SIMONA HALEP ÎN TURUL TREI LA CINCINNATI-SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE K. FLIPKENS. SCOR:6-4;6-2. VIDEO

12 aug. 2014
2 Afișari

SIMONA HALEP la CINCINNATI: Citește SIMONA HALEP la CINCINNATI: SIMONA HALEP VS.LUCIE SAFAROVA în turul trei la CINCINNATI-Când e meciul

SIMONA HALEP vs. KIRSTEN FLIPKENS, în turul doi la turneul de la Cincinnati. Jucătoarea belgiană de tenis Kirsten Flipkens, locul 54 WTA, va fi adversara Simonei Halep în turul doi la turneul de la Cincinnati, cu premii de 2,4 milioane de dolari. Flipkens a trecut în runda inaugurală, luni, de jucătoarea slovenă Polona Hercog, locul 70 WTA, venită din calificări, scor 6-3, 6-2.

Conform Prosport.ro, Simona Halep a nimerit pe jumătatea mai dificilă a tabloului din turneul de la Cincinnati. Simona, care revine în competiţii după o vacanţă de o lună, se poate întâlni, în drumul spre finală, cu Venus Williams şi Maria Şarapova. Favorita numarul unu a turneului este Serena Williams, din SUA.

Vezi aici cele mai frumoase lovituri ale SIMONEI HALEP.

Punctul zilei de la Cincinnati a fost reusit de SIMONA HALEP (conform wtatennis.com):

In prima runda a competitiei americane, favorita numarul 11, slovaca Dominika Cibulkova, a fost eliminata de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova in doua seturi, scor 3-6, 3-6. Simona ar fi putut s-o intalneasca pe Cibulkova in sferturile de finala.

SIMONA HALEP, declarații înainte de turneul de la Cincinnati, despre prietene și WTA

SIMONA HALEP la CINCINNATI Halep și Flipkens s-au întâlnit până acum de trei ori, românca impunându-se de fiecare dată: scor 6-4, 6-0, în 2010, în calificări la Tokyo, scor 7-5, 6-4, în 2011, în semifinale la Fes și scor 6-4, 6-2, în finală la ‘s-Hertogenbosch în 2013.

La ediţia trecută, Halep, locul 25 WTA atunci, a atins faza sferturilor de finală, fiind eliminată de Serena Williams, cu scorul de 6-0, 6-4. Sportiva din Constanţa are de apărat 225 de puncte la turneul american.

SIMONA HALEP la CINCINNATI

Simona Halep este al doilea cap de serie la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati. Românca va evolua direct în turul secund. Ea nu a mai jucat din 13 iulie, când s-a impus în finala turneului de la București.

SIMONA HALEP a urcat, luni, în mod oficial pe locul 2 în CLASAMENTUL WTA, după ce a reuşit să o depăşească pe Na Li, cea care a ocupat până acum locul 2 al topului.

Conform clasamentului publicat luni de wtatennis.com, Simona Halep ocupă locul 2 mondial, cu 6785 de puncte, cu 220 mai mult decât fostul număr 2, Na Li (China). Pe prima poziţie se menţine în continuare Serena Williams, cu 9150 de puncte.

Halep a profitat de faptul că Na Li nu participă la niciunul dintre turneele de pe continentul nord-american şi a întrecut-o în clasament.

„Din nefericire, trebuie să mă retrag de la turneele de la Montreal şi Cincinnati, dar şi de la US Open. Din martie, am probleme la genunchi şi nu sunt în stare să joc la cel mai înalt nivel”, a anunţat sportiva chineză, câştigătoare la Australian Open, pe pagina ei de Facebook.

După turneul câştigat la Bucureşti la începutul lunii iulie, Simona Halep va reveni şi ea în competiţie la Cincinnati (11-17 august), turneu WTA Premier 5 unde a jucat în sferturi, la ediţia trecută.

Simona Halep, cap de serie 2 pe un tablou de 56 de jucătoare la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu premii de 2,4 milioane de dolari, va juca direct în turul doi, unde o va întâlni pe învingătoarea din meciul dintre belgianca Kirsten Flipkens şi o sportivă venită din calificări.

Pe tabloul principal la Cincinnati se mai află şi Sorana Cîrstea, care va juca în runda inaugurală cu sportiva sârbă Ana Ivanovici, cap de serie numărul 9.

În calificări vor juca Monica Niculescu (cu Dona Vekici – Croaţia), Alexandra Dulgheru (cu Varvara Lepşenko – SUA) şi Irina-Camelia Begu (cu Kimiko Date-Krumm – Japonia).

Simona Halep nu a mai evoluat din 13 iulie, când s-a impus în finala turneului de la Bucureşti, în faţa jucătoarei italiene Roberta Vinci.

Halep va juca la Cincinnati din poziţia a doua mondială, pe care a urcat, luni, odată cu publicarea clasamentului WTA.

Deţinătoarea trofeului este Victoria Azarenka, care a învins-o în finală pe Serena Williams, cu scorul de 2-6, 6-2, 7-6 (6).

Competiţia de la Cincinnati se organizează din 1899, cu câteva perioade de întrerupere, fiind cel mai vechi turneu de tenis din SUA care are loc în acelaşi oraş.

În 1949, finala feminină a fost câştigată de românca Magda Rurac. Ea a mai jucat de două ori în ultimul act, în 1950 şi 1951, dar a pierdut de fiecare dată.

În acelaşi timp cu competiţia feminină, la Cincinnati se desfăşoară şi turneul masculin de 1.000 de puncte. Organizatorii au anunţat că biletele la semifinale şi finale s-au epuizat deja.

Partidele feminine încep luni, iar cele masculine duminică.

Simona Halep a fost desemnată de fani pe site-ul wtatennis.com drept „starul în ascensiune a lunii iulie”.

Ea a primit 82% dintre voturi, fiind urmată de jucătoarea ucraineană Elina Svitolina (13 la sută) şi de japoneza Kurumi Nara (cinci la sută).

Halep a fost nominalizată şi la categoria „jucătoarea lunii iulie”, sondaj în care a ocupat locul secund, cu 41% din voturi, după americanca Serena Williams, locul 1 WTA, 49% din voturi, dar înaintea danezei carline Wozniacki, locul 13 WTA, cu 10%.

În iulie, Halep a câştigat la Bucureşti cel de-al doilea turneu din acest an, după cel de la Doha (Qatar).

Câți bani a câștigat Simona Halep din tenis

La un an de la startul ascensiunii sale formidabile, SIMONA HALEP a adunat câștiguri fabuloase din tenis.

Simona Halep a urcat pe locul 2 mondial in acest an, dar romanca nu e pe podium in topul banilor castigati in 2014 din tenis. Maria Sharapova conduce, desi rusoaica se afla doar pe locul 6 WTA. Serena Williams, lidera topului WTA a avut rezultate slabe in acest an si e abia pe locul 6 in topul castigurilor.

Simona Halep ocupa locul 4 in topul banilor, cu peste 3,2 milioane de dolari castigati in 2014. Romanca a depasit 5 milioane de dolari din castiguri si a devenit cea mai bogata tenismena din istoria romaniei la doar 22 de ani. Imaginea buna a atras si sponsori noi pentru Simona Halep, aflata mult in urma colegelor din topul WTA la acest capitol. Romanca a semnat doua contracte mari in 2014, cu un producator international de echipament sportiv si cu cea mai mare companie romaneasca.