SIMONA HALEP şi RALUCA OLARU, învinse în proba de dublu a turneului de la Doha

22 feb. 2016

SIMONA HALEP, WTA DOHA:

Româncele au cedat după o oră și 23 de minute în fața favoritelor numărul opt ale probei, Klepac fiind numărul 29 mondial la dublu, iar Srebotnik numărul 17. Halep (316 WTA la dublu) și Olaru (44 WTA) au beneficiat de un wild card la dublu, informează agerpres.ro.

În primul set, Halep și Olaru au condus cu 4-2, dar slovenele au luat trei ghemuri la rând și au întors scorul, 4-5, și au câștigat setul pe serviciul româncelor. Cuplul român a început bine setul al doilea, cu break, dar apoi au pierdut trei ghemuri la rând (1-3). Cele două au reușit să restabilească egalitatea, 3-3, dar la 4-5 au cedat pe propriul serviciu din nou.

Un punct nevralgic al româncelor a fost serviciul Ralucăi Olaru, speculat de adversare.

Tot luni, la dublu, în primul tur, Monica Niculescu va juca alături de rusoaica Margarita Gasparian, împotriva cuplului Daniela Hantuchova (Slovacia)/Ekaterina Makarova (Rusia).

SIMONA HALEP joacă marţi, 23 februarie 2016, împotriva rusoaicei ELENA VESNINA (locul 118 WTA), în turul 2 al turneului de la DOHA. MECIUL începe după ora 18.00 (ora României) şi va fi transmis LIVE LA TV de DIGISPORT 2 şi LIVETEXT, SCOR LIVE de B365.ro.