SIMONA HALEP, ÎN SEMIFINALELE TURNEULUI WTA DIN DUBAI, DUPĂ CE A ÎNVINS-O PE MAKAROVA CU 6-3;1-6;7-5

19 feb. 2015

SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA, LA TURNEUL WTA DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPS. SCOR FINAL: 6 – 3; 1 – 6; 7 – 5

„Mulțumesc! Am jucat bine, sunt foarte fericită că am câștigat. Sunt o luptătoare pe teren și mă bucur de acest turneu, e foarte frumos aici și mă simt excelent. Sunt mulți români în tribune, vreau să vă mulțumesc și vă aștept și mâine. Eram puțin emoționată, nu este ușor să închizi un meci. M-am simțit un pic obosită la final, dar am rămas concentrată la fiecare punct și în final am reușit. Mă aștept la un meci dificil în semifinale, indiferent cine va fi adversara mea. Voi juca în semifinale la Dubai pentru prima dată și voi încerca să câștig”, a spus Halep, după meciul cu Makarova.

SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP, locul 4 mondial, va juca AZI, JOI19 FEBRUARIE 2015, cu EKATERINA MAKAROVA, numărul 9 în clasamentul WTA. Când e meciul SIMONEI HALEP, la ce oră e meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA este programat joi, 19 februarie 2015, după ora 17.30, ora României, în contextul în care în prezent Muguruza si Suarez, care joacă înaintea meciului Simonei Halep, au intrat în setul decisiv. Meciul dintre Garbine Muguruza şi Carla Suarez Navaro s-a terminat în jurul orei 17.20. Cine transmite meciul  SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA: Meciul SIMONA HALEP vs EKATERINA MAKAROVA va fi transmis LIVE LA TV de Digi Sport şi LIVE TEXT ONLINE ŞI SCOR LIVE de B365.ro.

19.48 – 7 – 5 – GAME, SET ŞI MECI PENTRU HALEP. SIMONA HALEP S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALELE TURNEULUI DIN DUBAI!

19.40 – SERVEŞTE MAKAROVA.

19.39 – 6 – 5 – GAME ALB PENTRU HALEP, CARE CÂŞTIGĂ UŞOR PE PROPRIUL SERVICIU.

19.32 – 0 – 15

19.32 – SERVEŞTE SIMONA HALEP PENTRU CÂŞTIGAREA MECIULUI.

19.23 – Serveşte MAKAROVA.

19.22 – GAME PENTRU SIMONA HALEP. Românca câştigat până acum doar 25% (3 din 12) din mingile de break, în timp ce rusoaica a câştigat 57% (4 din 7) din mingile de break.

19.17 – Serveşte HALEP.

19.16 – GAME MAKAROVA. Rusoaica a câştigat pe propriul serviciu la 40. HALEP a avut până acum 3 aşi, în timp ce rusoaica nu a avut niciunul.

19.16 – AVANTAJ MAKAROVA

19.16 – 40 – 40 – Rusoaica o egalează la puncte pe Halep.

19.15 – 40 – 30 – Simona Halep a câştigat doar 3 din 11 mingi de break.

19.14 – 40 – 15 – 2 MINGI DE BREAK PENTRU HALEP

19.13 – 40 – 0 – 3 mingi de break pentru HALEP.

19.13 – 30 – 0

19.12 – 15 – 0

19.12 – Serveşte MAKAROVA.

19.11 – 3 – 2 – GAME HALEP! Românca a câştigat pe propriul serviciu la 15 în faţa adversarei sale. Halep a câştigat doar 33% din mingile de break,  în timp ce rusoaica a câştigat 67% din mingile de break.

19.10 – 40 – 15

19.10 – 40 – 0

19.09 – 30 – 0

19.08 – 15 – 0

19.07 – Serveşte SIMONA HALEP.

19.06 – 2 – 2 – GAME MAKAROVA. Rusoaica egalează şi ţine scorul strâns.

19.00 – Serveşte MAKAROVA.

18.59 – 2 – 1 – GAME HALEP! SIMONA îşi face serviciul şi câştigă cel de-al doilea punct al setului decisiv.

18.58 – 40 – 15

18.58 – 30 – 15

18.57 – 30 – 0

18.57 – 15 – 0

18.56 – SERVEŞTE SIMONA HALEP.

18.55 – 1 – 1 – GAME MAKAROVA. Rusoaica isi face si ea serviciul.

18.54 – 15 – 30

18.53 – 0 – 15

18.52 – Serveşte MAKAROVA.

18.51 – 1 – 0 – GAME HALEP! SIMONA reuşeşte să marcheze primul punct în setul decisiv.

18.50 – 40 – 15

18.49 – 30 – 15

18.48 – 15 – 15

18.47 – 0 – 15

18.46 – SERVEŞTE SIMONA HALEP la începutul setului decisiv.

18.45 – 1 – 6  – GAME ŞI SET pentru EKATERINA MAKAROVA. Simona a avut trei mingi de break, a condus cu 40-0, dar a făcut patru greșeli neforțate consecutive.

18.44 – 40 – 40

18.43 – 40 – 30

18.43 – 40 – 15

18.42 – 40 – 0

18.42 – 30 – 0

18.42 – 15 – 0

18.42 – SERVEŞTE EKATERINA MAKAROVA pentru câştigarea setului secund.

18.41 – 1 – 5 – BREAK MAKAROVA. SIMONA HALEP a greșit incredibil de mult în setul secund. 28-16 este scorul erorilor neforțate. Românca are un procentaj foarte scăzut pe primul serviciu, 50%, față de 87%, cât avea în primul set.

18.40 – 30 – 40

18.39 – 30 – 30

18.38 – 0 – 15

18.37 – SERVEŞTE SIMONA HALEP.

18.36 – 1 – 4 – GAME MAKAROVA. Rusoaica isi face serviciul si se distanteaza la 3 puncte de HALEP.

18.34 – 15 – 30

18.33 – SERVEŞTE MAKAROVA

18.32 – 1 – 3 – REBREAK MAKAROVA! Rusoaica profită de problemele Simonei Halep la serviciu şi își ia imediat înapoi breakul pierdut anterior și păstrează avantajul din startul setului.

18.24 – SERVEŞTE MAKAROVA

18.23 – 0 – 2 – BREAK MAKAROVA! Game dificil pe propriul serviciu pentru HALEP, care salvează inițial două mingi de break, dar nu și pe a treia.

18.22 – 40 – 40

18.21 – 30 – 30

18.20 – 15 – 15

18.19 – Serveşte SIMONA HALEP.

18.18 – GAME MAKAROVA! HALEP pierde primul game din al doilea set după ce a condus cu 30-0 pe serviciul adversarei.

18.17- 30 – 40

18.17 – 30 -30

18.16 – 30 – 15

18.16 – 30 – 0

18.15 – 15 – 0

18.14 – Serveşte EKATERINA MAKAROVA.

18.13 – GAME ŞI SET HALEP! Simona Halep a condus cu 40-0 în acest game, dar a făcut două duble greșeli. A servit apoi bine și a încheiat setul. A cerut apoi pauză de vestiar.

18.13 – 40 – 30

18.12 – 30 – 0

18.11 – 15 – 0

18.11 – SIMONA HALEP SERVEŞTE pentru câştigarea setului.

18.10 – 5 – 3 – BREAK SIMONA HALEP!

18.08 – 40 – 0

18.07 – 30 – 0

18.06 – 15 – 0

18.05 – SERVEŞTE EKATERINA MAKAROVA

18.04 – 4 – 3 – BREAK MAKAROVA! HALEP are o cădere bruscă și adversara ei profită. Primul game cu primul serviciu slab, inclusiv o dublă greșeală, și Makarova recuperează break-ul pierdut la începutul setului.

18.03 – 15 – 40

18.02 – Serveşte SIMONA HALEP.

18.01 – 4 – 2 – GAME MAKAROVA. Rusoaica isi face din nou serviciul, desi Simona ii da ceva batai de cap.

17.59 – 15 – 30

17.58 – Serveşte EKATERINA MAKAROVA

17.57 – 4 – 1 – GAME HALEP! Românca reuşeşte rapid să se distanţeze de MAKAROVA.

17.56 – 30 – 15

17.55 – Serveşte SIMONA HALEP.

17.54 – 3 – 1 – Game Makarova! Rusoaica isi face serviciul pentru prima dată in acest meci.

17.53 – 30 – 40

17.53 – 30 – 30

17.52 – 30 – 15

17.51 – 15 – 15

17.51 – Serveşte EKATERINA MAKAROVA

17.50 – 3 – 0 – GAME ALB PENTRU HALEP, încheiat cu un as. Foarte concentrată și extrem de agresivă, Simona Halep pare că şi-a revenit după eșecul din sferturile de la Australian Open, contra Makarovei, căreia nu îi oferă nicio oportunitate în joc rusoaicei.

17.49 – 40 – 0

17-49 – 30 – 0

17.49 – 15 – 0

17.48 – Serveşte SIMONA HALEP.

17.47 – 2 – 0 – BREAK HALEP! Jucătoarea noastră a condus cu 30-0, apoi a făcut trei greșeli neforțate. A revenit în joc și a câștigat altre trei puncte consecutive și primul break al disputei.

17.46 – 30 – 40

17.45 – 30 – 30

17.45 – 30 – 15

17.44 – 30 – 0

17.44 – 15 – 0

17.43 – Serveşte EKATERINA MAKAROVA

17.42 – 1 – 0 – Simona incepe foarte bine si isi face serviciul.

17.40 – 40 – 15

17.38 – 15 – 0

17.37 – Serveşte SIMONA HALEP.

17.35 – SIMONA HALEP ŞI EKATERINA MAKAROVA au intrat pe teren şi au început încălzirea.

17.25 – SIMONA HALEP ŞI EKATERINA MAKAROVA se pregătesc să intre pe teren. Cele două jucătoare vor lupta pentru un loc în semifinalele turneului din Dubai. Deja se cunosc primele două semifinaliste de la Dubai: Karolina Pliskova (Cehia) și Garbine Muguruza (Spania).

SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS.  EKATERINA MAKAROVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP va juca, joi, de la ora 17.00, în sferturile turneului WTA de categorie Premier 5 din Dubai. Jucătoarea noastră o va întâlni pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 9 WTA, cu care s-a întâlnit în urmă cu mai puţin de o lună în sferturile turneului Australian Open. Atunci, Ekaterina Makarova a eliminat-o pe Simona Halep din competiţie, cu scorul 6 – 4; 6 – 0.

Principala favorită a întrecerii a avut un meci dificil în cursul serii de miercuri, dar până la urmă a trecut de sportiva din Bulgaria, cu 6-4, 6-3. La finalul partidei, Halep a vorbit despre această confruntare, dar și despre senzația extraordinară pe care o are când joacă la Dubai, iar în tribune sunt atât de mulți compatrioți:

„Mă simt foarte bine, sunt prima dată în sferturi la Dubai și când sunt susținută atât de tare, nu pot să pierd. Mulțumesc românilor pentru tot sprijinul.”, a spus Simona.

Ocupanta locului 4 WTA va juca pentru un loc în semifinale cu Ekaterina Makarova. Rusoaica este și ea într-o formă foarte bună și are avantajul moral asupra jucătoarei noastre, după ce în ultima confruntare directă nativa din Moscova a câștigat clar, cu 6-4, 6-0.

SIMONA HALEP VS EKATERINA MAKAROVA. SIMONA HALEP spune însă că vrea să-şi ia revanşa în faţa rusoaicei. „Va fi un meci dificil, ea joacă bine. În Australia a fost greu pentru mine, pentru că nu am putut juca cel mai bun tenis al meu contra ei. Voi lupta să câștig și sper să trec mai departe”, a spus cea mai bună jucătoare din România, citată de Digi Sport.

SIMONA HALEP s-a calificat, miercuri, în sferturile TURNEULUI WTA din DUBAI, după ce a învins-o pe bulgăroaica TSVETANA PIRONKOVA, cu scor 6 – 4; 6 – 3În urma victoriei cu Pironkova, Halep va primi 52.430 de dolari și 190 puncte în clasamentul WTA.

În cazul în care Simona Halep va câștiga turneul de la Dubai, ea va reveni de luni pe locul 3 în clasamentul mondial, de loc ocupat acum de Petra Kvitova. Cehoaica a pierdut în cursul zilei de miercuri, împotriva Carlei Suarez Navarro, și poate ceda locul de pe podium.

EKATERINA MAKAROVA s-a calificat în sferturile turneului din Dubai după ce a învins-o pe Zarina Diyas din Kazahstan, locul 33 WTA. Rusoaica s-a impus după un meci în două seturi cu Diyas, cu scor 6 – 3, 6 – 4.

SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE.  Halep şi Makarova s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, fiecare câştigând câte un meci.

SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA LIVEAZI, JOI, 19 FEBRUARIE 2015, LA TURNEUL WTA DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPSSIMONA HALEP s-a calificat în optimile turneului din Dubai după ce a învins-o pe DANIELA HANTUCHOVA, locul 47 în clasamentul WTA, cu scor 6 – 2, 6 – 0. Calificarea în optimile de finală ale turneului de la Dubai este recompensată cu un premiu de 26.000 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. Simona Halep s-a calificat direct în turul 2, din postura de principală favorită, după retragerea Serenei Williams din turneu. „Vreau să mă bucur de acest turneu, nu să mă gândesc la faptul că sunt principala favorită. Voi lua fiecare meci în parte, indiferent ce cap de serie sunt şi indiferent dacă Serena e sau nu aici”, a afirmat Simona Halep, numărul patru mondial, pentru site-ul WTA.

SIMONA HALEP, TURNEU WTA DUBAI. După retragerea Serenei Williams, principala favorită a turneului de la Dubai a devenit Simona Halep. Constănțeanca a abandonat în primul meci la ediția trecută, cu Alize Cornet, atunci când venea după titlul cucerit la Doha. În 2015, oridinea și rangul celor două competiții s-au schimbat: Premier 5 a devenit Dubai, iar Doha s-a întors la categoria Premier.

În fapt, și la acea competiție din Qatar din 2014, scenariul a fost identic: Serena Williams era principala favorită, însă s-a retras cu doar două zile înaintea startului competiției, iar Simona Halep a cucerit cel mai important trofeu din carieră.

Fără Williams și Sharapova la start, Halep are o șansă bună la câștigarea titlului și implicit a celor 900 de puncte WTA puse în joc.

SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. În afara ocupantei primului loc, de la Dubai s-a retras și Eugenie Bouchard. Canadianca a cerut un wild-card în cursul zilei de vineri, care i-a fost acordat, însă sâmbătă a anunțat că nu poate evolua din cauza unei accidentări la umăr.

Cazuta pe locul 4 in clasamentul WTA, Simona Halep are la Dubai si Doha sansa de a reveni pe podiumul topului mondial. Simona Halep a inceput anul cu o victorie la Shenzen si a ajuns pana in sferturi la Australian Open.

Simona Halep s-a mai retras de la turneul de la Sydney, tanara sportiva acuzand atunci o afectiune gastro-intestinala.

SIMONA HALEP, TURNEU WTA DUBAI. Turneul din Dubai are premii totale în valoare de peste 2,5 milioane de dolari.

SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. EKATERINA MAKAROVA SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP o va întâlni AZI, JOI, 19 FEBRUARIE 2015, pe rusoaica EKATERINA MAKAROVA, în sferturile de finală ale turneului din Dubai. Când e meciul SIMONEI HALEP, la ce oră e meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA va începe după ora 17.00 (ora României). Cine transmite meciul  SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA: Meciul SIMONA HALEP vs EKATERINA MAKAROVA va fi transmis LIVE LA TV de Digi Sport 2 şi LIVE TEXT ŞI SCOR LIVE de B365.ro.