Se toaletează copacii uscați din Sectorul 3. PS3: Acțiunile se desfășoară țintit și justificat, la solicitarea cetățenilor

04 feb. 2025
113 afișări
Se toaletează copacii uscați din Sectorul 3. PS3: Acțiunile se desfășoară țintit și justificat, la solicitarea cetățenilor
Se toaletează copacii uscați din Sectorul 3. PS3: Acțiunile se desfășoară țintit și justificat, la solicitarea cetățenilor. Sursa foto: Toaletări și defrișări S3/Facebook

Administrația locală îi anunță pe bucureștenii din Sectorul 3 că se toaletează copacii uscați care pot reprezenta un adevărat pericol. De asemenea, PS3 anunță că, în compensare, noi zone din Sectorul 3 beneficiază de acțiuni de plantare.

Se toaletează copacii uscați din Sectorul 3

PS3 anunță „acțiuni intensive de toaletare și plantare de copaci”. Aceste acțiuni au început de luni, 3 februarie.

Primăria Sectorului 3 intervine, și în această perioadă, pentru toaletarea arborilor uscați, care pot reprezenta un pericol pentru pietoni, autoturisme și rețelele de utilități.

Marți, 4 februarie 2025, echipele primăriei acționează în următoarele zone, potrivit informațiilor transmise pe pagina de Facebook „Toaletări și defrișări S3”:

  • Strada Gura Ialomiței;
  • Aleea Barajul Iezeru;
  • Strada Lăcrămioarei;
  • Aleea Lunca Bradului.

Luni, 3 februarie, s-a acționat în următoarele zone:

  • Strada Crivățului;
  • Strada Câmpia Libertății;
  • Strada Vlaicu Vodă;
  • Calea Vitan.

Aceste acțiuni se desfășoară țintit și justificat, la solicitarea bucureștenilor, pentru că prin acestea:

  • se elimină riscurile de prăbușire a copacilor în condiții meteo nefavorabile;
  • se asigură siguranța în spațiile publice și în proximitatea blocurilor;
  • se îmbunătățește aspectul zonelor verzi.

Administrația de sector le reamintește bucureștenilor din S3 că pot semnala copacii uscați pe pagina de Facebook menționată mai sus.

Aceasta este concepută ca o pagină dedicată lucrărilor de întreținere a arborilor din Sectorul 3, dar și ca o platformă pentru sesizările privind copacii aflați la final vegetativ sau a celor ce prezintă pericole. Echipele Primăriei Sectorului 3 centralizează și planifică intervenții pentru fiecare arbore semnalat, spune PS3 într-un comunicat.

PS3 anunță că face în continuare astfel de acțiuni de toaletare a copacilor și de îndepărtare a pericolelor reprezentate de arborii aflați în declin biologic avansat.

În Parcul Pantelimon se plantează noi copaci

Ca să compenseze, PS3 anunță că noi zone din Sectorul 3, cum este Parcul Pantelimon, beneficiază în această perioadă de regenerarea vegetației prin plantarea de arbori. Se plantează mesteacăn, tei, chiparos, arțar sau platan și plop canadian (un copac care crește rapid și are potențial alergen scăzut).

Perioada aceasta, se lucrează și în sera PS3, astfel încât să se asigure la primăvară plante și flori ce vor fi plantate pe spațiile verzi.

Plantările și activitățile premergătoare acestora se desfășoară în cadrul unui program complex de înfrumusețare și personalizare a spațiilor verzi din Sectorul 3.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies