U.S. OPEN: SERENA WILLIAMS (1) A ÎNVINS-O PE CAROLINE WOZNIACKI ȘI A CÂȘTIGAT US OPEN SCOR 6-3; 6-3

00:08 2-1 pentru SERENA WILLIAMS

SERENA WILLIAMS VS. CAROLINE WOZNIACKI în FINALA US OPEN 2014.

Serena Williams, cap de serie numarul unu, s-a calificat in finala turneului de Grand Slam de la US Open, jucatoarea din SUA invingand-o categoric pe Ekaterina Makarova, scor 6-1, 6-3. In ultimul act al competitiei, Williams o va intalni pe Caroline Wozniacki (care s-a calificat după abandonul sportivei Peng Shuai).

Serena Williams
2-0 (6/3, 6/1) cu Taylor Townsend (162 WTA)
2-0 (6/1, 6/0) cu Vania King (76 WTA)
2-0 (6/3, 6/3) cu Varvara Lepchenko (46 WTA)
2-0 (6/3, 6/3) cu Kaia Kanepi (50 WTA)
2-0 (6/3, 6/2) cu Flavia Penneta (cap de serie 11 – 11 WTA)
2-0 (6/1, 6/3) cu Ekaterina Makarova (cap de serie 17 – 18 WTA)

Caroline Wozniacki
2-1 (6/1, 3/6, 2/0 ab) cu Magdalena Rybarikova (43 WTA)
2-0 (6/3, 6/4) cu Aliaksandra Sasnovich (123 WTA)
2-0 (6/3, 6/2) cu Andrea petkovic (cap de serie 18 – 19 WTA)
2-1 (6/4, 2/6, 6/2) cu Maria Sharapova (cap de serie 5 – 6 WTA)
2-0 (6/0, 6/1) cu Sara Errani (cap de serie 13 – 15 WTA)
2-0 (7/6, 4/3 ab) cu Peng Shuai (39 WTA)

SERENA WILLIAMS VS. CAROLINE WONIACKI în FINALA US OPEN 2014.

Prima jucătoare care s-a calificat în ultimul act al competiției a fost Caoline Wozniacki, favorita numărul 10 a turneului. Daneza a beneficiat de abandonul adversarei sale, chinezoaica Shuai Peng, care nu a mai putut continua meciul, din pricina unor probleme medicale. După ce Pen Shuai a fost scoasă de pe teren într-un cărucior cu rotile, meciul s-a terminat cu scorul 7-6, 4-3, după o oră și patru minute de joc.

Pentru Caroline Wozniacki, este pentru a doua oară în carieră când ajunge într-o finală de Mare Șlem. Fostul lider al clasamentului WTA s-a calificat în anul 2009 tot în finala turneului american, pe care a pierdut-o în fața lui Klim Clijters.

Serena Williams este pentru a 8-a oară în finală la US Open. A câştigat turneul în 1999, 2002, 2008, 2012 şi 2013, pierzând finalele din 2001 şi 2011. Caroline Wozniacki este pentru a doua oară în finală. A mai jucat în 2009, când a fost învinsă de Kim Clijsters.

Serena Williams a câștigat 17 titluri de Mare Șlem iar o victorie în această finală ar duce-o la egalitate cu Martina Navratilova și Chris Evert. Margaret Court conduce în această ierarhie, cu 24 de trofee, australianca fiind urmată de Steffi Graf (22) și Helen Willis Moody (19). De partea cealaltă, Wozniacki este la doar a doua finală de Mare Șlem din carieră, după cea din 2009, tot de aici de la US Open. A pierdut atunci în două seturi contra lui Kim Clijsters.

Caroline Wozniacki a reușit să o învingă o singură dată pe Serena Williams, asta deși cele două s-au întâlnit de 9 ori până acum. Succesul jucătoarei din Danemarca a venit în 2012, în sferturile de finală de la Miami. Au existat două întâlniri și în 2014, în sferturi la Montreal și în semifinale la Cincinnati. Au fost meciuri echilibrate cu victorii în 3 seturi pentru actuala lideră a ierahiei mondiale.