SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE GAJDOSOVA, ÎN TURUL DOI LA AUSTRALIAN OPEN, S-A CALIFICAT ÎN TURUL TREI

21 ian. 2015
1 Afișari

victoria
venind după o oră și 7 minute. Simona a reușit 7 ași, 21 de puncte câștigătoare, 12 greșeli
neforțate și 60 de puncte câștigate: cifre cu mult mai bune decât adversara sa. De menționat
faptul că a fost prima confruntare directă dintre Halep și Gajdosova (aceasta a trecut în primul tur
de Alexandra Dulgheru). În turul al treilea, Simona Halep o va întâlni pe Bethanie MattekSands.
Jucătoarea din Statele Unite are 27 de ani și ocupă doar poziția a 258-a în ierarhia WTA.
Este a treia oară când cele două stau față în față, scorul fiind egal, 1-1. Ambele meciuri au avut loc
în 2010, Simona s-a impus la Roland Garros și a pierdut New Haven. Irina Begu s-a calificat la
rându-i în turul al treilea de la Australian Open după succesul în două seturi contra Katerinei
Siniakova din Cehia. Carina Witthoeft din Germania este următoarea advesară pentru Irina Begu.

15:07 30-30

15:06 GAJDOSOVA CERE CHALLENGE LA O MINGE A SIMONEI HALEP, MINGEA E IN. SE REPETA

14:41 15-0 pentru SIMONA HALEP

14:40 Meciul a început, cu GAJDOSOVA la serviciu.

14:30 Meciul SIMONA HALEP VS. JARMILA GAJDOSOVA, MECI ÎN TURUL DOI LA AUSTRALIAN OPEN va începe în curând, după meciul NADAL VS. SMYCZEK ce a durat 4 ore şi 12 minute, încheiat cu victoria lui NADAL.

Când are loc meciul: Meciul SIMONA HALEP vs. JARMILA GAJDOSOVA are loc azi, miercuri, 21 ianuarie 2015, după ora 14:00, fiind al doilea meci de pe terenul Rod Laver de la AUSTRALIAN OPEN. Cine transmite LIVE meciul SIMONA HALEP VS. JARMILA GAJDOSOVA DIN TURUL DOI al AUSTRALIAN OPEN: Meciul va fi transmis LIVE la TV de Eurosport şi LIVE TEXT de B365.ro. Vă reamintim că IRINA CAMELIA BEGU s-a calificat deja în turul trei al Australian Open.

14:24 Nadal a câştigat meciul cu SMYCZEK, extrem de dramatic. În curând, va începe meciul SIMONEI HALEP

14:16 BREAK NADAL ÎN SETUL DECISIV, 6-5. După încheierea acestui meci, începe SIMONA HALEP vs. JARMILA GAJDOSOVA

14:13 Este 5-5 în setul decisiv, în meciul NADAL vs. SMYCZEK. După încheierea acestui meci, începe SIMONA HALEP vs. JARMILA GAJDOSOVA

14:00 Încă se desfăşoară setul decisiv din meciul NADAL vs. SMYCZEK, scorul fiind în acest set 4-3 pentru SMYCZEK.

13:52 Meciul SIMONA HALEP VS. JARMILA GAJDOSOVA va începe după ora 14:00, ora României, respectiv ora 23:00, ora de la Melbourne.

13:20 NADAL a revenit şi a câştigat al patrulea set cu SMYCZEK. În curând începe setul decisiv, după trei ore şi zece minute de joc, cu un set al treilea ce a durat o oră şi douăzeci de minute. Meciul SIMONEI HALEP va începe după ora 14:00.

12:47 SMYCZEK a câştigat al treilea set, un set ce a durat 81 de minute, şi preia conducerea. Meciul SIMONA HALEP VS. JARMILA GAJDOSOVA va începe cu întârziere.

12:37 6-6, tiebreak in setul trei SMYCZEK VS. NADAL

12:32 6-5 pentru SMYCZEK în setul trei, un set extrem de lung. Meciul SIMONEI HALEP va începe cu întârziere.

Update 12:15 Se pare că meciul T.SMYCZEK vs. R. NADAL de la Australian Open se va prelungi, scorul fiind la această oră 2-6; 6-3; 3-4. De-abia după încheierea acestei partide va începe şi meciul SIMONA HALEP vs. JARMILA GAJDOSOVA, pe care îl vom transmite LIVE TEXT.

Update 11:30 Meciul SIMONA HALEP VS. JARMILA GAJDOSOVA va începe cel mai devreme la ora 13:00, având în vedere că scorul din primul meci de pe teren, T.SMYCZEK vs. R. NADAL este momentan 1-1 la seturi, la Australian Open.

SIMONA HALEP joacă MIERCURI, 21 IANUARIE, după ora 12:00, la AUSTRALIAN OPEN, primul turneu de Grand Slam al anului, cu australianca JARMILA GAJDOSOVA, care s-a calificat în turul II după ce a învins-o luni pe Alexandra Dulgheru. Când e meciul SIMONEI HALEP, la ce oră e meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA LA AUSTRALIAN OPEN are loc MIERCURI, 21 IANUARIE, pe Rod Laver Arena, după ora 12:00 (ora României), ora locală 19.00. Cine transmite meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA va fi transmis LIVE LA TV, de Eurosport, şi LIVE TEXT ONLINE, SCOR ONLINE de B365.ro.

Locul in clasamentul WTA: 3
A jucat in 4 editii ale Australian Open – cea mai buna performanta: sferturi de finala (in 2014)

Locul in clasamentul WTA: 62
A jucat in 9 editii de la Australian Open – cea mai buna performanta: turul doi.

SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA LIVE, LA AUSTRALIAN OPEN, MIERCURI, 21 IANUARIE, LIVE TEXT, SCOR LIVESIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA este ultimul meci al zilei de pe arena Rod Laver. Partida e programată după disputa Rafael Nadal vs Tim Smyczek, prima din sesiunea de seară (10.00 dimineața, ora României).

Irina Camelia Begu s-a calificat în turul trei la Australian Open!

JARMILA GAJDOSOVA a ajuns în această fază după minim de seturi în confruntarea cu Alexandra Dulgheru. Australianca, ocupanta locului 62 în clasamentul WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-4, pe Alexandra Dulgheru, locul 87 WTA, într-o oră şi 28 de minute, calificându-se astfel în turul doi al Australian Open.

SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA LIVE, LA AUSTRALIAN OPEN, MIERCURI, 21 IANUARIE, LIVE TEXT, SCOR LIVE ONLINE. Halep, în vârstă de 23 de ani, şi Gajdosova, în vârstă de 27 de ani, fostă numărul 25 mondial în 2011, nu s-au mai întâlnit până în prezent. Născută la Bratislava, Gajdosova s-a calificat în premieră în turul doi al Australian Open, in precedentele noua participari ea fiind eliminata inca din primul tur.

SIMONA HALEP vs. JARMILA GAJDOSOVA. Gajdosova a castigat de doua ori in cariera titlul la Australian Open in proba de dublu mixt. In acest an, jucatorea nascuta la Bratislava a obtinut victorii la Andreea Petkovici (Germania, 13 WTA), Dominika Cibulkova (Slovacia, 10 WTA) si a fost invinsa de Petra Kvitova (Cehia, 4 WTA) si Ana Ivanovici (Serbia, 5 WTA).

Australia Open 2015: Perechea Monica Niculescu/Vitalia Diatcenko s-a calificat în turul doi

SIMONA HALEP la AUSTRALIAN OPENSimona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în turul 2 la Australian Open după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva italiană Karin Knapp, locul 50 WTA, în manşa întâi a primului Grand Slam al anului.

SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA LIVE ONLINE, LA AUSTRALIAN OPEN, MIERCURI, 21 IANUARIE, LIVE TEXT, SCOR LIVE. Presa internationala a comentat succesul pe care Simona Halep l-a obtinut, luni, in primul tur de la Australian Open, in fata italiencei Karin Knapp.

„Jucatoarea in varsta de 23 de ani a admis ca emotiile au crescut odata cu patrunderea pe terenul central. Considerata una dintre ‘armele tinere’ care ar putea castiga un Grand Slam in viitorul apropiat, Halep nu si-a putut impune ritmul in fata lui Knapp”, au scris jurnalistii de la AFP.

SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA LIVE ONLINE, LA AUSTRALIAN OPEN, MIERCURI, 21 IANUARIE, LIVE TEXT, SCOR LIVE, după ora 12:00:

Jarmila Gajdosova (locul 62 WTA, din Australia), a declarat, luni, dupa ce s-a calificat in turul doi la Australian Open, ca impotriva Simonei Halep va incerca sa joace la fel cum a facut-o impotriva Alexandrei Dulgheru.

„In mod clar ea joaca foarte bine, este numarul trei in lume, dar eu am jucat in ultimele trei saptamani cu mai multe jucatoare din Top 10, asa ca este doar o alta persoana de cealalta parte a fileului. Voi merge si voi juca asa cum am facut-o astazi (n.r. luni), asa cum am facut-o saptamana trecuta si voi lupta, voi da totul si vom vedea cine va castiga” – Jarmila Gajdosova, informeaza sportsmole.co.uk, conform Mediafax.

Gajdosova a castigat de doua ori in cariera titlul la Australian Open in proba de dublu mixt.

In acest an, jucatorea nascuta la Bratislava a obtinut impotriva unor nume importante precum Andreea Petkovic (Germania, 13 WTA) si Dominika Cibulkova (Slovacia, 10 WTA).

Maria Sharapova a vorbit despre meciul dramatic pe care l-a disputat miercuri la Australian Open, cand a fost la un pas de eliminarea din competitie inca din turul al doilea.

Rusoaica Alexandra Panova, o jucatoare venita din calificari aflata pe locul 150 in clasamentul WTA, i-a dat serios de furca Mariei Sharapova.

„Sunt doar fericita ca m-am calificat. N-am jucat cel mai bun tenis al meu astazi, iar ea a fost foarte inspirata. Alexandra a jucat deja cateva meciuri in calificari si a intrat cu gandul ca nu are nimic de pierdut. Si-a gasit bine loviturile si a servit excelent. Am fost de doua ori la un punct de eliminare, dar acum sunt fericita”, a comentat Sharapova.

SIMONA HALEP VS JARMILA GAJDOSOVA LIVE, LA AUSTRALIAN OPEN, MIERCURI, 21 IANUARIE, LIVE TEXT, SCOR LIVE: Site-ul WTA i-a dedicat un nou material Simonei Halep, sportiva pe care o lauda pentru ascensiunea fulminanta din ultimul an de zile. In acelasi timp insa, jucatoarea din Romania are si puncte slabe, acestea fiind vizibile odata cu atingerea primelor locuri din clasamentul mondial. „Simona Halep are probleme din cauza inaltimii si a fortei, dar si a psihicului”, se precizeaza pe site-ul WTA.

„Ascensiunea Simonei Halep in clasamentul WTA a fost una rapida si impresionanta. In 2014 a castigat titlu dupa titlu si abia a avut timp pentru altceva. Pentru o jucatoare care in iulie 2013 nu se afla in top 50 este clar ca urmatoarea tinta este un titlu de Gran Slam” – WTA.com.

Lumea asteapta un turneu de Grand Slam castigat

„Chiar daca a urcat in clasament, Halep este inca o jucatoare noua in topul WTA. Cea mai buna prestatie a sa a fost in finala Roland Garros, cand a chinuit-o pe Maria Sharapova, urmata de o semifinala la Wimbledon. Dupa aceste rezultate, lumea asteapta ca Halep sa castige un turneu de Grand Slam, mai devreme sau mai tarziu”, se precizeaza pe site-ul WTA.

Simona Halep. Imediat ce s-a recuperat după victoria obţinută în primul tur la Australian Open (6-3, 6-2 cu Karin Knapp), Simona Halep (23 de ani) a vorbit despre obiectivele pe care şi le-a fixat în continuare, aflate în strânsă legătură cu staff-ul ei. Halep a început anul cu doi noi antrenori, Thomas Hogstedt şi Victor Ioniţă, iar constănţeanca explică rolul pe care îl are fiecare în cariera sa. În interviul acordat postului ESPN, Simona abordează şi modul în care s-a acomodat la primul Grand Slam al anului:

Simona Halep. „Uneori decid singură ceea ce trebuie să fac în viitor şi aşa am făcut şi acum. Am vrut ceva nou. O experienţă nouă, sfaturi noi. Acum încerc să fiu cu Thomas Hogstedt aici, în Australia, şi vom vedea cât de mult vom colabora. Dar am alături şi echipa mea din România, pentru tot anul. Alături de ei mă simt foarte bine şi relaxată. Am muncit mult în pauza de iarnă la pregătirea fizică. Am făcut antrenamente în zăpadă, în ţara mea, şi a fost o pregătire bună pentru această perioadă. Am stat acasă şi mi-am îmbunătăţit mult serviciul.

Chiar am simţit la Shenzhen că am servit mult mai bine decât anul trecut. De asemenea mi-am dorit să fiu mai agresivă pe teren. Ţelul meu pentru acest an e să fiu mai bună decât anul trecut şi să ajung la Singapore (n.r. Turneul Campioanelor)”, a spus Halep, citată de prosport. Simona Halep

SIMONA HALEP o întâlneşte azi, miercuri, 21 ianuarie, pe JARMILA GAJDOSOVA, în turul doi al turneului WTA de Mare Şlem Australian Open! Când are loc meciul: Meciul SIMONA HALEP vs. JARMILA GAJDOSOVA are loc azi, miercuri, 21 ianuarie 2015, după ora 12:00, fiind al doilea meci de pe terenul de la AUSTRALIAN OPEN. Cine transmite LIVE meciul SIMONA HALEP VS. JARMILA GAJDOSOVA DIN TURUL DOI al AUSTRALIAN OPEN: Meciul va fi transmis LIVE la TV de Eurosport şi LIVE TEXT de B365.ro.

Ziua a doua de la Australian Open a adus eliminarea Monicăi Niculescu în fața australiencei Sam Stosur dar
și calificarea senzațională a lui Marius Copil. Al 194-lea în ierarhia ATP, românul s-a impus în 3 seturi în
meciul cu spaniolul Pablo Andujar. În turul 2, Marius Copil în va întâlni pe Stan Wawrinka, nimeni altul
– Novak Djokovic vs Aljaz Bedene 6-3, 6-2, 6-4
Primul turneu de Mare Șlem al anului beneficiază de o acoperire completă: în afara meciurilor în sine ce vor
fi transmise atât pe Eurosport (zilnic între orele 2.00 și 15.30) cât și pe Eurosport 2 (zilnic între orele 2.00 și
12.30), puteți urmări diverse programe de analiză și interviuri, cu implicarea directă a expertului Eurosport
Mats Wilander (triplu câștigător la Melbourne, în 1983, 1984 și 1988) și a prezentatoarei Barbara Schett. Nu
uitați, pe Eurosport Player puteți urmări până la 7 terenuri Live de la Australian Open.