ROMÂNIA a învins BRAZILIA la CM de HANDBAL FEMININ. Merge în SFERTURILE DE FINALĂ

14 dec. 2015

ROMÂNIA-BRAZILIA, CM HANDBAL:

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat astfel în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca, informează agerpres.ro.

România, care venea după trei eșecuri consecutive, 18-26 cu Spania, 22-26 cu Norvegia și 27-30 cu Rusia, a făcut cel mai bun joc al său de până acum și a eliminat campioana mondială, câștigătoarea Grupei C. Totodată, tricolorele și-au asigurat calificarea la unul din turneele preolimpice pentru JO de la Rio, de anul viitor.

Echipa antrenată de Tomas Ryde a fost cea care a condus jocul de la un capăt la altul, reușind să mențină un ritm fără căderile cu care ne-a obișnuit în partidele precedente.

România a deschis scorul (1-0), Brazilia a reușit să puncteze de două ori la rând (1-2), dar apoi au urmat două goluri ale echipei noastre (3-2), care nu a mai fost condusă până la final. România s-a desprins mai întâi la 5-3, apoi avantajul a crescut la 9-6 și 11-7, pentru ca la pauză diferența să fie de cinci goluri în favoarea echipei României, 13-8, după un gol marcat de Cristina Neagu în ultima secundă.

La reluare, Brazilia a început cursa de urmărire și s-a apropiat la două goluri, 15-13 (38). România a rezistat presiunii și s-a distanțat din nou la cinci goluri, 20-15 (44), după trei reușite consecutive. Brazilia a marcat patru goluri la rând (20-19, min. 51), dar România a replicat în forță, printr-o ”dublă” semnată de Ada Nechita (22-19). Sud-americancele au mai venit o dată la un gol, 22-21 (58), dar Buceschi a scos o aruncare de la 7 metri, Brădeanu a transformat, iar apoi Nechita a închis conturile. România a câștigat cu 25-22 și a produs surpriza optimilor de finală ale competiției.

Aurelia Brădeanu, cu 7 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, alături de Paula Ungureanu (trei aruncări de la 7 metri apărate).