Simona Halep şi-a aflat adversara de la Indian Wells. Când se va juca meciul

07 mart. 2019
1 Afișari

Barbora Strycova, locul 50 mondial, a trecut în primul tur de elveţianca Viktorija Golubici, venită din calificări şi locul 82 mondial, scor 6-2, 7-6 (4).

Simona Halep şi Barbora Strycova s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, de patru ori impunându-se sportiva din România. Meciul se va juca vineri noapte.

Daria Gavrilova, locul 53 mondial, a trecut de ucraineanca Daiana Iastremska, locul 37, scor 6-2, 5-7, 6-2, iar în turul doi va juca în compania Mihaelei Buzărnescu, poziţia 31 WTA.

Mihaela Buzărnescu şi Daria Gavrilova s-au mai întâlnit o singură dată, în februarie, la turneul de la Acapulco, când s-a impus sportiva din România.

În schimb, Irina Begu, locul 70 WTA, a fost învinsă de jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, locul 60 WTA şi beneficiara unui wild-card, în primul tur la Indian Wells. Begu a fost învinsă cu scorul de 6-7 (3), 6-3, 6-3, după două ore şi 23 de minute de joc. Premiul pentru prezenţa în primul tur este 16.425 de dolari şi 10 puncte WTA.