Primăria Sectorului 1 informează că Romprest a pierdut încă un dosar în relația cu Sectorul 1. Tribunalul București a respins solicitarea Companiei Romprest privind restituirea garanției de bună execuție în valoare de 9 milioane de lei, aferentă anului 2025.
Primăria Sectorului 1 precizează că în contul de garanții se regăsește suma de 15 milioane de lei, destinată acoperirii eventualelor daune produse de neîndeplinirea sau îndeplinirea defectuoasă a contractului de către Compania Romprest, inclusiv pentru primele luni ale anului în curs.
Tribunalul București a decis ca Romprest să nu primească înapoi garanția de 9 milioane de lei pentru anul 2025.
În dosarul nr. 7403/3/2026, Tribunalul București a respins pretențiile Romprest privind garanția de bună execuție pentru anul 2025. Decizia instanței confirmă astfel că Primăria Sectorului 1 a avut temei pentru măsura luată și că menținerea garanției a fost o decizie justificată, în interesul cetățenilor.
Garanția de bună execuție a fost menținută după ce au fost constatate abateri precum:
Această a doua decizie în instanță confirmă că Primăria Sectorului 1 a acționat legal și în interesul cetățenilor. Am menținut garanția de bună execuție pentru că Romprest nu și-a respectat obligațiile contractuale, iar instanța ne-a dat dreptate pe fond. Este încă o confirmare că neeliberarea garanției a fost o conduită contractuală corectă din partea instituției. În aceste dosare, Primăria Sectorului 1 este reprezentată de juriști din cadrul Primăriei, a declarat viceprimarul Iulian Hatmanu.
Este al doilea proces pierdut de Romprest în mai puțin de o lună. Primul dosar a vizat încetarea contractului cu Sectorul 1 la 30 iunie 2026. Instanța a respins acțiunea operatorului.
Bucureștenii trebuie să știe că de la 1 iulie 2026 Sectorul 1 intră în etapa de tranziție către noul sistem de salubrizare, bazat pe mai mult control și servicii mai bune de salubrizare pentru comunitatea noastră.
În perioada următoare, vom comunica toate detaliile privind continuitatea serviciului, urmărirea și rezolvarea sesizărilor venite de la cetățeni pe tema salubrizării și măsurile operative pentru perioada de tranziție, a informat PS1.
Te-ar mai putea interesa și: