ARHIVA B365

Simona Halep A ABANDONAT finala Rogers Cup, disputată cu Belinda Bencic

SIMONA HALEP VS. BELINDA BENCIC, MECI ÎN FINALA ROGERS CUP

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie nr. 2, a pierdut prin retragere finala Rogers Cup, disputată cu Belinda Bencic, locul 20 WTA. Românca a abandonat meciul în setul decisiv din cauza unor probleme medicale, pe care le-a semnalat încă din primul set. Scorul final: 7-6, 6-7, 3-0 ret.

Halep s-a calificat în finala Rogers Cup, după ce a câştigat, sâmbătă, partida din semifinalele turneului Premier 5 de la Toronto, disputată cu italianca Sara Errani, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, scor 6-4, 6-4.

Reacția Simonei, după semifinala de sâmbătă

„Mă bucur că pot juca în faţa unui asemenea public. Vreau să le mulţumesc şi canadienilor care au fost alături de mine. A jucat foarte bine Sara Errani. A pus multe mingi în teren. Nu ştiu ce s-ar fi întîmplat dacă ajungeam în setul trei. Pentru mine acest turneu e ca şi cîştigat pentru că am ajuns pînă aici”, a fost prima reacţie a Simonei după victoria din semifinală, potrivit gsp.ro.

Deși a fost puțin nervoasă și a trântit de câteva ori cu racheta de pământ, Halep a trecut ușor de italiancă, închizând meciul în două seturi. Errani a acuzat, la finalul partidei, zgomotul galeriei care a susținut-o pe româncă.

Bencic, adversara Simonei pentru a doua oară

Cu Bencic, Halep s-a mai întâlnit o dată, anul trecut, în turul al treilea al turneului de la Wimbledon, când românca s-a impus cu scorul 6-4, 6-1.