Suma de lucruri neplăcute pe care le presupune mersul cu mașina aproape pe oriunde nordul Bucureștiului, ticsit de restricții pentru Șantierul M6, este, dincolo de balamucul de la, de exemplu, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf și, desigur, Fântâna Miorița, elementul „asfaltul în valuri de pe Bulevardul Regele Mihai I”, acum protagonistul unui semi-miracol.
Multe sunt străzile și bulevardele din București cu „burți asfaltice” care fac mașina să se legene sau chiar să trepideze, iar Bd. regele Mihai, mai ales în apropierea semaforului de la Piața Presei, este unul dintre acestea.
În zona aceasta aveai senzația că, brusc, mașina a pățit ceva, măcar o pană, atât de „defect” era asfaltul pe niște zeci de metri înainte de intersecție.
Ei, bine, aici tocmai s-a produs un semi-miracol: s-a asfaltat bulevardul! Miracolul de pe Regele Mihai este doar „semi” deoarece încă n-au fost trasate marcajele pe asfaltul nou, ceea ce e extrem de neplăcut și chiar periculos oricând, dar mai ales noaptea (iar noaptea vine repede în acest anotimp).
Cum ne-a scris un cititor B365.ro:
Nu înțelegeam de ce nu îmi mai sare inima din piept când mă apropii de semafor… S-a asflatat!
Această minunată întâmplare de pe Regele Mihai I e parte dintr-o minunăție mai amplă, care presupune refacerea asfaltului în toată zona cuprinsă între Arcul de Triumf și Piața Presei, pe acolo pe unde urmează, ca mâine, defilarea de 1 Decembrie.
Sigur, lucrarea, care a început la Arcul de Triumf, a venit cu niște blocaje monumentale în trafic în dimineața în care compania care se opcupă de reasfaltare și care avea aviz pentru șantier de noapte a depășit intervalul aprobat și-a început traficul de dimineață. Cozi infernale și mare haos rutier, cu blocaje care s-au răspândit, pe principiul dominoului, într-un sfert de București.
Atunci, multele mașini de la prima oră au nimeri pe benzile încă în proces de rașchetare din rondul de la Arc. Acum, însă, totul e de-un negru proaspăt.
Iar când vor apărea și marcajele, miracolul de infrastructură va fi complet.
Sursa foto: Dreamstime