WIMBLEDON: SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE BELINDA BENCIC; 6-4; 6-1. S-a calificat in optimi

20:53 40-30

20:52 40-15 SIMONA HALEP VINE LA FILEU SI MARCHEAZA CU SLICE. DOUA MINGI DE SET SIMONA

20:25 1-1

19:45 meciul Simonei Halep a fost mutat pe alt teren, terenul 12. Momentan apare dupa un meci la dublu feminin care fusese intrerupt. Meciul Simona Halep vs. Belinda Bencic va avea loc, deci azi.

19:30 Ploaia a stat si se descopera terenurile. Inaintea meciului Simonei Halep trebuie insa sa se desfasoare meciul Raonic vs Kubot.

18:45 inca ploua la Wimbledon, sansele ca Simona Halep sa joace azi sunt infime.

17:53 oficialii de la Wimbledon anunta ca niciun meci nu va incepe mai devreme de ora 18:30, din cauza ploii.

17:40 inca ploua la Wimbledon, e foarte probabil ca meciul Simona Halep vs. Belinda Bencic sa fie amanat Pe duminica.

16:35 continua sa ploua la Wimbledon, meciul Simonei Halep va incepe dupa ora 19:00 sau va fi amanat pe maine.

16:00 Meciul Raonic vs Kubot, care are loc pe terenul doi inaintea meciului Halep vs. Bencic a fost oprit din nou din cauza ploii. Se asteapta noi intarzieri.

ora 15:00 ploaia a intarziat inceputul primului meci de pe terenul 2, asa incat meciul Simonei Halep va incepe mai tarziu, dupa ora 17:30.

SIMONA HALEP VS. BELINDA BENCIC, MECI în turul trei la WIMBLEDON, AZI, SÂMBĂTĂ, după ORA 18:00. SIMONA HALEP o întâlnește azi pe elvețiana BELINDA BENCIC, în vârstă de doar 17 ani. Chinezoaica Na Li a fost eliminată din turneul de la WIMBLEDON, ceea ce deschide calea spre un posibil loc doi mondial pentru SIMONA HALEP.

SIMONA HALEP VS. BELINDA BENCIC, MECI în turul trei la WIMBLEDON, AZI, SÂMBĂTĂ, LIVE

SIMONA HALEP a ajuns în turul trei învingând-o în turul doi pe ucraineana LESIA TSURENKO, cu scorul 6-3; 4-6; 6-4, în 1h 49′, vineri. Cum s-a desfășurat meciul puteți citi aici.  În primul turla Wimbledon, SIMONA HALEP a învins-o pe braziliana TELIANA PEREIRA cu 6-2; 6-2.

SIMONA HALEP șI BELINDA BENCIC nu s-au mai întâlnit niciodată până acum într-un meci. BELINDA BENCIC are 17 ani, este din Elveția și joacă cu mâna dreaptă.

Belinda Bencic (17 ani), adversara Simonei Halep în meciul pentru accederea în săptămâna a doua a turneului de la Wimbledon, este urmaşa Martinei Hingis în tenisul mondial. Meciul a fost programat pe terenul 2 şi va începe în jurul orei 16:00, după terminarea partidei Raonic – Kubot, din întrecerea masculină
Elveţianca a ajuns în iunie pe poziţia 71 a ierarhiei mondiale, cea mai bună clasare a carierei, fiind totodată a 52-a în clasamentul punctelor acumulate în 2014.

Belinda Bencic a fost campioană la junioare pe iarba engleză anul trecut, după ce cucerise titlul şi la Roland Garros, scrie Digisport.ro. Este considerată noua Martina Hingis a tenisului mondial, mai ales că e antrenată de mama fostei campioane elvețiene, Melanie Molitor. Clasată pe locul 71 WTA în acest moment, elveţianca a învins în turul doi o altă tânără jucătoare, Victoria Duval. Americanca în vârstă de 19 ani o eliminase pe Sorana Cîrstea în turul I, iar cu Bencic a pierdut în două seturi – 4-6, 5-7.

Bencic se află acum în fața meciului decisiv care o poate duce în a doua săptămână a turneului de senioare. „Nu ştiu dacă progresul meu rapid este sau nu o surpriză. Sunt foarte fericită că am putut să intru direct pe tabloul principal aici, după ce am câştigat anul trecut la junioare”, a declarat ea la Wimbledon.

Se declară încrezătoare şi entuziasmată de meciul cu Simona Halep: „Ea a jucat finala la French Open şi e favorită trei aici, aşa că sunt pur şi simplu fericită să joc cu ea. O să ies pe teren şi cred că am o şansă să o înving şi vreau cu adevărat să câştig. Aşa că n-o să am nici o presiune, dar voi încerca să dau ce am mai bun şi să lupt.”

Belinda Bencic şi-a anunţat intrarea în prima sută mondială cu o super-evoluţie la Australian Open. În primul tur, la doar 16 ani, o învingea pe veterana Kimiko Date-Krumm, scor 6-4, 4-6, 6-3. „Când am luptat împotriva ei, nu arăta ca o fată de liceu”, a declarat nipona la finalul partidei. O nouă evoluţie bună reuşea elveţianca în turul secund. Na Li o întrecea în minimum de seturi pe Belinda, după ce elveţianca a reuşit să ţină aproape un set întreg, chiar dacă pe primul îl cedase fără a-şi adjudeca vreun game: „a folosit foarte mult forţa loviturilor mele pentru a mă face să alerg mult”, a punctat viitoarea campioană, după succesul 6-0, 7-6 (5).

Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, vineri, dupa meciul castigat in turul doi de la Wimbledon in fata ucrainencei Lesia Tsurenko, ca nu a facut cea mai buna partida a sa, informeaza wtatennis.com.

„Nu am facut cel mai bun joc al meu azi. A fost un meci dificil. Ma asteptam ca ea sa joace foarte bine si a facut-o. Pe iarba nu e usor, fiecare meci este dificil. Nu stii niciodata cine va castiga sau cine va pierde, pentru ca terenul este foarte dificil. Am crezut in sansa mea si am luptat. In setul trei m-am simtit bine. Am renuntat la presiune si tot ce mi-am dorit a fost sa lovesc mingile si sa raman agresiva. Nu a fost cel mai bun meci al meu, dar sunt foarte fericita ca l-am putut termina cu bine”, a spus Halep, potrivit Mediafax.

Na Li a fost eliminata de la Wimbledon! Jucatoarea din Cehia, Barbora Záhlavová-Strýcová, a reusit sa o invinga pe Na Li in 2 seturi cu un dublu 7-6 (5)! In urma acestui rezultat, Simona Halep poate sa treaca pe locul 2 in clasamentul WTA daca ajunge in finala la Wimbledon.

WIMBLEDON 2014: Până în sferturile de finală, cea mai redutabilă adversară a româncei este Carla Suarez, numărul 15 mondial, jucătoare pe care o poate întâlni abia în optimi. De remarcat însă faptul că iberica nu se descurcă de minune pe iarbă; din contră, zgura este suprafaţa ei favorită. Cum sportiva noastră are doar 100 de puncte de apărat (aferente turului secund de anul trecut), este de aşteptat ca ea să puncteze consistent în clasament (o semifinală ar recompensa-o cu 900 de puncte, în timp ce calificarea în ultimul act i-ar garanta 1.400 de puncte).

WIMBLEDON 2014: De partea cealaltă, câştigătoare în 2014 la Australian Open (are şi Roland Garros 2011 în palmares), Na Li este într-o situaţie ingrată. Jucătoarea din China a acces în turul trei la Wimbledon, dar a recunoscut că are în continuare probleme fizice.

WIMBLEDON 2014: De altfel, asiatica a avut trei luni de coşmar, după ce s-a accidentat înainte de Stuttgart. Din cauza unei probleme la genunchiul stâng (fusese finalistă în 2013 la competiţia din Germania), Na Li s-a retras, dar, dorind să îşi apere punctele din 2013 a forţat şi a revenit în circuit nerefăcută. În aceste condiţii sezonul pe zgură a fost unul dezastruos – a evoluat doar în trei turnee, la Roland Garros pierzând din prima rundă, în faţa Kristinei Mladenovic (Franţa) -, iar în acest moment e foarte departe de forma care a consacrat-o.

WIMBLEDON 2014: Cu 7.330 de puncte în clasament, Na Li, care nu a trecut vreodată de sferturi la Wimbledon, are de apărat 500 de puncte (în 2013, a pierdut în sferturi, în faţa polonezei Agnieszka Radwańska). Dar pe traseul său în drumul spre fazele finale stau nume importante – Caroline Wozniacki, Petra Kvitova, Venus Williams, Safarova sau Cibulkova. În măsura în care Na Li nu este în plenitudinea forţelor, putem asista cu uşurinţă la eliminarea până când competiţia va fi ajuns într-o fază avansată.

Pentru a trece de Na Li, Simona are nevoie de semifinală (ar obţine 900 de puncte), iar adversara sa să nu ajungă în sferturi sau de un ultim act la Wimbledon (recompensat cu 1.400 de puncte), iar jucătoarea din China să atingă cel mult sferturile.

WIMBLEDON 2014: Posibilul traseu al Simonei Halep la WIMBLEDON 2014

Turul 2: Lesia Tsurenko
Turul 3: Bencic
Optimi: Zvonareva/Carla Suarez Navarro (15)
Sferturi: Ana Ivanovic (11)/Sabine Lisicki (19)
Semifinale: Şarapova/Serena Williams.

SIMONA HALEP a acordat celor de la WIMBLEDON un interviu cu un set de întrebări adresat tuturor participanților de vârf la turneu: Cum și-ar petrece o zi la WIMBLEDON, dacă nu ar fi jucătoare, ci o simplă fană. SIMONA HALEP a răspuns că ar mânca clătite, pe care îi place să le și facă, ar asculta melodiile lui Marcel Pavel și s-ar  îmbrăca în alb, așa cum cere tradiția de la WIMBLEDON. SIMONA HALEP recunoaște că are o slăbiciune pentru Gerald Butler, deoarece îi place cum arată.