SIMONA HALEP vs.MARIA SHARAPOVA,ÎN SFERTURI LA CINCINNATI. S. HALEP a învins-o pe SAFAROVA 6-4; 7-5

14 aug. 2014

SIMONA HALEP VS. MARIA SHARAPOVA, în sferturile de finală la Cincinnati! Cele mai bune jucătoare din 2014 se întâlnesc în sferturile de finală de la Cincinnati. Simona Halep, locul 2 mondial, a repetat performanța de anul trecut, când a ajuns în aceeași fază a competiției, fiind eliminată atunci de Serena Williams. Maria Sharapova, locul 6 WTA, a fost eliminată anul trecut de Sloane Stephens încă din turul 2.

18:36 servește SIMONA HALEP

18:34 4-3 „Nu te grăbi, asta vrea Halep!” – îi spune antrenorul SAFAROVEI, în pauză

Ora 18:00 Servește SAFAROVA

SIMONA HALEP la CINCINNATI: Jucătoarea cehă Lucie Safarova, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, a învins-o, miercuri, cu scorul 6-4, 6-2, pe Zarina Dias din Kazahstan, locul 52 WTA, în turul al doilea al turneului Premier 5 de la Cincinnati şi va juca împotriva Simonei Halep în faza următoare a competiţiei.

Safarova a avut nevoie doar de o oră şi 11 minute pentru a câştiga meciul cu jucătoarea venită din calificări, care le eliminase anterior pe Monica Niculescu şi Irina-Camelia Begu.

SIMONA HALEP la CINCINNATI: Halep şi Safarova s-au întâlnit de trei ori până acum, scorul fiind de 2-1 în favoarea româncei. Ultima lor partidă a avut loc în turul al doilea al turneului de la Indian Wells, când Halep a câştigat, cu scorul 6-2, 4-6, 6-4. Tot în trei seturi şi tot în favoarea actualei ocupante a locului 2 WTA s-a încheiat şi partida din 2013, din semifinalele turneului de la Nurnberg, scor 6-3, 0-6, 6-2.

Singura victorie a sportivei din Cehia a fost înregistrată în 2011, în turul doi al turneului de la Toronto, scor 6-2, 6-4.

Cel mai probabil, partida dintre cele două jucătoare va avea loc joi.

Simona mai primeste o veste buna! Eugenie Bouchard, cea care a eliminat-o pe romanca in semifinale la Wimbledon, a parasit competitia dupa 4-6; 6-3; 2-6 cu rusoaica Svetlana Kuznetova, locul 24 WTA.

Bouchard se putea intalni cu Simona in semifinale.

Dintre jucatoarele favorite pe partea de tablou a Simonei Halep, continua competitia Maria Sarapova (5), Ana Ivanovici (9), Carla Suarez Navarro (15) si Lucie Safarova (16).

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari, după ce a trecut în turul doi, cu scorul de 6-4, 6-2, de sportiva belgiană Kirsten Flipkens, locul 54 WTA.

SIMONA HALEP VS. KIRSTEN FLIPKENS la CINCINNATI: SIMONA HALEP s-a calificat în turul trei la CINCINNATI, după ce a învins-o pe KIRSTEN FLIPKENS. Simona Halep a castigat cu 6-4 6-2 intalnirea de miercuri dimineata cu Kirsten Flipkins. In primul set a condus cu 5-1, dar adversara sa a revenit dupa ce la acest scor romanca a ratat trei mingi de set. Meciul a durat o oră și 30 de minute. SIMONA HALEP a făcut multe greșeli neforțate în meciul pe care, până la urmă, l-a câștigat.

Românca o va întâlni în runda următoare pe câştigătoarea meciului dintre Lucie Safarova din Cehia, numărul 17 WTA şi a 16 favorită, şi Zarina Dias din Kazahstan, locul 52 WTA. Câștigătoarea acestui meci va fi hotărâtă miercuri seară.

Simona, care revine în competiţii după o vacanţă de o lună, se poate întâlni, în drumul spre finală, cu Venus Williams şi Maria Şarapova. Favorita numarul unu a turneului este Serena Williams, din SUA.