SIMONA HALEP, ÎN FINALA TURNEULUI WTA DIN DUBAI. A ÎNVINS-O PE WOZNIACKI. SCOR FINAL: 2-6, 6-1, 6-1

20 feb. 2015
0 afișări

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI, LA TURNEUL WTA DUBAI. SCOR FINAL:  2 – 6; 6 – 1, 6 – 1.

„Mă simt foarte bine, a fost un meci greu pentru mine. Caro (n.red. – Caroline Wozniacki) a alergat foarte mult. Cu acest public nu pot pierde. Cred că de la o zi la alta am jucat tot mai bine, mă simt relaxată, îmi place aici. Nu am mai jucat cu Pliskova, serveşte foarte bine, trebuie să stau aproape de tuşă, să fiu agresivă”, a declarat Simona Halep, după meciul cu Wozniacki.

„S-a întâmplat ceea ce scriam în Gândul, ieri, şi anume că Simona a câştigat meciul foarte greu cu Makarova, când a jucat cu capul. Acest meci câştigat greu a dat naştere la tot felul de ziceri şi postări ale cretinilor din această ţară, care au spus că a jucat prost, că a avut noroc, că e o impostoare. Toţi aceşti inşi nu au vrut să ţină cont de faptul că astfel de jocuri sunt cele care te propulsează psihic în continuare. Asta se întâmplă cu Simona, propulsie psihică. Wozniacki are un stil mult mai drept, de uzură, de ţinut mingea în teren, spre deosebire de stilul neortodox al Makarovei. Pliskova a făcut cel mai mare meci din cariera ei. E bine că în finală Simona nu mai joacă cu Muguruza pentru că venea cu un ascendent din meciul de la Galaţi, unde Muguruza s-a impus clar în faţa Simonei. Pliskova e o jucătoare cu un serviciu excepţional, puternică, dar, după părerea mea, dacă propulsia psihică a Simonei merge în continuare, Simona poate câştiga cu capul acest meci cu Pliskova”, a declarat Cristian Tudor Popescu, la Realitatea TV, după calificarea Simonei Halep în finala WTA Dubai.

20.14 – 6 – 1– GAME, SET ŞI MECI HALEP! HALEP S-A CALIFICAT ÎN FINALA TURNEULUI WTA DUBAI.

20.13 – 40 – 30 – AS HALEP! MINGE DE MECI PENTRU HALEP

20.13 – 30 – 30

20.12 – 30 – 15

20.12 – 30 – 0

20.11 – 15 – 0

20.11 – SIMONA HALEP SERVEŞTE PENTRU CÂŞTIGAREA MECIULUI ŞI CALIFICAREA ÎN FINALA WTA DUBAI.

20-10 – 5 – 1 – BREAK HALEP! PE JUCĂTOAREA NOASTRĂ O MAI DESPARTE UN PUNCT DE FINALA WTA DUBAI!

20.10 – 40-  0- 3 MINGI DE BREAK PENTRU HALEP

20.09 – 30 – 0

20.09 – 15 – 0

20.08 – SERVEŞTE CAROLINE WOZNIACKI

20.07 – 4 – 1 – GAME HALEP! JUCĂTOAREA NOASTRĂ ÎŞI FACE PROPRIUL SERVICIU ŞI CÂŞTIGĂ LA 40

20.06 – AVANTAJ HALEP.

20.06 – 40 – 40

20.05 – 30 – 40

20.05 – 15 – 40 – 2 MINGI DE BREAK PENTRU WOZNIACKI.

20.04 – 15 – 30

20.04 – 15 – 15 – SIMONA HALEP CONTESTĂ PUNCTUL, DAR CONTESTAŢIA EI ESTE INCORECTĂ. HALEP MAI ARE 2 CONTESTAŢII DISPONIBILE ÎN ACEST SET

20.03 – 15 – 0

20-03 – SERVEŞTE HALEP.

20.03 – 3 – 1 – BREAK LA 15 PENTRU HALEP!

20.02 – 40 – 15 – 2 MINGI DE BREAK PENTRU SIMONA HALEP

20.01 – 40 – 0 – 3 MINGI DE BREAK PENTRU HALEP.

19.54 – 30 – 30

19.53 – 30 – 15 – WOZNIACKI CONTESTĂ PUNCTUL, DAR CONTESTAŢIA SA E INCORECTĂ.

19.53 – 15 – 15

19.53 – 0 -15

19.53 – SERVEŞTE HALEP.

19.52 – 2 – 0 – BREAK HALEP! SIMONA CÂŞTIGĂ CEL DE-AL DOILEA GAME AL SETULUI DECISIV PE SERVICIUL ADVERSAREI.

19.51 – 40 – 30 – 1 MINGE DE BREAK PENTRU HALEP.

19.45 – 15 – 0

19.43 – SERVEŞTE SIMONA HALEP LA ÎNCEPUTUL SETULUI DECISIV.

19.41 – 6 – 1 – BREAK ŞI SET HALEP! SOARTA MECIULUI SIMONA HALEP VS CAROLINE WOZNIACKI SE DECIDE ÎN CEL DE-AL TREILEA SET. Wozniacki merge la vestiare, in timp ce Simona Halep prefera sa ramana pe teren.

19.40 – 40 – 15 – 2 MINGI DE SET PENTRU HALEP

19.40 – 40 – 0 – 3 MINGI DE SET PENTRU HALEP

19.39 – 30 – 0

19.39 – 15 – 0

19.39 – SERVEŞTE CAROLINE WOZNIACKI.

19.38 – 5 – 1 – GAME HALEP! DUPĂ MAI BINE DE 9 MINUTE DE JOC HALEP REUŞEŞTE SĂ ÎŞI ADJUDECE CEL DE-AL 5-LEA PUNCT AL SETULUI.

19.37 – AVANTAJ HALEP.

19.36 – 40 – 40 – HALEP FACE O NOUĂ CONTESTAŢIE, CARE SE DOVEDEŞTE A FI INCORECTĂ. HALEP A RĂMAS FĂRĂ CONTESTAŢII.

19.35 – AVANTAJ HALEP

19.35 – 40 – 40

19.34 – AVANTAJ HALEP

19.34 – 40 – 40 – DUBLĂ GREŞEALĂ HALEP, A TREIA DUBLĂ GREŞEALĂ DIN ACEST MECI.

19.18 – SERVEŞTE SIMONA HALEP.

19.17 – 3 – 0 – BREAK HALEP LA 15! Start perfect în setul al doilea pentru principala favorită de la Dubai. Wozniacki cere intervenția antrenorului. Tatăl ei, Piotr, îi dă indicații.

19.11 – 40 – 40

19.10 – 30 -40 – HALEP CONTESTĂ DIN NOU PUNCTUL, DAR ŞI DE ACEASTĂ DATĂ CONTESTAŢIA SA ESTE INCORECTĂ. HALEP MAI ARE 1 CONTESTAŢIE

19.10 – 30 – 30

19.10 – 15 – 30

19.09 – 15 – 15

19.09 – 0 – 15 – SIMONA HALEP CONTESTĂ PUNCTUL, DAR CONTESTAŢIA SA ESTE INCORECTĂ. HALEP MAI ARE 2 CONTESTAŢII

19.09 – SERVEŞTE HALEP

19.09 – 1 – 0 – PRIMUL BREAK REUŞIT DE HALEP ÎN ACEST MECI. ÎNCEPUT AGRESIV ÎN SETUL SECUND JUCĂTOAREA NOASTRĂ

19.03 – 2 – 6 – HALEP A PIERDUT PRIMUL SET ÎN FAŢA DANEZEI

19.02 – 0 – 40 – 3 MINGI DE SET PENTRU WOZNIACKI!

19.01 – 0 – 30

19.00 – 0 – 15

18.59 – SERVEŞTE SIMONA HALEP.

18.58 – 2 – 5 – GAME WOZNIACKI! DANEZA REUŞEŞTE SĂ CÂŞTIGE CU UŞURINŢĂ UN NOU GAME.

18.54 – 30 – 40

18.53 – 30 – 30 – DUBLĂ GREŞEALĂ SIMONA HALEP.

18.53 – 30 – 15

18.52 – 15 – 15

18.52 – 15 – 0

18.51 – SERVEŞTE SIMONA HALEP.

18.50 – 1 – 4 – GAME WOZNIACKI! ÎNCEPUT DE MECI DIFICIL PENTRU HALEP, ÎN CONTEXTUL ÎN CARE DANEZA SE DISTANŢEAZĂ VIZIBIL LA PUNCTE.

18.49 – 15 – 40

18.48 – 15 – 30

18.47 – 15 – 15

18.47 – 15 – 0

18.46 – SERVEŞTE WOZNIACKI.

18.45 – 1 – 3 – BREAK WOZNIACKI! Primul break din acest meci este câştigat de jucătoarea daneză, care este mai agresivă la începutul meciului.

18.44 – 30- 40

18.44 – 30 – 30

18.44 – 15 – 30

18.43 – 15 – 15

18.43 – 0 – 15

18.43 – SERVEŞTE SIMONA HALEP.

18.42 – 1 – 2 – GAME WOZNIACKI – DANEZA GÂŞTIGĂ cel de-al doilea punct, făcându-şi din nou propriul serviciu

18.41 – 15 – 40

18.40 – 0 – 40

18.39 – 0 – 30

18.39 – 0 – 15

18.39 – SERVEŞTE WOZNIACKI.

18.39 – 1 – 1 – GAME ALB PENTRU HALEP, ÎNCHEIAT CU UN AS!

18.32 – Serveşte CAROLINE WOZNIACKI

18.30 – SIMONA HALEP ŞI CAROLINE WOZNIACKI AU INTRAT PE TEREN şi au început încălzirea.

SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS.  CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE.

SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP, locul 4 mondial, a jucat AZI, VINERI, 20 FEBRUARIE 2015, cu CAROLINE WOZNIACKI, cap de serie numărul 3 şi locul 5 în clasamentul WTA. Când e meciul SIMONEI HALEP, la ce oră e meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI a început vineri, 20 februarie 2015, în jurul orei 18.30, ora României. Înaintea meciului Simonei Halep s-a disputat meciul dintre Karolina Pliskova şi Garbine Muguruza. Karolina Pliskova s-a calificat în finala turneului WTA din Dubai, după ce a învins-o pe Garbine Muguruza cu scor 6-4, 5-7, 7-5, în 2 ore şi 53 minute de joc. Cine transmite meciul  SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI: Meciul SIMONA HALEP vs CAROLINE WOZNIACKI va fi transmis LIVE LA TV de Digi Sport 2 şi LIVE TEXT ONLINE ŞI SCOR LIVE de B365.ro.

Simona Halep pare a avea un avantaj inaintea semifinalei de la Dubai cu Caroline Wozniacki, daca tinem cont de declaratia data de sportiva din Danemarca. „Evident, e o jucatoare buna, insa nu-mi amintesc exact cum joaca”, a precizat Caro facand referire la Simona, adversara de vineri.

„Evident, e o jucatoare buna (n.r. Simona Halep). Loveste mingea repede, ii place sa joace folosind unghiurile, cred ca va fi destul de asemanator cu meciul de astazi. Dar, sincer, n-am mai jucat cu ea de mult timp, nu-mi amintesc exact cum joaca. Desigur, am vazut-o la TV. Va trebui sa-i cer tatalui meu cateva sfaturi”, a declarat Caroline, citata de Digisport.

Wozniacki este antrenata de tatal sau, Piotr.

Simona Halep si Caroline Wozniacki se vor intalni in seminfinalele turneului WTA de la Dubai, meciul urmand sa aiba loc vineri, nu inainte de ora 17:00.

Simona si Caroline s-au intalnit de-a lungul timpului de doua ori, scorul fiind egal, 1-1. Daneza s-a impus in 2012, chiar la Dubai (turul doi), in doua seturi, scor 6-2, 6-3, in timp ce Simona a castigat in 2013, in semifinalele de la New Haven, scor 6-2, 7-5.

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI, LA TURNEUL WTA DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPS. SCOR LIVE. SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS.  CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINESIMONA HALEP va juca, vineri, de la ora 17.00, în semifinalele turneului WTA de categorie Premier 5 din Dubai. Jucătoarea noastră o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 3 şi locul 5 WTA.

Principala favorită a întrecerii a avut un meci dificil în cursul serii de joi, dar până la urmă a trecut de EKATERINA MAKAROVA, reuşind să-şi ia revanşa după Australian Open, unde rusoaica a învins-o pe Halep în sferturile de finală. Halep a trecut de Makarova cu 6-3, 1-6, 7-5, după un meci care a durat 2 ore şi 7 minute. La Australian Open, Ekaterina Makarova a eliminat-o pe Simona Halep din competiţie, cu scorul 6 – 4; 6 – 0. La finalul partidei, Halep a vorbit despre această confruntare, dar și despre senzația pe care o are când joacă la Dubai, iar în tribune sunt atât de mulți compatrioți:

„Mulțumesc! Am jucat bine, sunt foarte fericită că am câștigat. Sunt o luptătoare pe teren și mă bucur de acest turneu, e foarte frumos aici și mă simt excelent. Sunt mulți români în tribune, vreau să vă mulțumesc și vă aștept și mâine. Eram puțin emoționată, nu este ușor să închizi un meci. M-am simțit un pic obosită la final, dar am rămas concentrată la fiecare punct și în final am reușit. Mă aștept la un meci dificil în semifinale, indiferent cine va fi adversara mea. Voi juca în semifinale la Dubai pentru prima dată și voi încerca să câștig”, a spus Halep, după meciul cu Makarova.

Ocupanta locului 4 WTA va juca pentru un loc în finală cu jucătoarea daneză Caroline Wozniacki.

CAROLINE WOZNIACKI a învins-o, joi, pe italianca Flavia Pennetta, locul 14 WTA şi a 10-a favorită, cu scor 7-5, 6-0, şi s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Dubai. Meciul dintre cele două a durat o oră şi 32 de minute.

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. Halep şi Caroline Wozniacki au mai fost adversare de două ori. Wozniacki a învins-o pe Halep cu scorul de 6-2, 6-3, în optimi la Dubai, în 2012, iar românca s-a impus în faţa sportivei daneze în semifinale la New Haven, în 2013, scor 6-2, 7-5.

În cealaltă semifinală de la Dubai se vor întâlni Garbine Muguruza (Spania, locul 24 WTA) şi Karolina Pliskova (Cehia, locul 18 WTA).

Semifinalele sunt programate vineri, cu începere de la ora 15.00, prima fiind cea dintre Muguruza şi Pliskova, iar a doua cea dintre Halep şi Wozniacki.

În cazul în care Simona Halep va câștiga turneul de la Dubai, ea va reveni de luni pe locul 3 în clasamentul mondial, de loc ocupat acum de Petra Kvitova. Cehoaica a pierdut în cursul zilei de miercuri, împotriva Carlei Suarez Navarro, și poate ceda locul de pe podium.

SIMONA HALEP VS CAROLINE WOZNIACKI. SIMONA HALEP, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 1, a obţinut calificarea în semifinale tot joi, impunându-se în faţa sportivei ruse Ekaterina Makarova, locul 9 WTA şi a şasea favorită, scor 6-3, 1-6, 7-5, în două ore şi 7 minute.

SIMONA HALEP s-a calificat, miercuri, în sferturile TURNEULUI WTA din DUBAI, după ce a învins-o pe bulgăroaica TSVETANA PIRONKOVA, cu scor 6 – 4; 6 – 3În urma victoriei cu Pironkova, Halep va primi 52.430 de dolari și 190 puncte în clasamentul WTA.

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI LIVEAZI, VINERI, 20 FEBRUARIE 2015, LA TURNEUL WTA DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPSSIMONA HALEP s-a calificat în optimile turneului din Dubai după ce a învins-o pe DANIELA HANTUCHOVA, locul 47 în clasamentul WTA, cu scor 6 – 2, 6 – 0. Calificarea în optimile de finală ale turneului de la Dubai este recompensată cu un premiu de 26.000 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. Simona Halep s-a calificat direct în turul 2, din postura de principală favorită, după retragerea Serenei Williams din turneu. „Vreau să mă bucur de acest turneu, nu să mă gândesc la faptul că sunt principala favorită. Voi lua fiecare meci în parte, indiferent ce cap de serie sunt şi indiferent dacă Serena e sau nu aici”, a afirmat Simona Halep, numărul patru mondial, pentru site-ul WTA.

SIMONA HALEP, TURNEU WTA DUBAI. După retragerea Serenei Williams, principala favorită a turneului de la Dubai a devenit Simona Halep. Constănțeanca a abandonat în primul meci la ediția trecută, cu Alize Cornet, atunci când venea după titlul cucerit la Doha. În 2015, oridinea și rangul celor două competiții s-au schimbat: Premier 5 a devenit Dubai, iar Doha s-a întors la categoria Premier.

În fapt, și la acea competiție din Qatar din 2014, scenariul a fost identic: Serena Williams era principala favorită, însă s-a retras cu doar două zile înaintea startului competiției, iar Simona Halep a cucerit cel mai important trofeu din carieră.

Fără Williams și Sharapova la start, Halep are o șansă bună la câștigarea titlului și implicit a celor 900 de puncte WTA puse în joc.

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. În afara ocupantei primului loc, de la Dubai s-a retras și Eugenie Bouchard. Canadianca a cerut un wild-card în cursul zilei de vineri, care i-a fost acordat, însă sâmbătă a anunțat că nu poate evolua din cauza unei accidentări la umăr.

Cazuta pe locul 4 in clasamentul WTA, Simona Halep are la Dubai si Doha sansa de a reveni pe podiumul topului mondial. Simona Halep a inceput anul cu o victorie la Shenzen si a ajuns pana in sferturi la Australian Open.

Simona Halep s-a mai retras de la turneul de la Sydney, tanara sportiva acuzand atunci o afectiune gastro-intestinala.

SIMONA HALEP, TURNEU WTA DUBAI. Turneul din Dubai are premii totale în valoare de peste 2,5 milioane de dolari.

SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI LIVE ONLINE, SIMONA HALEP VS. CAROLINE WOZNIACKI SCOR LIVE, LIVE TEXT ONLINE. SIMONA HALEP o va întâlni AZI, VINERI, 20 FEBRUARIE 2015, pe daneza CAROLINE WOZNIACKI, în semifinalele turneului din Dubai. Când e meciul SIMONEI HALEP, la ce oră e meciul SIMONEI HALEP: Meciul SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI va începe după ora 17.00 (ora României). Cine transmite meciul  SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIACKI: Meciul SIMONA HALEP vs CAROLINE WOZNIACKI va fi transmis LIVE LA TV de Digi Sport 2 şi LIVE TEXT ŞI SCOR LIVE de B365.ro.