştige şi primul punct al game-ului

17.51 – 5 – 4 – HALEP A REVENIT LA CONDUCERE! Acesta este cel de-al treilea joc la rând câştigat de favorita numărul 1 a competiţiei. Pironkova nu mai are aceeași încredere, pe când Simona pare mult mai sigură pe loviturile ei.

17.50 – 15 – 0

17.49 – SERVEŞTE SIMONA HALEP

17.48 – 4-4 BREAK HALEP! Jucătoarea noastră a reuşit să egaleze scorul în cel mai lung și cel mai important game de până acum. Simona Halep a reuşit să câştige punctul după ce a ratat 5 mingi de break.17.47 – AVANTAJ HALEP

17.37 – Serveşte PIRONKOVA

17.36 – 3-4 Game Halep! Un prim joc adjudecat rapid și uşor de HALEP. A cedat doar un punct, iar acum va încerca să își recupereze break-ul.

17.35 – 2 – 4 – PIRONKOVA câştigă un nou game în faţa Simonei Halep! Bulgăroaicei îi intră în continuare loviturile. A încheiat game-ul cu un lung de linie năucitor, pe care Simona nu l-a putut trimite înapoi.

17.34  – 0 – 40

17.31 – Serveşte PIRONKOVA

17.30 – 2 – 3

17.29 – 40 – 15

17.27 – 1 – 3 – Tenismena noastra a avut 40-0 pe serviciul bulgaroaicei, dar aceasta a revenit si a castigat game-ul.

17.25 – AVANTAJ PIRONKOVA

17.24: 40 – 40

17.24: 40 – 30

17.23: 40 – 15

17.22: 15 – 0

1-2 Game Halep! Simona stopează startul lansat al adversarei sale și își adjudecă jocul la 30

0-2 Game Pironkova! Reprezentanta noastră nu și-a trecut în cont niciun punct până acum. Două game-uri la rând cedate la 0!

0-1Break la 0 reusit de Pironkova! Simona începe ezitant meciul și își cedează primul game la 0. A comis două greșeli neforțate și o dublă greașeală. Simona a schimbat deja racheta.

17.10 – Jocul începe cu Halep la serviciu.

17.05 – Cele două jucătoare au intrat pe teren şi au început încălzirea.

SIMONA HALEP – TSVETANA PIRONKOVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP va juca, miercuri, de la ora 17.00, în optimile turneului WTA din Dubai. Jucătoarea noastră o va întâlni în premieră pe jucătoarea bulgară Ţvetana Pironkova, locul 57 WTA, în optimile turneului de categorie Premier 5 din Dubai.

TSVETANA PIRONKOVA s-a calificat în optimile turneului din Dubai după ce a învins-o pe chinezoaica Shuai Peng, locul 23 WTA. Bulgăroaica a trecut de Peng după un meci încheiat în tie-break-ul setului decisiv. Pironkova a revenit de la 0-1 la seturi și s-a impus cu 3-6, 6-4, 7-6 (5) în fața chinezoaicei clasate mult mai bine în ierarhia mondială, după aproape 2 ore și 50 de minute de joc.

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA LIVEAZI, MIERCURI, 18 FEBRUARIE 2015, LA TURNEUL WTA DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPSSIMONA HALEP s-a calificat în optimile turneului din Dubai după ce a învins-o pe DANIELA HANTUCHOVA, locul 47 în clasamentul WTA, cu scor 6 – 2, 6 – 0.

După un început mai slab, Halep a profitat de oboseala resimţită de adversara ei, câştigătoare săptămâna trecută la Pattaya City după multe partide în trei seturi, românca impunându-se într-o oră şi 13 minute.

Calificarea în optimile de finală ale turneului de la Dubai este recompensată cu un premiu de 26.000 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. Simona Halep s-a calificat direct în turul 2, din postura de principală favorită, după retragerea Serenei Williams din turneu. „Vreau să mă bucur de acest turneu, nu să mă gândesc la faptul că sunt principala favorită. Voi lua fiecare meci în parte, indiferent ce cap de serie sunt şi indiferent dacă Serena e sau nu aici”, a afirmat Simona Halep, numărul patru mondial, pentru site-ul WTA.

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. Sportiva din Bulgaria, în vârstă de 27 de ani a câştigat meciul cu Shuai Peng după două ore şi 50 de minute de joc.

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA LIVE. Halep şi Pironkova nu s-au mai întâlnit până în prezent în circuitul WTA.

SIMONA HALEP, TURNEU WTA DUBAI. După retragerea Serenei Williams, principala favorită a turneului de la Dubai a devenit Simona Halep. Constănțeanca a abandonat în primul meci la ediția trecută, cu Alize Cornet, atunci când venea după titlul cucerit la Doha. În 2015, oridinea și rangul celor două competiții s-au schimbat: Premier 5 a devenit Dubai, iar Doha s-a întors la categoria Premier.

În fapt, și la acea competiție din Qatar din 2014, scenariul a fost identic: Serena Williams era principala favorită, însă s-a retras cu doar două zile înaintea startului competiției, iar Simona Halep a cucerit cel mai important trofeu din carieră.

Fără Williams și Sharapova la start, Halep are o șansă bună la câștigarea titlului și implicit a celor 900 de puncte WTA puse în joc.

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. În afara ocupantei primului loc, de la Dubai s-a retras și Eugenie Bouchard. Canadianca a cerut un wild-card în cursul zilei de vineri, care i-a fost acordat, însă sâmbătă a anunțat că nu poate evolua din cauza unei accidentări la umăr.

În urma ultimelor retrageri, a doua favorită a turneului a devenit Petra Kvitova, iar a treia este Caroline Wozniacki.

Cazuta pe locul 4 in clasamentul WTA, Simona Halep are la Dubai si Doha sansa de a reveni pe podiumul topului mondial. Simona Halep a inceput anul cu o victorie la Shenzen si a ajuns pana in sferturi la Australian Open.

Simona Halep s-a mai retras de la turneul de la Sydney, tanara sportiva acuzand atunci o afectiune gastro-intestinala.

SIMONA HALEP, TURNEU WTA DUBAI. Turneul din Dubai are premii totale în valoare de peste 2,5 milioane de dolari.

SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. TSVETANA PIRONKOVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP o va întâlni AZI, MIERCURI, 18 FEBRUARIE 2015, pe bulgăroaica TSVETANA PIRONKOVA. Când e meciul SIMONEI HALEP, la ce oră e meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP – TSVETANA PIRONKOVA va începe în jurul orei 17.00 (ora României). Cine transmite meciul  SIMONA HALEP – TSVETANA PIRONKOVA: Meciul SIMONA HALEP vs TSVETANA PIRONKOVA va fi transmis LIVE LA TV de Digi Sport şi LIVE TEXT ŞI SCOR LIVE de B365.ro.